Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Kobiety z obrazów. Nowe historie. O tych, które zainspirowały najsławniejsze arcydzieła

Kobiety z obrazów. Nowe historie. O tych, które zainspirowały najsławniejsze arcydzieła
📅 Data: czwartek, 13 stycznia 2022

⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: Warszawa - Mokotów, Big Book Cafe, J.Dąbrowskiego 81 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Nierzadko były nie mniej fascynujące od płócien, na których je utrwalono! O kobietach inspirujących wielkie dzieła – muzach, modelkach, partnerkach i mecenaskach, o ich roli w życiu sławnych artystów oraz o wpływie indywidualnych biografii na historię sztuki rozmawiają:
MAŁGORZATA CZYŃSKA, autorka książek „Kobiety z obrazów” i monografii artystek,
WERONIKA KOSTYRKO, dziennikarka i pisarka,
BOGUSŁAW DEPTUŁA, historyk sztuki.

13 stycznia, czwartek, godz. 19.00
Przyjdź do BIG BOOK CAFE osobiście lub oglądaj LIVE na Facebooku
Partner wydarzenia: Wydawnictwo Marginesy

Małgorzata Czyńska powraca z kontynuacją bestsellera „Kobiety z obrazów“, w którym przybliżyła herstorie kryjące się za sławnymi arcydziełami malarstwa. Opisane przez nią kobiety utrwalone na płótnach wielkich mistrzów to niesamowita galeria postaci – z krwi i kości, często o fascynujących osobowościach i powikłanych losach. Ambitne, utalentowane, zdeterminowane – artystki, muzy, modelki, inspiratorki i protektorki twórców. Zachwycały nieprzeciętną urodą, imponowały odwagą, gorszyły bezwstydnością. Długo czekały, by zaistnieć w świecie sztuki zdominowanym przez mężczyzn. Wreszcie nadszedł ich czas.
Obydwie książki Małgorzaty Czyńskiej można zamówić on-line: link
Bohaterkami książki "Kobiety z obrazów. Nowe historie" są m.in. Suzanne Valadon, ulubiona modelka Renoira i Toulouse-Lautreca, która porzuciła pozowanie mistrzom, żeby malować i zyskać sławę artystki. Berthe Morisot, zakochana w Éduardzie Manecie i zafascynowana jego sztuką. Piękna Kiki, najsłynniejsza modelka dwudziestolecia międzywojennego. Vanessa Bell, projektująca okładki książek swej młodszej siostry Virginii Woolf oraz żona Marca Chagalla, Bella, która wtopiła się w malarską wizję męża tak mocno, że pisał do niej: „Kiedy Ci się długo przyglądam, wydaje mi się, że jesteś moim dziełem”.
Te fascynujące opowieści o kobietach z obrazów dopisują ważny rozdział do historii sztuki i emancypacji.

O losach tych i innych kobiet, które zainspirowały arcydzieła sztuki, w Big Book Cafe rozmawiać będą:
MAŁGORZATA CZYŃSKA
Dziennikarka, pisarka, historyk sztuki, krytyk dizajnu i kuratorka wystaw, stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pierwsze teksty publikowała w „Wysokich Obcasach”, z którymi współpracuje do dziś, pisuje również do magazynów wnętrzarskich i o sztuce. Ma na koncie dziewięć książek, w tym „Kobro. Skok w przestrzeń” (2016), za którą otrzymała Górnośląską Nagrodę Literacką „Juliusz” przyznawaną najlepszej książce polskiej, oraz „Berezowską. Nagość dla wszystkich” (2018) nominowaną do Nagrody im. prof. Jerzego Skowronka, honorowego wyróżnienia w dziedzinie historii i archiwistyki.
WERONIKA KOSTYRKO
Dziennikarka i pisarka. W 2019 roku ukazała się jej książka „Tancerka i zagłada. Historia Poli Nireńskiej”, nominowana do Nagrody Literackiej „Nike” 2020. Jest absolwentką wydziałów Germanistyki i Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1991–2011 pracowała w Gazecie Wyborczej m.in. jako korespondentka z Niemiec i redaktorka naczelna magazynu Wysokie Obcasy. W latach 2012–2016 redaktorka naczelna portalu Culture.pl. Wykładowczyni dziennikarstwa w Collegium Civitas.
BOGUSŁAW DEPTUŁA
Historyk i krytyk sztuki, kurator wystaw, marchand. Autor licznych publikacji w dziedzinie sztuki, literatury i kulinariów. Od 1989 roku publikuje teksty o sztuce w prestiżowych pismach branżowych. Przez czternaście lat współpracował jako krytyk z „Tygodnikiem Powszechnym”. Wieloletni współpracownik TVP Kultura, gdzie prowadził codzienny program „Informacje Kulturalne”. W latach 2011-2013 redaktor naczelny miesięcznika „Art&Business”. W 2013 wydał książkę na temat związków literatury i kuchni zatytułowaną „Literatura od kuchni”.

W spotkaniu możecie wziąć udział na dwa sposoby.
Zapraszamy osobiście do Big Book Cafe przy ul. J. Dąbrowskiego 81. Wstęp jest wolny, bez rezerwacji, limit miejsc – 45 os. Obowiązuje dezynfekcja rąk i noszenie maseczki przez cały czas trwania spotkania.
Albo zapraszamy do oglądania transmisji on-line na żywo w naszym kanale Facebook. Po wydarzeniu zapis rozmowy pozostanie na Facebooku, opublikujemy go także w kanale You Tube Big Book Cafe i Festival.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Mokotów lub w kategoriach: spotkanie
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧