Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Jedyne. Nieopowiedziane historie polskich fotografek | Oprowadzanie

Jedyne. Nieopowiedziane historie polskich fotografek | Oprowadzanie
📅 Data: niedziela, 27 lutego 2022

⌚ Godzina rozpoczęcia: 12:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Dom Spotkań z Historią, Karowa 20 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Zapraszamy na ostatnie oprowadzanie kuratorki Moniki Szewczyk-Wittek po „Jedyne. Nieopowiedziane historie polskich fotografek”.

❗️ Obowiązują zapisy. Zgłoszenie zawierające datę wydarzenia, imię, nazwisko i liczbę osób można przekazać na adres recepcja@dsh.waw.pl lub dzwoniąc na numer +48 22 255 05 00 w godzinach otwarcia Domu Spotkań z Historią.

Wystawę tworzy niemal 150 zdjęć trzynastu fotografek: Anny Beaty Bohdziewicz, Anny Marii Brzezińskiej, Iwony Burdzanowskiej, Joanny Helander, Marzeny Hmielewicz, Anny Michalak-Pawłowskiej, Anny Musiałówny, Anny Pietuszko-Wdowińskiej, Agnieszki Sadowskiej i Mai Sokołowskiej oraz Anny Białej, Małgorzaty Kujawki i Anny Łoś. W latach siedemdziesiątych, osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych te polskie fotografki często były jedynymi kobietami w męskich zespołach lub pracowały w pojedynkę.

Ekspozycja jest przekrojowym spojrzeniem na polską fotografię od lat 70. do 90. XX wieku. Są to zarówno zdjęcia wydarzeń politycznych, sportowych czy portrety, jak i fotografie ukazujące życie codzienne. Całość uzupełnią aparaty, publikacje, stykówki i inne pamiątki bohaterek wystawy.

Monika Szewczyk-Wittek: „Wspólnie z bohaterkami wybierałam fotografie zarówno już publikowane, jak i niepokazywane wcześniej. Większość autorek nigdy nie zdigitalizowała w całości swojego dorobku. Kilka z nich — jak Maja Sokołowska, Agnieszka Sadowska czy Anna Pietuszko-Wdowińska — bezpowrotnie straciły część swoich zbiorów. Niektóre nie mają pełnego dostępu do swoich archiwów z tamtych lat. Stąd wybór zdjęć na wystawę miał swoje ograniczenia. Podczas pracy nad wystawą stawiałam sobie wiele pytań. Najważniejsze z nich to, czy fotografie z tamtych lat przetrwały próbę czasu? Czego możemy się nauczyć od fotografek, które są bohaterkami wystawy?”.

Autorką książki i kuratorką wystawy jest Monika Szewczyk-Wittek — absolwentka Instytutu Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego (specjalizacja fotografia). Fotoedytorka i kuratorka. Autorka tekstów oraz wywiadów z fotografami i fotografkami. Specjalizuje się w opracowaniu archiwów. Pomysłodawczyni przedsięwzięć promujących fotografię. Współtwórczyni projektu Wszyscy Jesteśmy Fotografami. Kierowała archiwizacją i digitalizacją zbiorów TR Warszawa. Współkuratorka archiwum Pawła Pierścińskiego. Prowadzi zajęcia z fotoedycji i etyki fotografii na Uniwersytecie Warszawskim. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: wystawa
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę