Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

🔔 FB IG
reklama
reklama

PIERWSZY SLAM POETYCKI W WAWERSKIM CENTRUM KULTURY

PIERWSZY SLAM POETYCKI W WAWERSKIM CENTRUM KULTURY

reklama
📅 Data: sobota, 22 stycznia 2022

⏰ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: Warszawa - Wawer, Wawerskie Centrum Kultury, Żegańska 1a (pokaż na mapie)
OptiTaxi
   udostępnij tweetnij wykop do kalendarza ustaw przypomnienie
Ostatnie wolne miejsca czekają na chętnych do udziału w pierwszym slamie poetyckim w Wawerskim Centrum Kultury. Turniej, w którym tekst autorskiego wiersza jest równie ważny jak jego prezentacja, odbędzie się 22 stycznia o godz. 19.00 w sali widowiskowej WCK w Warszawie. Zgodnie ze slamerską tradycją zwycięzca bierze wszystko: sławę, chwałę i główną nagrodę – 250 zł.

Slam to bardzo szczególny konkurs poetycki: więcej ma wspólnego z teatrem niż z czystą literaturą. Liczy się wszystko: tekst (własny!), jego wykonanie i charyzma występującego, czasem nawet sposób wejścia na scenę czy powitanie widowni. To wszystko są elementy performansu. Dopuszczalne są dodatkowe środki wyrazu: gest, mimika, śpiew. Jeden z polskich slamerów układa do swoich wierszy układy choreograficzne! I będzie go można zobaczyć w akcji na scenie WCK.

Na slamie, w przeciwieństwie do wszystkich innych konkursów poetyckich, najważniejsza jest – obok twórców – publiczność. To ona jest jedynym jurorem króciutkich, maksymalnie 4-minutowych spektakli poetyckich jednego aktora. Dlatego na slamach pojawia się poezja żywa, adresowana nie do teoretyków oraz krytyków literatury, akademików i potomności, ale do żywych odbiorców znajdujących się tu i teraz. Są to często teksty dotykające gorących tematów lub opowiadające najnowszym, współczesnym językiem o sprawach uniwersalnych jak miłość, śmierć czy samotność. Być może stąd bierze się rosnąca popularność slamów w Polsce, bo chyba można już mówić o drugiej fali tego zjawiska, wznoszącej się od kilku lat, co zaowocowało corocznymi mistrzostwami Polski w slamie poetyckim odbywającymi się w Poznaniu.

Wawer to idealne miejsce dla żywej poezji oraz slamerek i slamerów. Właśnie w tej prawobrzeżnej dzielnicy Warszawy znajduje się rejon nazywany „osiedlem poetów” (mieszkali tam m.in. Tuwim i Gałczyński, bywał też często ksiądz Twardowski), a sala widowiskowa WCK znakomicie nadaje się do szermierki na wersy i metafory.

Lista uczestników jest już niemal zamknięta. Przeważają na niej twórcy z Warszawy, jest też kilkoro artystów spoza stolicy i Amerykanin prezentujący nurt spoken word, szykuje się więc bardzo ciekawa rozgrywka na co najmniej krajowym poziomie. Limit miejsc – 20 osób. Po zebraniu kompletu zgłoszeń powstanie lista rezerwowa dla 5 osób i to z niej trafią na scenę slamerzy, jeśli ktoś z głównej listy nie dotrze na miejsce.

Dodajmy jeszcze dla porządku: na scenie wykluczone są rekwizyty, kostiumy i instrumenty muzyczne. Można za to występować ze ściągawką w postaci kartki lub telefonu albo innego nośnika tekstu. Czytanie performatywne to często wyżej oceniany występ niż prezentacja tekstu z pamięci, o ile poruszy publiczność. Możliwa jest też improwizacja. Ważne, by mówić własny tekst i nie przekroczyć limitu czasu: 3 minut w eliminacjach, 3,5 minut w półfinale oraz 4 minut w finałowym starciu.

W turnieju może wziąć udział każdy, kto chce wystąpić z własnym tekstem. Wejście na scenę i przedstawienie swojej twórczości widzom to już jest zwycięstwo i ogromna satysfakcja.

Jak zgłosić swój udział w turnieju? Wystarczy wysłać mail na adres [email protected]
Zgłoszenia będą przyjmowane do 21 stycznia lub do momentu skompletowania listy występujących (20 osób) oraz listy rezerwowej (5 osób). Jeśli w dniu slamu pozostaną na liście wolne miejsca, będzie można zapisywać się przed turniejem.

Slam poprowadzi Magdalena Walusiak, mistrzyni Warszawy w slamie poetyckim z roku 2020, w obecnym sezonie slamerka z największą liczbą zwycięstw w całym kraju. Przed główną rozgrywką wystąpi z krótkim pokazem.

Organizatorami wydarzenia są Wawerskie Centrum Kultury i Poezja w Warszawie.

PIERWSZY SLAM POETYCKI W MIĘDZYLESIU
sobota, 22 stycznia 2022 o 19:00
Wawerskie Centrum Kultury, ul. Żegańska 1a, Warszawa

[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Posłuchaj na temat wybranych wydarzeń w weekend!
Sprawdź, co dzieje się w ten weekend!
Postaw nam kawę