Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej - kryzys humanitarny i prawny

Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej - kryzys humanitarny i prawny
📅 Data: wtorek, 01 lutego 2022

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: 💻 online (informacje dotyczące transmisji w opisie wydarzenia)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Od miesięcy na granicy polsko-białoruskiej 🇵🇱🇧🇾 gromadzą się migranci z bliskiego wschodu, próbujący przy wsparciu białoruskich służb przedostać się na terytorium Polski i tym samym Unii Europejskiej. Po tym, gdy władze wprowadziły stan wyjątkowy w pasie przygranicznym, trudno jest uzyskać pełny obraz tego, co dzieje się w tym miejscu. Marian Turski, historyk, dziennikarz oraz były więzień Auschwitz-Birkenau, w jednym ze swoich wystąpień, nazwał sytuację na granicy polsko-białoruskiej "katastrofą moralną” - czy słusznie?

Jakie standardy praw człowieka i prawa międzynarodowego powinny mieć zastosowanie do oceny postępowania władz polskich? Jaką rolę mogą odgrywać organizacje pozarządowe w zakresie pomocy osobom przekraczającym granicę? Jaka jest rola organizacji międzynarodowych i Unii Europejskiej w zakresie rozwiązywania problemów humanitarnych na granicy? Czy polskie społeczeństwo wyciągnie lekcję z dramatycznej sytuacji na granicy? Jak należy ocenić dotychczasowe zaangażowanie społeczeństwa obywatelskiego? Jak długo może być utrzymywany stan parawyjątkowy w 3-kilometrowym pasie przygranicznym? Na te pytania odpowiedzą gościnie spotkania: dr hab. Dorota Pudzianowska, z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, była współpracowniczka Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka; mec. Joanna Subko, prawniczka w Urzędzie Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców oraz Anna Dąbrowska, działaczka społeczna, prezeska stowarzyszenia stanowiącego część Grupy Granica. Spotkanie poprowadzi Adam Bodnar, były Rzecznik Praw Obywatelskich, obecny dziekan Wydziału Prawa w Warszawie Uniwersytetu SWPS.

✅ Spotkanie jest realizowane na żywo – każdy może zadawać pytania! Udział jest bezpłatny.
✅ Termin: 1.02.2021, godz. 17.00
✅ Transmisja na YouTube >> link

Goście:
✅ dr hab. Dorota Pudzianowska, Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego – była współpracowniczka Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, adwokatka w kancelarii Dentons, specjalistka z zakresu tematyki obywatelstwa, praw cudzoziemców i osób bezpaństwowych
✅ mec. Joanna Subko – prawniczka w Urzędzie Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców, wieloletnia współpracowniczka Zespołu ds. Równego Traktowania w Biurze RPO.
✅ Anna Dąbrowska – działaczka społeczna, prezeska Stowarzyszenia Homo Faber, które stanowi część Grupy Granica, zaangażowanej w pomoc na rzecz migrantów i uchodźców na granicy polsko-białoruskiej.
Prowadzący:
✅ dr hab. Adam Bodnar, prof. Uniwersytetu SWPS – były Rzecznik Praw Obywatelskich, obecny dziekan Wydziału Prawa w Warszawie Uniwersytetu SWPS. Prawnik i nauczyciel akademicki, doktor habilitowany nauk prawnych, w latach 2010–2015 wiceprezes Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Współpracował z licznymi organizacjami pozarządowymi, m.in. z Fundacją Panoptykon (przewodniczący Rady Fundacji), ClientEarth Polska (członek rady programowej), Stowarzyszenie im. prof. Zbigniewa Hołdy (współzałożyciel oraz członek zarządu). Był także członkiem Obywatelskiego Forum Legislacji działającego przy Fundacji Batorego oraz zespołu redakcji kulturaliberalna.pl. Jest autorem wielu publikacji naukowych z zakresu prawa.

✅ Transmisja na YouTube >> link

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy online lub w kategoriach: spotkanie inne
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧