Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Grafika Artystyczna. Sztuka Współczesna

Grafika Artystyczna. Sztuka Współczesna
📅 Data: czwartek, 20 stycznia 2022

⌚ Godzina rozpoczęcia: 11:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, DESA Unicum, ul. Piękna 1A (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


GRAFIKA DLA KOLEKCJONERÓW

Do 20 stycznia w DESA Unicum można oglądać wystawę Grafika Artystyczna. Sztuka Współczesna, poprzedzającą pierwszą tegoroczną aukcję poświęconą grafice na polskim rynku, prezentującą 118 obiektów. Niektóre z nich to prawdziwe perły kolekcjonerskie z gatunku tych, które nieczęsto pojawiają się na rynku.
Główną atrakcją wystawy jest niewątpliwie teka grafik Pabla Picassa, „La flûte double”, wydana przez Au Vent d’Arles éditeur w 1967 roku w limitowanej liczbie 500 egzemplarzy. Zbiór liczy 15 arkuszy wykonanych w technice szablonu (pochoir) na papierze, ręcznie pokolorowanych gwaszem, każdy arkusz sygnowany jest na płycie: "Picasso". Prace twórcy kubizmu, jednego z najwybitniejszych artystów XX wieku, są najwyżej estymowanym obiektem na aukcji (80-100 tys. zł).
Bardzo rzadko na rynku pojawiają się prace Stanisława Dróżdża (1939-2009), poety i artysty. Twórca badał słowa, poszukiwał najczystszych form, skupiał się na przedstawieniu wyrazu tak, by jak najsilniej oddziaływał on na wyobraźnię odbiorcy. Tworzył zarówno prace dwuwymiarowe (czarne litery i znaki na białym płótnie, później na pleksi), jak i duże instalacje. Chłodnym, minimalistycznym i matematycznym pracom Drożdża towarzyszy głęboka refleksja natury egzystencjalnej. Dla określenia formy swej twórczości posługiwał się terminem „pojęciokształty”. Zainteresowani będą mogli licytować zestaw 6 grafik pod takim tytułem, wycenianych na 60-80 tys. zł).
Jan Lebenstein (1930-1999) stworzył oryginalną odmianę malarstwa figuratywnego z elementami surrealizmu i abstrakcji. Malował miejskie pejzaże, poetyckie transpozycje figury ludzkiej, pełne ekspresji kompozycje fantastyczno-symboliczne o motywach zwierzęcych. Był autorem ilustracji do m.in. „Folwarku zwierzęcego” George’a Orwella i kilku ksiąg biblijnych, tworzył witraże grafiki. Na wystawie zobaczyć można tekę 14 litografii jego autorstwa na papierze czerpanym „Carnet Incomplet” z 1966 roku, sygnowanych i datowanych ołówkiem p.d.: ’Lebenstein 66’.
Roland Topor (1938-1997) to postać, której popularność, a nawet kult, rośnie na świecie z każdym rokiem. Artysta niezwykle wszechstronny, obdarzony wyjątkowym poczuciem humoru i nieskrępowaną wyobraźnią, był aktywny na wielu polach: w sztukach wizualnych, teatrze, literaturze. Jego rysunki ukazywały się w takich czasopismach, jak „L’Express”, „Libération”, „Charlie Hebdo”, „Le Monde”, „Elle”, „Esquire”, „The New York Times”, „Die Zeit”. Prezentowany zbiór 9 grafik Topora „9 Gracji” z 1997 roku (litografia na papierze) z estymacją 12-16 tys. zł to wyjątkowo rzadka okazja kolekcjonerska.
Nie brakuje też dzieł innych znanych artystów m.in. Henryka Stażewskiego, Victora Vasarely’ego, Stanisława Fijałkowskiego czy Edwarda Dwurnika.

Wystawa w DESA Unicum przy ul. Pięknej 1A, dostępna jest do 20 stycznia w godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i 11-16 (sobota). Wstęp na ekspozycję jest bezpłatny.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: wystawa
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę