Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Spektakl Boski Elwiro

Spektakl Boski Elwiro

reklama
📅 Data: sobota, 29 stycznia 2022

⏰ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Bielany, Bielański Ośrodek Kultury, ul. Carla Goldoniego 1 (pokaż na mapie)
   udostępnij tweetnij wykop
Wejściówki od 24.01 w BOK i online >> link

Autor: Bożena Abratowska, reżyseria i inscenizacja – Arkadiusz Głogowski, muzyka – Filip Matuszewski (fortepian) i Weronika Kwiek (skrzypce)
Występują: Kinga i Arkadiusz Głogowscy, Maurycy Wolf i Stanisław Górka.
Pomysłodawcą sztuki o Andriollim jest Arkadiusz Głogowski. Aktor (absolwent PWSFTviT w Łodzi -Filmówka) , reżyser, założyciel i dyrektor Teatru Grot w Józefowie.

Kiedy myślimy o Michale Elwiro Andriollim i jego twórczości , to przywołujemy w swojej pamięci ilustracje do Pana Tadeusza lub styl architektoniczny drewnianych przedwojennych willi i na tym nasza wiedza o artyście się właściwie kończy. Faktycznie Andriolli zilustrował Pana Tadeusza na 100- lecie powstania epopei narodowej, spełniając prośbę wydawcy Hermana Altenberga, wydawcy Lwowskiego – w spektaklu świetnie wciela się w tę postać Stanisław Górka (Profesor, dyrektor Towarzystwa Teatralnego „Pod Górkę”). Andriolli był również architektem. Zachwyca jego styl tzw. „świdermajer”, który zaprojektował wzorując się na dworkach szwajcarskich, a także na drewnianych domach na Syberii, gdzie został zesłany za działalność powstańczą (Powstanie Styczniowe). Orientujemy się w jego twórczości mniej lub więcej, ale kompletnie nie znamy jego jako człowieka, o wielkiej pasji tworzenia, obdarzonego wyjątkowym talentem malarskim i żarliwego patriotę, który kochał namiętnie i darzył miłością swój kraj- Polskę.

Arkadiusz Głogowski, zamieszkały w sąsiedztwie „Brzegów” Andriollego, zafascynowany szeroką działalnością wizjonera i artysty , postanowił zrobić o nim spektakl. Zaprosił do współpracy Bożennę Abratowską, która napisała scenariusz sztuki. Na miejsce prapremiery zostały obrane ruiny dworku Andriollego w Mińsku Mazowieckim. Akcja dramatu rozgrywa się w roku 1885. Elwiro i Natalia mieszkają już w Brzegach, ale jeszcze na chwilę wracają do swojego dworku „Stasinów”, gdzie następują wydarzenia zmieniające ich dalsze losy…
W rolę Natalii – rzeźbiarki wcieliła się Kinga Teresa Głogowska (absolwentka Akademii Muzycznej w Łodzi, współzałożycielka Teatru Grot, Wokalistka Warszawskiej Opery Kameralnej), która stworzyła wyjątkową kreację aktorską. Jej wrażliwość, temperament a także wspaniały głos (wykonuje dwie arie) oraz piękna prezencja w sukni z XIX w. nie pozostawia widza obojętnym.
W spektaklu w rolę dr Henryka Dobrzyckiego z Mieni, przyjaciela Andriollego wciela się aktor Maurycy Wolf, absolwent Warszawskiej Szkoły Filmowej.

Wielkim walorem przedstawienia jest muzyka wykonywana osobiście przez kompozytora – Filipa Matuszewskiego, mieszkańca Józefowa, absolwenta Królewskiego Konserwatorium w Hadze. Kompozytorowi towarzyszy na skrzypcach Weronika Kwiek, absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.
Specjalnie do spektaklu zostały nakręcone filmy w konwencji kina niemego, dopowiadające historie bohaterów oraz został zrekonstruowany techniką mappingu 3D dworek Andriollego.

Termin: 29 stycznia (sobota), godz. 18:00
Miejsce: Bielański Ośrodek Kultury
Wejściówki od 24.01 w BOK i online >> link

[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Bądź na bieżąco z wydarzeniami!
Sprawdź, co dzieje się w ten weekend!
Postaw nam kawę