Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Wykład popularnonaukowy pt. "Klucze do Sefarad. O języku i kulturze Żydów sefardyjskich"

Wykład popularnonaukowy pt. "Klucze do Sefarad. O języku i kulturze Żydów sefardyjskich"
📅 Data: czwartek, 17 lutego 2022

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:30

📌 Miejsce: 💻 online (informacje dotyczące transmisji w opisie wydarzenia)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


AKTUALIZACJA: Z powodu siły wyższej wykład Marty Katarzyny Kacprzak, pt. „Klucze do Sefarad. O języku i kulturze Żydów sefardyjskich”, mający się odbyć w formie stacjonarnej w Instytucie Cervantesa w Warszawie, odbędzie się w formie zdalnej, za pośrednictwem kanału YouTube’a i Facebooka. Osoby, które zapisały się na spotkanie stacjonarne otrzymają stosowne powiadomienie drogą elektroniczną.
Termin i godzina prezentacji pozostają bez zmian: 17 lutego 2022, godz. 18:30.
Przepraszamy za wynikłe niedogodności i serdecznie zapraszamy do obejrzenia wykładu on-line.

Transmisja na YouTube >> link

---

Wymagana rejestracja >> link

dr Marta Katarzyna Kacprzak, z Instytutu Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich, opowie o języku judeo-hiszpańskim i kulturze Sefardyjczyków, przedstawi kilka przykładów literatury współczesnej sefardyjskiej.
Marta K. Kacprzak jest autorką licznych publikacji dotyczących języka judeo-hiszpańskiego oraz współczesnej prozy sefardyjskiej. Za swoją rozprawę doktorską otrzymała nagrodę Gaon Award 2019, przyznaną przez Gaon Center for Ladino Culture na Uniwersytecie Bar-Ilan w Izraelu (Judeo-hiszpańskie wersje Robinsona Crusoe. Transkrypcja testów, glosariusz i analiza językoznawczo-literaturoznawcza). Współpracuje z Wyższą Radą Badań Naukowych (CSIC) w Madrycie. Była stypendystką hiszpańskich fundacji Duques de Soria oraz Ramón Menéndez Pidal, wspierających edukację i badania w zakresie studiów hispanistycznych.
Niektórzy twierdzą, że Sefardyjczycy, opuszczając Półwysep Iberyjski, zabrali ze sobą klucze do swoich domów w nadziei, że jeszcze kiedyś do nich powrócą. Oprócz kluczy Sefardyjczycy zabrali ze sobą również swój język oparty na średniowiecznym hiszpańskim (kastylijskim) z licznymi zapożyczeniami z hebrajskiego oraz z języków lokalnych, używanych na terenach, na których się osiedlali. Wśród obiektów dziedzictwa kulturowego Sefardyjczyków znajdują się wspaniałe zabytki architektury, przepiękne pieśni, a także literatura, która przez blisko czterysta lat zdominowana była przez rabinów. Dopiero w drugiej połowie XIX wieku, na skutek przemian społeczno-kulturowych, powstała literatura świecka wzorowana na literaturze zachodniej, a powieść stała się ulubionym gatunkiem pisarzy sefardyjskich. Na zakończenie wykładu zapoznamy się z tłumaczeniem jednej z pieśnie, która zostanie wykonanan na koncercie.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy online lub w kategoriach: wykład
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę