Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Małgorzata Markiewicz. Pimoa Chthulu

Małgorzata Markiewicz. Pimoa Chthulu
📅 Data: niedziela, 08 maja 2022

⌚ Godzina rozpoczęcia: 12:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Miejsce Projektów Zachęty, ul. Gałczyńskiego 3 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Małgorzata Markiewicz
Pimoa Chthulu — projekt przygotowany specjalnie na wystawę w Miejscu Projektów Zachęty 🕸️

25.02–8.05.2022
Miejsce Projektów Zachęty, ul. Gałczyńskiego 3
wtorek–niedziela, godz. 12–20
wstęp wolny

kuratorka: Magda Kardasz
współpraca: Monika Kopczewska
Małgorzatę Markiewicz będzie można spotkać na wystawie 25.02 w godzinach 17-20.

Główną część ekspozycji stanowić ma dużej skali obiekt z czarnej owczej wełny — przypominający pajęczynę lub ośmiornicę. Rzeźba została wykonana techniką szydełkowania we współpracy artystki z kobietami w różnym wieku, występującymi w roli . Artystka pokaże też nagranie „Babki Pajęczycy” wideo prezentujące powstały twór w ruchu (do poszczególnych części rzeźby można wejść jak do kokonów). Na wystawie znajdą się także portrety wszystkich uczestniczek projektu z rzeźbami-szydełkami pod pachą, wykonane techniką czarno-białej fotografii. Na ścianach zawisną również wcześniejsze prace artystki w formie przetworzonych makatek z motywem pajęczyny.

Autorka tak opisuje ideę projektu:
„Budowanie struktury nielinearnej, wielowątkowej, rozgałęzionej jest chlebem powszednim pająków. Układy te mogą być zaburzone, psychodeliczne i mroczne. Brak jednej narracji porządkującej, linearnej i pewnej oraz ciągłe anomalie i niespodzianki tworzą chaos, ale też i ład. Tak jak Kosmos jest wypadkową chaosu i ładu. W projekcie interesują mnie wyobrażone międzyludzkie sieci zbudowane w napięciu pomiędzy gestami dwojga, trojga czy wielu ludzi. Struktury te łączą nas w miłosne, nienawistne i toksyczne układy, lepkie ich nici przywierają do ciała miotającego się w tańcu życia ku śmierci”.

Małgorzata Markiewicz jest absolwentką Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (dyplom w 2004). W 2015 roku uzyskała stopień doktory. Studiowała na Konstfack i w Critical Design Studio na Wydziale Architektury Kungliga Tekniska högskolan (Królewskiego Instytutu Technologicznego) w Sztokholmie. Obecnie wykładowczyni w Instytucie Sztuki i Designu Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. W swojej praktyce artystycznej bada złożoność współczesnej dynamiki płci w kontekście środowiska domowego, a także szeroko rozumianego społeczeństwa. Od początku używa tkaniny jako medium. Jest autorką pomnika Witolda Gombrowicza w Krakowie. Swoje prace prezentowała w między innymi w Zachęcie — Narodowej Galerii Sztuki, CSW Zamek Ujazdowski, Parku Rzeźby na Bródnie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, The Photographers Gallery w Londynie, Matadero w Madrycie, Berardo Museum w Lizbonie i wielu innych. Współpracuje z galerią l’etrangere w Londynie. Mieszka i pracuje w Krakowie.

---
zdjęcie: „Pimoa Chthulu”, nagranie performansu w przestrzeni Teatru im. Juliusza Slowackiego w Krakowie, 2022, fot. Grzegorz Mart

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: wystawa
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧