Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Splendor władzy. Wettynowie na tronie Rzeczypospolitej

Splendor władzy. Wettynowie na tronie Rzeczypospolitej
📅 Data rozpoczęcia: sobota, 19 lutego 2022

⌚ Godzina rozpoczęcia: 10:00

📅 Data zakończenia: niedziela, 27 lutego 2022

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Łazienki Królewskie (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Cenne dzieła, które zgromadzili August II i August III, utworzyły jeden z najważniejszych i najwspanialszych w XVIII-wiecznej Europie zbiorów sztuki. Kilkaset z tych obiektów prezentowanych jest na wystawie "Splendor władzy. Wettynowie na tronie Rzeczypospolitej" w Muzeum Łazienki Królewskie.

W ostatnim tygodniu otwarcia ekspozycji - od 19 do 27 lutego 2022 r. - wstęp jest bezpłatny.

Wystawę zwiedzać można od wtorku do czwartku w godz. 10.00-16.00, od piątku do soboty w godz. 10.00-17.00, w niedzielę w godz. 10.00-16.00. Ostatnie wejście na wystawę odbywa się od wtorku do czwartku o godz. 15.20, od piątku do soboty o godz. 16.20, w niedzielę o godz. 15.20.

Łazienki Królewskie - Pałac na Wyspie, Podchorążówka

-----

"Splendor władzy" - arcydzieła z drezdeńskich i polskich zbiorów

Wystawa "Splendor władzy. Wettynowie na tronie Rzeczypospolitej" to pierwsza od 1997 r. próba przedstawienia publiczności wspólnej historii polsko-saskiej, której spuścizna widoczna jest do dziś zarówno w Dreźnie, jak i w Warszawie. Ekspozycja przybliża Augusta II i Augusta III jako świadomych kolekcjonerów i koneserów sztuki, którzy w trakcie 66 lat unii polsko-saskiej zgromadzili jeden z najważniejszych i najwspanialszych w XVIII-wiecznej Europie zbiorów sztuki.

Na wystawie prezentowane są najwybitniejsze przykłady polityki kulturalnej Wettynów. To 200 dzieł ze zbiorów drezdeńskich i polskich, tj. Staatliche Kunstsammlungen Dresden, Sächsische Hauptstaatsarchiv Dresden, Zamku Królewskiego w Warszawie - Muzeum, Muzeum Narodowego w Warszawie, Zamku Królewskiego na Wawelu, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum - Zamku w Kórniku, Gabinetu Rycin Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie, Klasztoru OO. Paulinów na Jasnej Górze.

Wśród nich tak cenne zabytki, jak: Krzyże Orderu Orła Białego z garnituru rubinowego i szmaragdowego, złocona Maska Słońce z podobizną Augusta II, będąca jednym z niewielu zachowanych świadectw późnobarokowej dworskiej kultury świętowania, szabla niemiecka wysadzana turkusami i szmaragdami, strój galowy Augusta II ze złoto-srebrnej tkaniny z diamentowymi guzikami, klejnot z miniaturowym portretem Fryderyka Augusta II, stanowiący arcydzieło sztuki jubilerskiej i rzeźbiarskiej, spektakularne wyroby z miśnieńskiej porcelany, w tym przeszło metrowej wysokości papuga Ara oraz puchar w kształcie strusia w oprawie złotniczej i porcelanowej, a także piękna "Wenus" Jacopa Palmy il Vecchio, jeden z klejnotów królewsko-elektorskiej galerii malarstwa.

Prezentowane obiekty układają się w opowieść o najważniejszych wydarzeniach z czasów unii polsko-saskiej i budowaniu pozycji państwa polskiego na arenie międzynarodowej.

Wystawa objęta została honorowym patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy i premiera Saksonii Michaela Kretschmera oraz dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partner: Państwowe Zbiory Sztuki w Dreźnie.

-----
fot.: Maska słoneczna z podobizną Augusta Mocnego, © Rüstkammer, Staatliche Kunstsammlungen Dresden

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: wystawa
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę