Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Przywróć pokój. W Twoim sercu - warsztat bibliodramy

Przywróć pokój. W Twoim sercu - warsztat bibliodramy
📅 Data: poniedziałek, 07 marca 2022

⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Ul. Nowomiejska 5, lok. 1 (pokaż na mapie)

💲 Podczas wydarzenia prowadzona jest zrzutka za udział

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


"Pokój zostawiam wam, pokój mój daję wam. Nie tak jak daje świat, Ja wam daję. Niech się nie trwoży serce wasze ani się lęka"
Ew. św. Jana 14:27

W tym roku ze względu na trudną sytuację związaną z wojną na Ukrainie i zapraszamy na cykl wielkopostnych spotkań warsztatowych skupionych na tematyce poszukiwania pokoju we własnym sercu.
Greckie słowo eirene (pokój) ma podwójne znaczenie: jest formą pozdrowienia lub oznacza stan serca w relacjach między człowiekiem a Bogiem, a także w stosunkach między ludźmi.
Dlatego mówiąc o pokoju, często warto zadać sobie pytanie: o jakim konkretnie pokoju jest mowa, ponieważ pokój, który daje świat, jest krótkotrwały i niestabilny, ponieważ całkowicie zależy od innych ludzi i spraw.
Pokój ludzki to ten rodzaj pokoju trwa, gdy wszystko idzie dobrze, ale gdy przychodzą trudne chwile, na przykład wybucha wojna lub pojawiają się inne trudne okoliczności, ten rodzaj pokoju nas opuszcza, czujemy stres, niepokój, usuwa nam się grunt pod nogami.
Na naszych warsztatach będziemy starali się odnaleźć Boży pokój, ponieważ pokój - również ten na świecie - zaczyna się tak naprawdę od pokoju w moim i Twoim sercu. To ten pokój, który daje Bóg. O ten pokój będziemy walczyć, ale będzie to walka duchowa, nie fizyczna. Będziemy się uczyć, jak ciągle odnawiać ten pokój w nas poprzez modlitwę i konkretne ćwiczenia.
W szczególny sposób adresujemy nasz warsztat do osób z Ukrainy, wolontariuszy oraz wszystkich osób, którzy cierpią z powodu niepokoju, niepewności i obawy o jutro wywołanej obecną sytuacją. Możesz liczyć na wsparcie wspólnoty.

O BIBLIODRAMIE:
Bibliodrama to coś innego niż grupa biblijna czy terapeutyczna - to zaproszenie do twórczego działania w zespole; do aktywnego zaangażowania wszystkich sfer osobowości człowieka: intelektu, emocji, ciała oraz sfery duchowej. U źródeł bibliodramy sytuuje się – zdaniem różnych badaczy – psychodrama Jakuba L. Moreno, średniowieczny teatr jezuicki, ludowe misteria religijne odgrywane w okresie Wielkiego Postu, małe grupy biblijne odczytujące Pismo Święte od lat 60. Ważnym źródłem inspiracji dla bibliodramatystów był Teatr Laboratorium Jerzego Grotowskiego. Obecnie dostrzegają oni związki z pedagogiką teatru, tańca, ze świadomością ruchu, technikami arteterapii, teorią komunikacji, filozofią dialogu, teoriami konstrukcjonistycznymi oraz psychologią narracyjną, dyskursywną i twórczości. Metodę tę stosuje się podczas ćwiczeń Ignacjańskich.
Proponowana przez nas bibliodrama umożliwia wejście w przestrzeń tekstu biblijnego, czyli w świat Biblii, i spotkanie z jej bohaterami, którzy niosą w sobie różne emocje, uczucia, towarzyszące ich zmaganiu się z własnym życiem, pragnienia oraz pytania: kim jestem? Czego lub kogo szukam? Kogo słucham? Komu ufam i za kim podążam?
Głównym założeniem naszej metody jest dogłębne odczytywanie znaczeń Pisma Świętego w grupie, jest odkrycie w sobie tych samych lub podobnych odczuć, przeżyć i pytań, które domagają się odpowiedzi od człowieka i Boga. Do osiągnięcia tego celu zbliżamy się przez konfrontację z biblijnymi postaciami, która pozwala niejako stanąć w sytuacji Abrahama, Jezusa, Noego, Mateusza, lub wejść z nimi w dialog. Zyskując wgląd w osobisty dramat bohaterów, czy szerzej w przesłanie tekstu biblijnego, zaczynamy w jego świetle rozumieć naszą sytuację egzystencjalną.
Podczas bibliodramy będziemy się modlić, medytować, czytać Pismo Święte, dyskutować i dzielić się swoim doświadczeniem. W czasie warsztatów będziemy uruchamiać naszą wyobraźnię i wyrażać siebie poprzez sceny improwizowane, teatr, film, zajęcia plastyczne, itp.
Nasza metoda obejmuje sześć etapów:
1) wspólna modlitwa
2.) odczytanie fragmentu Biblii;
3.) luźna dyskusja nad wybranym fragmentem;
4.) medytacja wybranego fragmenty Biblii,
5) sesja dramy, czyli realizacja dynamik inspirowanych fragmentem Biblii,
6.) dzielenie się doświadczeniami towarzyszącymi odgrywaniu roli; opisanie własnych przemyśleń i towarzyszących im emocji.
Na naszych spotkaniach nie odgrywamy zazwyczaj samych historii biblijnych, lecz przenosimy ich uniwersalny sens do naszego prywatnego doświadczenia.
Podczas spotkań z bibliodramą:
- poznasz lepiej siebie
- pogłębisz i rozbudujesz swoje doświadczenie modlitwy
- doświadczysz modlitwy, która przenika wszystkie sfery człowieka
- lepiej zrozumiesz Słowo Boże
- twórczo spędzisz czas z osobami podobnym do Ciebie
- przejdziesz duchowy proces rozwoju wiary i osobowości
- doświadczysz wspierającej siły grupy
- wejdziesz w lepszy kontakt z własnymi emocjami

O PROWADZĄCYM:
Daniel Siedlecki: aktor, instruktor teatralny w Szkole Impromania; animator i formator we Wspólnocie Chrystusa Zmartwychwstałego Galilea. Absolwent Polonistyki Stosowanej oraz hungarystyki na UW. Od 5 lat prowadzi warsztaty bibliodramy oraz improwizacji teatralnej w Warszawie.

Terminy: poniedziałki 19.00-21.00

Warsztat ma formę non-profit, jednak jeśli chcesz złóżyć dobrowolny datek, zostanie on przeznaczony na pomoc Ukrainie.

Zapisy: bibliodrama.warszawa@gmail.com

Więcej informacji można uzyskać pod numerem 692 888 760 lub mailem bibliodrama.warszawa@gmail.com

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: warsztaty
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧