Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Warszawscy muzułmanie – między narracją a praktyką

Warszawscy muzułmanie – między narracją a praktyką
📅 Data: wtorek, 5 kwietnia 2022

⌚ Godzina rozpoczęcia: 17:00

📌 Miejsce: Warszawa - Praga Północ, Muzeum Warszawskiej Pragi, ul. Targowa 50/52 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Warszawscy muzułmanie – między narracją a praktyką – debata w ramach projektu:
HERA, En/counter/points: (re)negotiating belonging through culture and contact in public space and place.

Warszawscy muzułmanie to społeczność złożona, o długiej historii, niemniej jej postrzeganie stało się wyraźniejsze w ostatnich latach. Podczas debaty rozmawiać będziemy o tym, jaki przekaz o muzułmanach i muzułmankach mieszkających w Polsce powinny budować polskie instytucje kultury, aby pokazać bogatą różnorodność tej grupy i przeciwdziałać upraszczającym stereotypom? Jak polskie, a szczególnie warszawskie, instytucje kultury mogą włączać w swoje działania społeczności muzułmańskie – zarówno jako odbiorców i odbiorczynie, jak i organizatorów i organizatorki działań kulturalnych? Jakie zarysowują się pola konstruktywnej współpracy pomiędzy instytucjami kultury a społecznościami? Będziemy dzielić się zarówno wiedzą o zrealizowanych już dobrych praktykach, jak i pomysłami działań, które są warte podjęcia w przyszłości. Odniesiemy się również do sytuacji bieżącej – jak społeczności muzułmańskie i instytucje kultury mogą współdziałać w sytuacjach kryzysowych, wymagających pomocy humanitarnej?

Moderatorką spotkania będzie Marta Jadwiga Pietrusińska (Uniwersytet Warszawski).
Spotkanie otworzy Joanna Wawrzyniak (Uniwersytet Warszawski).

W rozmowie udział wezmą:

Khedi Alieva –aktywistka i animatorka społeczna, pochodzi z Czeczenii, mieszka w Polsce od 2013. Z wykształcenia pedagożka, członkini Rady Imigrantów i Imigrantek w Gdańsku. Uczestniczyła w tworzeniu i wdrażaniu Modelu Integracji Imigrantów w Gdańsku. Inicjatorka Domu Międzykulturowego – oddolnej samopomocowej inicjatywy uchodźców i uchodźczyń w Gdańsku. Organizuje i prowadzi warsztaty dla imigrantek i uchodźczyń na temat ich praw w Polsce. Współautorka i realizatorka programów edukacyjnych dla szkół, studentów, pracowników socjalnych i urzędników miejskich na temat migracji i różnorodności kulturowej. Współautorka badań i artykułów naukowych na temat integracji imigrantów i uchodźców. Współzałożycielka i prezeska Fundacji Kobiety Wędrowne, odpowiedzialna za realizację projektów integracyjnych i samorzeczniczych. Prowadzi bistro „Kobiety Wędrowne w Kuchni Konfliktu”.

Katarzyna Kucharska Louaar – koordynatorka w Ośrodku Kultury Muzułmańskiej w Warszawie i Muzułmańskiej Fundacji Pomocy. Z wykształcenia terapeutka zajęciowa. Pasjonatka historii Warszawy

Mustafa Switat –socjolog, psycholog, adiunkt w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego, współpracownik Niemieckiego Instytutu Historycznego w Warszawie, koordynator i/lub wykonawca kilku projektów badawczych – krajowych oraz międzynarodowych. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się na transferze kulturowym, socjologii migracji, procesach globalizacyjnych, wielokulturowości oraz przepływie wiedzy. Autor szeregu artykułów dotyczących szeroko pojętych kontaktów kulturowych i kwestii migracji oraz m.in. monografii „Społeczność arabska w Polsce. Stara i nowa diaspora” (2017) wyróżnionej w konkursie ACADEMIA 2018 na najlepszą publikację akademicką i naukową oraz wydanej ostatnio monografii „Transfer w myśli społecznej. Od transferu kulturowego do transferu między kulturami”.

Konrad Schiller - historyk sztuki (Uniwersytet Warszawski), doktorant IS PAN w Warszawie. Ukończył studia postkolonialne na Goldsmiths University of London. Jest kierownikiem Muzeum Woli, Oddziału Muzeum Warszawy. Pracował w Królikarni Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Warszawie. Był kuratorem programu dyskursywnego w U-Jazdowski (Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski) w Warszawie. W swoich badaniach skupia się na tematyce kształtowania polityki kulturalnej w Polsce na tzw. Ziemiach Odzyskanych. Autor kilkudziesięciu artykułów. Publikował min. w „Czasie Kultury”, „Obiegu”, „Szumie”. Jest autorem licznych tekstów do katalogów wystaw.

Spotkanie na żywo w Muzeum Pragi (ul. Targowa 50/52)
Sala konferencyjna – wejście przez dziedziniec Muzeum Pragi
Limit miejsc: 30
Na Facebooku Muzeum Woli odbędzie się transmisja wydarzenia.

Wydarzenie organizowane we współpracy z Muzeum Woli, Muzeum Pragi i Uniwersytetem Warszawskim – Wydziałem Socjologii
---
This project has received funding from the European Union’s Horizon 2020 research and innovation programme under grant agreement No 769478. The project en/counter/points is financially supported by the HERA Joint Research Programme (link which is co-funded by AHRC, MIUR, NCN, NWO, BMBF, and the European Commission through Horizon 2020.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Praga Północ lub w kategoriach: spotkanie wykład inne
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę