Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Spacer na taśmę nr 3 | „Trasa M–Z” z Joanną Zabłocką

Spacer na taśmę nr 3 | „Trasa M–Z” z Joanną Zabłocką
📅 Data: sobota, 9 kwietnia 2022

⌚ Godzina rozpoczęcia: 11:30

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, PKP Warszawa Powiśle (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na trzeci z czterech spacer dźwiękowy Joanny Zabłockiej inspirowany produkcjami Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia.

✨ Tradycje SEPR-u i ekologii akustycznej przecinają się w radykalnym myśleniu o przestrzeni publicznej i wyprowadzaniu sztuki poza mury instytucji. Trudno o śmielszy dowód tych tendencji niż artystyczna „Trasa M–Z” – utopijny projekt Mariana Bogusza i Jerzego Olkiewicza z 1971 roku, łączący Muzeum Narodowe z planowaną filią nad Zalewem Zegrzyńskim. Plastycznej aranżacji odcinka towarzyszyć miała (niezachowana dziś) muzyka jednej z czołowych kompozytorek SEPR-u, Elżbiety Sikory. 🎶 Ale nie mniej ważna była sama infrastruktura Warszawy, inspirująca nową percepcję dzieł sztuk, podziwianych zwłaszcza przez szyby samochodu. Niespełna 45 lat później z inicjatywy duetu kuratorskiego Magdaleny Nowak i Łukasza Strzelczyka „Trasa” doczekała się własnej wystawy. Nie doczekała się jednak realizacji hardkorowego, 28-kilometrowego spaceru dźwiękowego, jakim – zaryzykujmy stwierdzenie – również mogłaby być w swej istocie.

🗺️ Trzeciemu z czterech zaplanowanych na 1. połowę 2022 roku spacerów daleko do spontanicznej przechadzki flanera. Wystawiając na próbę entuzjazm wobec modernizacyjnego pędu Warszawy, tym razem za cel obierzemy Zalew Zegrzyński. Przydadzą się środki na bilety na komunikację miejską (autobusową – ok. 7 zł w jedną stronę), przenośne urządzenie do odtwarzania muzyki (np. telefon typu smartfon) i para słuchawek, a także ubranie dostosowane do warunków pogodowych.

Początek spaceru: 🚉 Przystanek PKP Warszawa Powiśle (przed pawilonem górnym)
9.04.2022, g. 11:30–15 (2 godziny spaceru + powrót). ⏲️ Bardzo prosimy o punktualne przybycie.

📧 Liczba miejsc ograniczona. Zgłoszenia udziału prosimy kierować na adres marta.skowronska@artmuseum.pl

💭 Koncepcja spaceru dźwiękowego („soundwalk”) sięga lat 70. XX wieku, kiedy to grupa badaczy w Vancouver (z R. Murrayem Schaferem na czele) rozpoczęła program uwrażliwiania na otaczające człowieka środowisko akustyczne („soundscape”). Rosnące zanieczyszczenie hałasem cywilizacyjnym stało się dla nich motywacją do poszukiwań w zakresie pogłębionego słuchania jako narzędzia zmiany świata na lepsze, m.in. poprzez ochronę zrównoważonego, ekologicznego pejzażu dźwiękowego (przedstawionego w na poły utopijnym, na poły edukacyjnym projekcie „strojenia świata”).
👂 Założenia współczesnych soundwalków wykraczają poza problematykę redukcji hałasu, ale jedno pozostaje niezmienne: to „otwieranie uszu” – uważna eksploracja otoczenia za pomocą drugoplanowego w kulturze Zachodu zmysłu słuchu.

👩 Prowadzenie: Joanna Zabłocka, muzykolożka, kontrabasistka in spe, kuratorka Festiwalu Spacerów Dźwiękowych. W ostatnich latach redaktorka magazynu o muzyce współczesnej „Glissando", publikowała też m.in. w „Ruchu Muzycznym” i „Magazynie Kontakt".
Dofinansowano ze środków programu „UTW-Seniorzy w akcji” 🇵🇱🇺🇸 Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych ę. 💪

---
fot. M. Bogusz, Plansza z propozycją zagospodarowania „Trasy Muzeum-Zalew Zegrzyński”, 1971, kolaż na dykcie, nr inw. Rys.W.12272 MNW, dzięki uprzejmości Muzuem Narodowego w Warszawie

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: spacer
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę