Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Wolę pójść na Wolę – tajemnice wolskich ulic

Wolę pójść na Wolę – tajemnice wolskich ulic
📅 Data: sobota, 22 października 2022

⌚ Godzina rozpoczęcia: 14:00

📌 Miejsce: Warszawa - Wola

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


„Wolę pójść na Wolę” to dobrze znany mieszkankom i mieszkańcom Dzielnicy Wola m.st. Warszawy projekt Fundacji Hereditas, tworzący warunki do włączania społeczeństwa lokalnego w życie kulturalne miasta. Tegoroczna (2022 r.), dziewiąta edycja projektu odsłoni przed uczestniczkami i uczestnikami wolskich spacerów tajniki wolskich ulic. Podczas planowanych dwudziestu spacerów przemierzymy te znane i duże arterie Dzielnicy, zawitamy także do mniejszych i z pozoru mniej zasobnych w elementy kulturowego dziedzictwa uliczek. Wspólnie odkryjemy ich bogatą historię, tradycję i zwyczaje. Sprawdzimy, gdzie klasyka łączy się z nowoczesnością, historia z teraźniejszością a służba publiczna z wielkim biznesem.

Udział w spacerach jest bezpłatny!
HARMONOGRAM SPACERÓW:

---

DATA i GODZINA: 08.05.2022; 15:00
TYTUŁ: Ulica Redutowa
MIEJSCE SPOTKANIA: ul. Redutowa, róg ul. Wolskiej (przystanek autobusowy w stronę Koła)

Stosunkowo młoda ulica, bo na planie Warszawy pojawiła się w latach 20. XX wieku. Pierwotnie zamykała od zachodu teren wolskiego cmentarza prawosławnego. Biegła od ul. Wolskiej do ul. Pustola, która z kolei zamykała teren cmentarza od północy.
Podobnie jak w całej Woli, coraz więcej tu nowoczesności. Powstały współczesne osiedla mieszkaniowe zbudowane już w XXI w. Proces unowocześniania jest nadal kontynuowany – w jaki sposób? Przekonaj się sam! Przyjdź na spacer rozpoczynający tegoroczną edycję projektu „Wolę pójść na Wolę”. Tematem przewodnim projektu będą te powszechnie znane, ale i mniejsze uliczki Woli.

---

DATA i GODZINA: 14.05.2022 ; 15:00
TYTUŁ: Ulica Ciepła
MIEJSCE SPOTKANIA: Rondo ONZ (wyjście z metra od ul. Prostej w stronę Woli)

Niegdyś stały przy niej browary; w 1805 r. ogrodnik Johann Ulrich założył tu ogród kwiatów, warzyw i owoców. To przy ul. Ciepłej urodził się ks. Ignacy Skorupka, a w sierpniu 1944 r. zginął Wojtuś Zalewski.
Zapraszamy na historyczną podróż „per pedes” ul. Ciepłą.

---

DATA i GODZINA: 29.05.2022; 15:00
TYTUŁ: Ulice Bolecha, Długomiła, Dobrogniewa, Dahlbergera
MIEJSCE SPOTKANIA: ul. Obozowa, róg ul. Ciołka

Trzy spośród czterech nazwy w/w uliczek nawiązują do popularnych staropolskich imion.
Rejon ten został zagospodarowany w latach 30-tych XX w. wraz z organizacją przez Bank Gospodarstwa Krajowego wystawy mieszkaniowej. Wybudowane domy były dostępne do zakupu dla bogatszej części społeczności Warszawy, stanowiły też reklamę polskiej myśli inżynierskiej i polskich firm związanych z budownictwem.
Kto mieszkał przy ul. Dahlberga? Z czego słynie dom opieki społecznej prowadzony przez Siostry Służebniczki NMP? Na te i inne pytania uzyskasz odpowiedź podczas niniejszego spaceru. Zapraszamy.

---

DATA i GODZINA: 03.06.2022; 15:00
TYTUŁ: Ulica Elekcyjna
MIEJSCE SPOTKANIA: ul. Elekcyjna, róg ul. Górczewskiej

W przeszłości poruszali się tędy uczestnicy wolnych elekcji. Droga sąsiadowała z Kościołem św. Wawrzyńca, w którym przechowywano obraz Matki Boskiej Elekcyjnej, obecny na każdej elekcji. O wojennych losach mieszkańców okolicy przypominają liczne pamiątki, zlokalizowane wzdłuż ulicy czy w pobliskich parkach.
Zapraszamy na czwarty spacer i wspólne odkrywanie tajemnic kolejnej wolskiej ulicy.

---

DATA i GODZINA: 11.06.2022; 15:00
TYTUŁ: Ulice Wolność i Kacza
MIEJSCE SPOTKANIA: ul. Wolność, róg ul. Żytniej

Ulicą Wolność jeździła szlachta na wolne elekcje na Kole, a w zbiorowej mogile pochowano Polaków i Rosjan poległych w powstaniu kościuszkowskim. Z kolei przy ul. Kaczej w XIX i XX w. powstało wiele fabryk, w tym ”Kabel”.
O tym, co jeszcze skrywają te ulice opowiemy podczas niniejszego spaceru.

---

DATA i GODZINA: 26.06.2022; 15:00
TYTUŁ: Ulica Płocka
MIEJSCE SPOTKANIA: ul. Płocka 13 (przed Narodowym Centrum Kultury)

Zanim stała się ulicą, znajdowały się tu liczne wiatraki. Gdy ją wytyczono w końcu XIX w., przez wiele lat, w jej sąsiedztwie znajdowały się rogatki miejskie stolicy. Niegdyś źródła miała tu rzeka Drna, która obecnie jest skanalizowana.
Dziś, przy ul. Płockiej 13 znajduje się Narodowe Centrum Kultury, jednak przed wojną działały tu zakłady produkcyjne. Odcinek Wolska – Górczewska kojarzy się z dramatem ludności cywilnej w czasie Powstania Warszawskiego a współczesność – z nowoczesnością i rozwojem techniki transportowej.
O tych i innych tajemnicach ul. Płockiej opowiemy podczas spaceru.

---

DATA i GODZINA: 03.07.2022 ; 15:00
TYTUŁ: Ulica Deotymy, Czorsztyńska i nieistniejące ulice na terenie Parku Moczydło
MIEJSCE SPOTKANIA: ul. Górczewska, róg ul. Deotymy

Istniejąca przed wojną ulica Deotymy przetrwała powojenne zmiany. Inaczej stało się z ulicami Żmichowskiej, Inowrocławską, Zagłoby, Domasławską, które przed wojną tętniły życiem i znane były z działalności gospodarczej.
Spacer poświęcony będzie historii i współczesności okolic Parku Moczydło. Odpowiemy, jaką rolę odegrały te tereny we wcześniejszej historii Woli; jak wyglądał ten rejon przed wojną i czy w powojennym parku można odnaleźć ślady przebiegu dawnych ulic. Zapraszamy!

---

DATA i GODZINA: 13.07.2022 ; 15:00
TYTUŁ: Ulica Skierniewicka
MIEJSCE SPOTKANIA: ul. Skierniewicka, róg ul. Wolskiej

Na ścianie jednej z kamienic znajduje się mural przedstawiający słonia leśnego – co symbolizuje? Na sąsiedniej ul. Siedmiogrodzkiej, na płocie, wymalowano historię warszawskich tramwajów – znacie ją? A czy wiecie, dokąd przed II wojną światową jeździł tramwaj nr 5? Zapraszamy na spacer, podczas którego odpowiemy na wszystkie Wasze pytania, związane z ul. Skierniewicką i jej bliskimi okolicami.

---

DATA i GODZINA: 16.07.2022; 15:00
TYTUŁ: Ulica Żytnia
MIEJSCE SPOTKANIA: ul. Żytnia, przy Skwerze kard. Wyszyńskiego

Z końca XVIII w. pochodzi zlokalizowany przy ul. Żytniej Cmentarz Ewangelicko-Reformowany, który jest miejscem spoczynku wielu słynnych warszawiaków (m.in. generałowej Katarzyny Sowińskiej, Stefana Żeromskiego czy Anny German). Cechą charakterystyczną ulicy jest jej nasycenie siedzibami żeńskich zgromadzeń zakonnych (zakładanych w XIX i XX w.). Niestety nie wszystkie budowle przetrwały do naszych czasów…
Poznaj historię jednej z najbardziej rozpoznawanych wolskich ulic. Zapraszamy na spacer ulicą Żytnią.

---

DATA i GODZINA: 27.07.2022; 15:00
TYTUŁ: Ulice Bema i Ludwiki
MIEJSCE SPOTKANIA: ul. Bema, róg ul. Wolskiej

Co to było kolejowe siedlisko? Jak dawniej budowano tanie mieszkania? Kto tam mieszkał? Gdzie dzieci z osiedla chodziły do szkoły? To tylko niektóre pytania, na które odpowiemy w trakcie kolejnego spaceru odkrywającego tajemnice wolskich ulic. Zapraszamy na spacer po ulicy Ludwiki i Bema.

---

DATA i GODZINA: 05.08.2022; 15:00
TYTUŁ: Ulice Hrubieszowska i Przyokopowa
MIEJSCE SPOTKANIA: ul. Karolkowa, róg ul. Hrubieszowskiej

To ścisłe centrum biznesowe Woli. Stanowią jeden z elementów jej nowoczesnej wizytówki.
Zrealizowano tu projekty autorstwa znanych w Polsce i na świecie biur architektonicznych.
Gdy zmieniają właściciela, wartość transakcji sięga setek milionów Euro.
Spacer będzie okazją do przypomnienia wcześniejszego przeznaczenia tej części Czystego; opowiemy o gospodarczych fundamentach tego rejonu Woli; przedstawimy historię obiektów, które przetrwały do naszych czasów. Zapraszamy!

---

DATA i GODZINA: 10.08.2022; 15:00
TYTUŁ: Ulica Ordona
MIEJSCE SPOTKANIA: ul. Ordona, róg ul. Wolskiej

Julian, Juliusz czy Konstanty Ordon? Kim był Janek Lewarski, a kim Marek Bezruczki, patroni skwerów przy ul. Ordona? Gdzie znajduje się pierwsza („stara”) ulica Ordona? To tylko niektóre pytania, na które udzielimy odpowiedzi podczas spaceru. Odkrywaj z nami tajemnice wolskich ulic!

---

DATA i GODZINA: 20.08.2022; 15:00
TYTUŁ: Ulica Syreny
MIEJSCE SPOTKANIA: ul. Wolska, róg ul. Syreny

Przed wojną w rejonie ul. Syreny i ul. Wolskiej miało swoją siedzibę TPW, a także słynna pracownia cukiernictwa Zagoździńskiego. Aktualna zabudowa ulicy – to przeważnie budynki powojenne osiedli Młynów. Ale ulicę możemy poznać także z innej perspektywy – edukacyjnej, społecznej czy artystycznej. Zapraszamy na wspólny spacer po ulicy, której patronuje stołeczna Syrenka.

---

DATA i GODZINA: 24.08.2022 ; 15:00
TYTUŁ: Ulica Armatnia
MIEJSCE SPOTKANIA: Al. Prymasa Tysiąclecia (przystanek "Armatnia 01"w stronę Ochoty)

Pomimo opinii, iż mogłaby stać się dumą Dzielnicy Wola, ul. Armatnia może dziś sprawiać wrażenie zapomnianej przez świat. Pamiątkami minionej epoki są ceglane domy pracowników Kolei Warszawsko-Kaliskiej. Jak wyglądała przed II wojna światową; jak obecnie wygląda życie w dawnym „państwie wagonowym”? Tego i wiele więcej dowiesz się podczas niniejszego spaceru. Zapraszamy!

---

DATA i GODZINA: 07.09.2022; 15:00
TYTUŁ: Ulica Twarda
MIEJSCE SPOTKANIA: Rondo ONZ (wyjście z metra od ul. Prostej w stronę Woli)

Dawnej biegła po grobli, wśród podmokłych terenów. Gdy została ulicą, trzy razy zmieniała swą nazwę. Podzielona, znalazła się w dwóch dzielnicach. Co się z nią działo w czasie II wojny światowej i jak dziś wygląda jej wolski odcinek? To tylko niektóre zagadnienia, które poruszymy podczas tego spaceru. Przyjdź i dowiedz się więcej o historii ul. Twardej.

---

DATA i GODZINA: 18.09.2022; 15:00
TYTUŁ: Ulice Znana, Człuchowska, Szulborska
MIEJSCE SPOTKANIA: ul. J. Olbrachta; pętla autobusowa "Znana"

Zapraszamy na spacer uliczkami przedwojennego Miasta-Ogrodu „Jelonek”. Zachowane do dziś jednorodzinne drewniane i murowane domki, nadają temu miejscu swoisty klimat. Podczas wędrówki, wspólnie poszukamy symboli zmieniającego się krajobrazu Woli; poznamy także plany zmian przestrzeni miejskiej, które nieuchronnie nadchodzą… Zapraszamy!

---

DATA i GODZINA: 21.09.2022; 15:00
TYTUŁ: Ulica Karolkowa
MIEJSCE SPOTKANIA: ul. Karolkowa, róg ul. Mireckiego

W przeszłości, licznie przy ul. Karolkowej funkcjonowały instytucje dobroczynne: przytułek dla starozakonnych, „Schronisko dla Chroników”, Dom Starców czy Dom Sierot. Działała także szkoła, stał kościół; niewiele za to było domów mieszkalnych. Dziś końcowy odcinek ulicy wygląda zgoła inaczej. Dowiedz się więcej o tej z pozoru znanej wolskiej ulicy. Zapraszamy na spacer ul. Karolkową.

---

DATA i GODZINA: 30.09.2022; 14:00
TYTUŁ: Ulica hr. Tyszkiewicza
MIEJSCE SPOTKANIA: ul. Górczewska, róg ul. Tyszkiewicza

Przed II wojną światową rejony ulicy Tyszkiewicza były związane z rozwijającym się w Warszawie przemysłem motoryzacyjnym. Powstawały tu kompleksy magazynowo- produkcyjne z dogodnymi rampami podjazdowymi. Pozostałością po tych czasach są domy dla byłych pracowników. Ale i dziś ulica posiada swoje osobliwość. Jeśli chcesz je poznać, zapraszamy na kolejny spacer - odkrywający tajemnice ul. Tyszkiewicza.

---

DATA i GODZINA: 08.10.2022; 14:00
TYTUŁ: Ulica Esperanto
MIEJSCE SPOTKANIA: ul. Esperanto, róg ul. Pawiej

Choć większość z nas wie, co oznacza słowo „esperanto”, nie wszyscy znają dziedzictwo wolskiej ulicy o tej samej nazwie. A jej historia jest nad wyraz ciekawa… W trakcie spaceru zdradzimy, co pozostało po Fabryce Garbarskiej Braci Pfeiffer; wskażemy, gdzie znajdowała się „Gęsiówka”; szerzej powiemy także o twórcy sztucznego języka, Ludwiku Zamenhofie. Zapraszamy

---

DATA i GODZINA: 22.10.2022; 14:00
TYTUŁ: Ulica Ostroroga
MIEJSCE SPOTKANIA: ul. Ostroroga, róg ul. Obozowej

Do 1921 r. nazywana była Młynarską Tylną. Przechodzi obok Pola Elekcyjnego, biegnie między terenem Komendy Głównej Żandarmerii Wojskowej a murem Cmentarza Powązkowskiego. O dziejach tej ulicy przypominają liczne tablice pamiątkowe… Poznaj ulicę Ostroroga. Zapraszamy na ostatni już spacer w tegorocznej edycji projektu „Wolę pójść na Wolę”.

-----
Bezpłatne dla uczestników spacery są realizowane w ramach projektu Fundacji HEREDITAS pn.: „Wolę pójść na Wolę – tajemnice wolskich ulic”, współfinansowanego ze środków Dzielnicy Wola m.st. Warszawy.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Wola lub w kategoriach: spacer
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧