Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Koncert Organowo-kameralny na Pradze-Południe

Koncert Organowo-kameralny na Pradze-Południe
📅 Data: niedziela, 24 kwietnia 2022

⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:30

📌 Miejsce: Warszawa - Praga Południe, Kościół pw. Św. Apostołów Jana i Pawła, ul. Kapelanów Armii Krajowej 2 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Wykonawcy:
Dr Jacek Szymański (Gdańsk) – tenor
Prof. Andrzej Chorosiński (Warszawa) – organy

W programie: Händel, Durante, Hovard, Mozart, Żukowski, Schubert.

Prof. Andrzej Chorosiński
Studia w warszawskiej Akademii Muzycznej ukończył z wyróżnieniem w 1972 roku. W tym samym roku otrzymał I nagrodę na międzynarodowym konkursie improwizacji organowej w Kolonii. Koncertował niemal we wszystkich krajach Europy, a także w Izraelu, USA, Kanadzie,Australii , Korei Południowej i Japonii. Występował w tak renomowanych miejscach jak m.in. Filharmonia Narodowa w Warszawie, Koncerthuset w Sztokholmie, Sala im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie, Katedra Notre Dame w Paryżu, King’s College Chappel w Cambridge, Auli im. Pawła VI w Watykanie czy Katedrze Św. Patryka w Nowym Jorku. Town Hall w Adelajdzie. Dokonał licznych nagrań radiowych i telewizyjnych w kraju i za granicą. Nagrał też ponad 20 płyt LP i CD dla firm: Polskie Nagrania, Veriton, Dux, Musicon, EMI – Electrola, Dabringhaus & Grimm i Live Records. W roku 1992 otrzymał tytuł naukowy Profesora sztuk muzycznych. Jest profesorem klasy organów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. W latach 1993-1999 sprawował godność rektora Akademii Muzycznej im F.Chopina w Warszawie. W latach 1993 – 2000 był członkiem Prezydium AECAM – Konferencji Rektorów 135 Europejskich Uczelni Muzycznych . W latach 1997-2002 był dyrektorem artystycznych Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze. W roku 2008 otrzymał tytuł Doktora Honoris Causa na Keymung University w Południowej Korei. Jest konsultantem i autorem licznych projektów w zakresie budownictwa organowego w Polsce m.in./Sala Opery i Filharmonii {Podlaskiej – Europejskie Centrum Kultury w Białymstoku, Bazylika w Licheniu, Kościół Wszystkich Świętych w Warszawie, kościół parafialny w Polkowicach/ a także Niemczech, Kanadzie i Japonii. Wraz z organistą Bazyliki Św. Piotra uczestniczył w muzycznej oprawie uroczystości Kanonizacji Papieży Jana XXIII i Jana Pawła II w dniu 27 kwietnia 2014 r. w Rzymie. Rok 2019 był rokiem jubileuszu 50-lecia działalności koncertowej , od pierwszego koncertu w ramach światowego festiwalu Jeunes Musical i występu w Genewie w 1979 roku, wykonał ponad 1500 recitali.

Jacek Szymański
Absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku na Wydziale Wokalno-Aktorskim w klasie śpiewu solowego legendarnej śpiewaczki Haliny Mickiewiczówny. W roku 2020 obchodził Jubileusz 35-lecia pracy artystycznej. Z tej okazji Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczył artystę Medalem „Zasłużony Kulturze GLORIA ARTIS” – najwyższym medalem przyznawanym w dziedzinie kultury.
W czerwcu 2021 r. na Uniwersytecie Warszawskim – Wydziale Zarządzania – ukończył z wyróżnieniem Podyplomowe Studia Menedżerskie dla Twórców, Artystów i Animatorów Kultury.
Uczestnik kursów i seminariów w Bachakademie (Stuttgart), stypendysta klasy mistrzowskiej Studia Operowego w Kopenhadze.
W latach 1987-1988 śpiewał w Centralnym Zespole Artystycznym Wojska Polskiego w Warszawie.
W 1992 r. rozpoczął współpracę z Operą Bałtycką w Gdańsku oraz Opera i Operetką na Zamku w Szczecinie.
W 1996 r. rozpoczął współpracę z Teatrem Otwartym wGdańsku oraz Operą Nova w Bydgoszczy, a w 2001 r. z Teatrem Wielkim w Łodzi i Operą Wrocławską. Wieloletni solista Państwowej Opery Bałtyckiej w Gdańsku.
W dorobku artystycznym posiada około 30 pozycji oratoryjno – kantatowych, formy kameralne, cykle pieśni oraz 40 partii operowych i operetkowych. Brał udział w licznych tournee zagranicznych z polskimi filharmoniami i operami, m.in.: Austria, Belgia, Dania, Holandia, Francja, Litwa, Luksemburg, Niemcy, Szwajcaria, Włochy, Kanada.
Twórca i dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu „Muzyczne Dni Drozdowo – Łomża” w ramach, którego zajmuje się reżyserią i inscenizacją spektakli operowych oraz projektowaniem scenografii i kostiumów.
W „Roku Moniuszkowskim” (2002), brał udział w archiwalnym nagraniu opery „Hrabina” St. Moniuszki dla Polskiego Radia i Telewizji (reżyseria i inscenizacja opery: Maria Fołtyn). W 2009 r. wziął udział w realizacji opery „Ariadna na Naxos” R. Straussa w międzynarodowej obsadzie, zaprezentowanej na Międzynarodowym Festiwalu w Szeged (Węgry), zarejestrowanym i wyemitowanym przez francuski, telewizyjny kanał telewizyjny muzyczny MEZZO.
W 2013 r. uzyskał stopień doktora sztuki muzycznej w dyscyplinie artystycznej WOKALISTYKA (Akademia Muzyczna im. Kiejstuta i Grażyny Bacewiczów w Łodzi). Dyrektor programowy Międzynarodowego Festiwalu „Kalejdoskop Form Muzycznych im. Marii Fołtyn” w Sopocie, w ramach którego prowadzi Kursy Mistrzowskie dla Śpiewaków. Śpiewał pod batutą wybitnych dyrygentów, m.in.:Krzysztof Missona, Jerzy Maksymiuk, Jerzy Swoboda, Andre Bernard, Ernest Hoetzl, Jan Łukaszewski, Enoch zu Guttenberg, Martin Heubach, Jerzy Salwarowski, Bogdan Olędzki, Roman Kofman, Andrzej Knap, Jacek Boniecki, Kerstin Nerbe, Mieczysław Nowakowski, Klaus Eisenmann, Tomasz Bugaj, Janusz Przybylski, Zygmunt Rychert, Maciej Niesiołowski, Jose Maria Florencio, Wojciech Michniewski, Tadeusz Wojciechowski, Jan Miłosz Zarzycki. Za działalność artystyczną i organizacyjną uhonorowany został wieloma prestiżowymi nagrodami i wyróżnieniami.
Jest członkiem Polskiego Związku Artystów Scen Polskich.
W maju 2018 r. – przez Zarząd Główny Polskiego Związku Artystów Scen Polskich – sekcja Teatrów Muzycznych, Opery, Operetki – z okazji Dnia Artysty Śpiewaka został odznaczony nagrodą ARIONA za wybitne zasługi na polu kultury.
W sierpniu 2020 r.Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński uhonorował Jacka Szymańskiego Nagrodą Okolicznościową z okazji 35-lecia pracy artystycznej. We wrześniu 2020 r. otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury z okazji 35-lecia pracy artystycznej. Laureat honorowego wyróżnienia „ZŁOTY LIŚĆ RETRO 2020” za działalność koncertową popularyzującą muzykę 20-lecia międzywojennego. Dokonał szeregu nagrań radiowych, płytowych i telewizyjnych.

Koncert organowo-kameralne na Pradze-Południe w Warszawie, sezon IV
24 kwietnia 2022 (niedziela)
godz. 19:30
wstęp wolny
Kościół pw. Św. Apostołów Jana i Pawła
ul. Kapelanów Armii Krajowej 2 (Warszawa-Gocław)

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Praga Południe lub w kategoriach: koncert
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę