Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Andaluzja / w cyklu: Kultury Świata

Andaluzja / w cyklu: Kultury Świata

reklama
📅 Data: środa, 18 maja 2022

⏰ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Mokotów, Służewski Dom Kultury, Bacha 15 (pokaż na mapie)
   udostępnij tweetnij wykop
sala widowiskowa / wstęp wolny

Andaluzja leżąca na południu Hiszpanii jest fascynującym regionem o wielokulturowym dziedzictwie, który przyciąga swoimi malowniczymi krajobrazami i niezwykłą architekturą, która do dziś jest inspiracją dla artystów, pisarzy i poetów.
Podczas wykładu przeniesiemy się w wirtualną podróż do najpiękniejszych i najbardziej fascynujących miast Andaluzji.
Pierwszym z nich jest Kordoba, której czasy świetności przypadają za panowania władców muzułmańskich, kiedy była największym miastem europejskim i liczyła ponad 700 tysięcy mieszkańców, w tym przedstawicieli społeczności żydowskiej, katolickiej i muzułmańskiej. To tutaj przez stulecia rozwijała się sztuka, muzyka, filozofia, ale także wiele dziedzin nauki. Kordoba była wspaniałym przykładem średniowiecznej metropolii, gdzie znajdowała się sieć łaźni publicznych, kilkadziesiąt szpitali, wiele szkół i uczelni wyższych oraz publicznych bibliotek. O czasach rozkwitu Kordoby, świadczą wspaniałe zabytki, w tym najważniejsza Mezquita, czyli jeden z najstarszych meczetów na świecie, arcydzieło architektury islamu doby dynastii Umajjadów z VIII wieku, który został przemianowany na katedrę katolicką w XVI wieku.
Kolejnym niezwykłym miastem Andaluzji jest Grenada, z której rozpościerają się malownicze widoki na góry Sierra Nevada. Nad miastem góruje Alhambra czyli "Czerwona Twierdza", zespół pałacowy, powstały w XIII wieku, za czasów dynastii Nasrydów. Alhambra należy do arcydzieł architektury islamskiej, na co składa się niezwykłe bogactwo zdobień wnętrz pałacowych, dekorowanych m.in. stiukami i panelami z płytek ceramicznych.
Podczas wykładu odwiedzimy także stolicę Andaluzji - Sewillę oraz jej imponujące zabytki: dawny pałac królewski - Alkazar z malowniczymi ogrodami oraz katedrę należącą do największych i najwspanialszych gotyckich kościołów na świecie, która powstała na miejscu meczetu z XII wieku, którego pozostałością jest monumentalny minaret Giralda.

Prowadzenie - Karolina Krzywicka - kustosz w Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie, historyk sztuki, menadżer kultury, kustosz w Muzeum Azji i Pacyfiku. Kuratorka wystaw i autorka publikacji poświęconych sztuce dekoracyjnej, ubiorom i biżuterii etnicznej z Azji Centralnej ("Biżuteria etniczna Afganistanu", "Lazur i turkus. Tradycyjna ceramika Uzblekcji Muzeum Azji i Pacyfiku", "Kolory życia. Suzani - tradycyjne tkaniny z Azji Centralnej", "Turkmeni. Sztuka codzienności" oraz ’Moc srebra. Tradycyjna biżuteria z krajów arabskich").

[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Bądź na bieżąco z wydarzeniami!
Sprawdź, co dzieje się w ten weekend!
Postaw nam kawę