Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Bardzo ciemna strona Krakowskiego Przedmieścia

Bardzo ciemna strona Krakowskiego Przedmieścia

reklama
📅 Data: sobota, 14 maja 2022

⏰ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, pomnik Kopernika (pokaż na mapie)

💰 Udział w wydarzeniu płatny: do 30 zł za osobę
   udostępnij tweetnij wykop
"Tego więc dnia, rano o godzinie 9, na wysokim teatrum na Krakowskim Przedmieściu wystawionym i licznym żołnierzem opasanym, w przytomności mnogiego ludu kamerdynerowi i strzelcowi naprzód prawe ręce ucięto, potem głowy ścięto, a po ścięciu ćwiartowano, te zaś ćwierci na palach przy traktach publicznych wisieć mają".

Kiedy, w której części ulicy wspomniane teatrum stanęło i z jakiego powodu przeprowadzono tak srogą egzekucję, dowiecie się Państwo podczas spaceru "Bardzo ciemna strona Krakowskiego Przedmieścia".

W trakcie przemierzania ulicy z jednego końca na drugi usłyszycie Państwo historie, które nie będą łatwe, proste i przyjemną, a dotykać będziemy najciemniejszej strony ludzkiej natury w związku ze zdarzeniami, jakie miały miejsce w bliższej lub dalszej przeszłości.

W trakcie wędrówki tym pryncypialnym traktem stolicy opowiemy dlaczego znakomity i ceniony szewc położył trupem wybitnego lekarza oraz co takiego stało się, że uznany rzeźbiarz zastrzelił cenionego malarza?

Słyszeliście Państwo historie o kobiecie zabijającej pocałunkiem? Jedna z nich oparta jest na wydarzeniach z XVII wieku, a legendy o upiornej Laszce jeszcze długo krążyły po kresach Rzeczypospolitej. Jej pierwszy, zacny i nadzwyczaj waleczny, mąż mieszkał przy Krakowskim Przedmieściu.

Bolesław Prus został ciężko pobity, co miało dla niego poważne konsekwencje zdrowotne. Mimo, że znał sprawców, nie wydał ich w ręce policji. Po latach jeden z nich poprosił o spotkanie z literatem, by prosić o wybaczenie. O tym, czy przebaczenie uzyskał, również powiemy.

Miłość różnymi chadza drogami! Zakochany, szanowany mieszczanin - artysta wielbił ukochaną przechowywaną w słoiku. Ach ci romantycy! Jak się nazywał, gdzie mieszkał oraz gdzie mieszkała narzeczona, zanim trafiła do słoja też Państwu powiemy.

Jedno niewieście omdlenie doprowadziło do katastrofy kosztującej życie i zdrowie wiele osób. Czego nie należy krzyczeć w tłumie, jeśli chcemy ujść z życiem lub choćby całymi kośćmi? Dlaczego łatwo było wywołać panikę, kogo o jej spowodowanie oskarżono i jakie to miało konsekwencję również Państwo usłyszycie!

Jaka tragedia przyspieszyła rozbiórkę jednego z największych kościołów Warszawy? Gdzie stał, dlaczego pełnienie posługi religijnej stało się w nim niemożliwe i jaki udział miał w tym pewien znudzony kapłan?

Kim był mężczyzna, który w roku 1927 wszedł do bramy jednej z kamienic przy Krakowskim Przedmieściu i zniknął bez śladu? Nawet dymiące buty po nim nie zostały! Dlaczego jego zaginięcie wywołało jedną z największych afer politycznych w II RP i o co oskarżano marszałka Piłsudskiego?

Czy wiecie Państwo jaki jest wkład Polaków w narodziny światowego terroryzmu? Tak! Światowy terroryzm rodził się między innymi na Krakowskim Przedmieściu i tego też nie będziemy przed Państwem ukrywać!

Zapraszamy!
Spotykamy się 14 maja 2022 (sobota) o godzinie 18:00 z tyłu pomnika Mikołaja Kopernika na Krakowskim Przedmieściu. Spacer kończymy na placu Zamkowym. Będziemy wędrować około dwóch godzin.

BILETY: 21 zł
UWAGA! PRZEWODNIK NIE PRZYJMUJE PŁATNOŚCI. Bilety można zakupić wyłącznie online >> link
lub, po uzgodnieniu drogą mailową ( [email protected] ), poprzez wpłatę bezpośrednio na konto.

PODCZAS SPACERU NIE MOŻNA DOKONYWAĆ NAGRAŃ PRZEWODNIKA W JAKIEKOLWIEK FORMIE BEZ UZGODNIENIA.
Gdyby ktoś był zmuszony zrezygnować z wycieczki prosimy o informację najpóźniej 72 godziny przed rozpoczęciem wydarzenia.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY

Organizatorem jest Biuro Przewodnickie *Arktour*, numer wpisu do Rejestru Organizatorów i Pośredników Turystycznych Województwa Mazowieckiego numer 1923.

[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Bądź na bieżąco z wydarzeniami!
Sprawdź, co dzieje się w ten weekend!
Postaw nam kawę