Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Próba generalna: "Żongler. Romain Gary". Z Agatą Tuszyńską rozmawia Tomasz Raczek

Próba generalna: "Żongler. Romain Gary". Z Agatą Tuszyńską rozmawia Tomasz Raczek

reklama
📅 Data: środa, 18 maja 2022

⏰ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: Warszawa - Mokotów, Big Book Cafe, J.Dąbrowskiego 81 (pokaż na mapie)
   udostępnij tweetnij wykop
Big Book Cafe oraz Wydawnictwo Literackie z przyjemnością zapraszają na wieczór
PRÓBA GENERALNA: "ŻONGLER. ROMAIN GARY".

Z Agatą Tuszyńską, autorką biografii francuskiego pisarza, w dniu premiery książki, rozmawia Tomasz Raczek.
Romain Gary zastrzelił się 2 grudnia 1980 roku. Ostatni występ skomentował krótko: "Dobrze się bawiłem. Dziękuję i do widzenia".
Romain Gary był znakomitym pisarzem, . A także mistyfikatorem, który stworzył liczne wersje swego życiorysu. Był również synem, związanym miłością zbyt silną z dominującą matką, Niną. O tej – najważniejszej – relacji francuskiego autora opowie Agata Tuszyńska, autorka jego nowej biografii.

Na spotkanie zapraszamy osobiście do Big Book Cafe przy ul. J. Dąbrowskiego 81.
Wstęp jest wolny!
Na spotkanie zapraszamy od 18.00.
Wieczór nie będzie transmitowany.
Partnerem spotkania jest wydawca książki Wydawnictwo Literackie.

O KSIĄŻCE
Romain Gary (1914–1980) – francuski pisarz urodzony w Wilnie, jedyny w historii autor uhonorowany dwukrotnie Nagrodą Goncourtów, dyplomata, scenarzysta, pilot wojenny, podróżnik. Celebryta, który w 1980 roku po błyskotliwej literackiej karierze odebrał sobie życie w wieku 66 lat. Mistyfikator. Wreszcie – kuglarz zręcznie żonglujący faktami i zmyśleniami, swoimi i zasłyszanymi historiami, nieustannie tworzący opus magnum: własną biografię (jakby ta autentyczna była nie dość fascynująca).
Zadanie uporządkowania tej niezwykłej biografii wydaje się karkołomne. Trudne jest nakreślenie linii oddzielającej to, co przeżyte od tego, co zmyślone. Doświadczenie i wytrawne pióro Agaty Tuszyńskiej wydają się idealne do tej misternej pracy. Autorka stara się odsłonić portrety wielokrotne swojego bohatera, autora wspaniałej Obietnicy poranka. Opowiada o intrygującej i dominującej matce Romaina, Ninie Owczyńskiej, o ich kilkuletnim pobycie w Warszawie w latach dwudziestych, drodze do Nicei, o dwóch burzliwych małżeństwach pisarza (jedno z gwiazdą Hollywoodu, Jean Seberg), karierze artystycznej i pracy w dyplomacji. O jego słabości do pseudonimów, losów równoległych i gry – w życiu i przed zachwyconą publicznością – a wreszcie o ostatnim, spektakularnym oszustwie.
Romain Gary pod pseudonimem Emil Ajar wydał powieść Życie przed sobą, za którą otrzymał po raz drugi Nagrodę Goncourtów, i która doczekała się dwóch świetnych ekranizacji: pierwszej z niezapomnianą Simone Signoret (1977) i drugiej z Sophią Loren (2020) w roli Pani Rosy. Prawdziwą tożsamość autora tej powieści ujawnił Gary dopiero w pożegnalnym liście. Jednym słowem – zrobił po prostu wszystko, by zmylić tropy i uprzykrzyć życie biografom. Agata Tuszyńska stawia czoło temu wyzwaniu, docieka prawdy, ale też daje pisarzowi prawo do artystycznej autokreacji. Podejmuje z nim dialog, próbując rozwikłać zagadki żydowskiej tożsamości autora Lęków króla Salomona i własnej.
Tuszyńska maluje portret Gary’ego jaskrawymi barwami, pokazuje, jak jej bohater przekracza granice artystycznej wolty i człowieczej odpowiedzialności. Żonglerka pozostaje tu niezmiennie metaforą sztuki.
Żongler to najdojrzalsza książka Tuszyńskiej. I najbardziej zaskakująca. To Gary o przewrotnej duszy kameleona i Tuszyńska, o jakiej nie mieliśmy pojęcia. „Lepiej tego wypowiedzieć nie można” – napisał Romain Gary w pożegnalnym liście.

O AUTORCE
Agata Tuszyńska jest pisarką, poetką, reporterką. Stworzyła biografie "Singer. Pejzaże pamięci", "Oskarżona Wiera Gran", "Krzywicka. Długie życie gorszycielki" oraz "Narzeczona Schulza". Napisała także związane z własnym życiem "Rodzinną historię lęku" i "Ćwiczenia z utraty", a także "Mama zawsze wraca" - opowieść o sile więzi między matką i córką w tragicznych okolicznościach Zagłady.

[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Bądź na bieżąco z wydarzeniami!
Sprawdź, co dzieje się w ten weekend!
Postaw nam kawę