Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Noc Muzeów na Rakowieckiej

Noc Muzeów na Rakowieckiej
📅 Data: sobota, 14 maja 2022

⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: Warszawa - Mokotów, Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


👉 Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL mieszczące się w murach dawnego Aresztu Śledczego przy ul. Rakowieckiej 37, jest miejscem szczególnym nie tylko w Warszawie, ale i Polsce. Podczas tegorocznej „Nocy Muzeów” będzie można zwiedzić cele, w których przebywali legendarni bohaterowie, karcery, gdzie byli torturowani i zobaczyć ślady po pociskach na Ścianie śmierci. ⚖️ Otwarty zostanie również niedostępny dla zwiedzających XII Pawilon, gdzie będzie galeria plakatów z muzealnych zbiorów. Do kupienia będą również książki, gry i albumy wydane przez Instytut Pamięci Narodowej.
▶️Na Rakowieckiej 37 w czasach stalinowskich więzieni byli żołnierze antykomunistycznego podziemia i tutaj wielu z nich oddało swoje życie. Podczas „Nocy Muzeów” na X Pawilonie będzie można zobaczyć cele, w których przetrzymywani byli m.in. rtm. Witold Pilecki czy gen. August Emil Fieldorf. Zwiedzający będą mogli obejrzeć również miejsca kaźni jakim są zachowane do dnia dzisiejszego karcery.
🔎Tego dnia będzie można również zobaczyć fragment XII Pawilonu niedostępnego dla zwiedzających, gdzie zaprezentowana zostanie galeria kilkunastu archiwalnych plakatów lat 80, pokazujących walkę podziemia jak i wybory w 1989 r. 🖼 Wśród nich będzie oryginalny plakat z autografami artystów biorących udział w Przeglądzie Piosenki Prawdziwej w Hali Olivii w 1981 r.
🧱Zwiedzający poznają również historię odkrytej pięć lat temu Ściany śmierci, przy której wykonywane były po wojnie przez komunistów wyroki śmierci i zachowały się ślady po kulach 🪔
🕵️‍♂️ Będzie można również zajrzeć do wyremontowanego transportera opancerzonego radzieckiej produkcji BTR-60 używanego przez wojsko i ZOMO, którego późniejsza wersja BTR-80 jest obecna podczas wojny na Ukrainie.
🎁Uczestnicy „Nocy Muzeum na Rakowieckiej” otrzymają specjalne kartki, na których będą mogli w określonych miejscach przystawiać stemple, aby na końcu zwiedzania otrzymać nagrody.
📚 Tego wieczoru będzie otwarty punkt z książkami historycznymi Instytut Pamięci Narodowej, gdzie będzie można kupić m.in. gry edukacyjne i albumy.
📍 Wejścia grup co 20 minut.
👍Zapraszamy. Wstęp wolny!

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Mokotów lub w kategoriach: wystawa inne
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę