Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Rajmund Ziemski - Pejzaż lat 90. (14 - 31 maja)

Rajmund Ziemski - Pejzaż lat 90. (14 - 31 maja)

reklama
📅 Data: wtorek, 31 maja 2022

⏰ Godzina rozpoczęcia: 11:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Teutsch Gallery, ul. Mazowiecka (pokaż na mapie)
   udostępnij tweetnij wykop do kalendarza ustaw przypomnienie
Wystawa Rajmunda Ziemskiego „Pejzaż lat 90.”, jest prezentacją serii obrazów powstałych w latach 90. Pokaz odbędzie się w dniach 14.05.- 31.05.2022 w Teutsch Gallery, przy ul. Mazowieckiej 11 w Warszawie.

Rajmund Ziemski poprzez konsekwentnie realizowany sposób obrazowania, tj. intuicyjny, pogłębiony i niedosłowny, zapewnił sobie bardzo ważne miejsce wśród malarzy „nowoczesnych”. Debiutował na słynnej wystawie „Przeciw wojnie - przeciw faszyzmowi” w warszawskim Arsenale 1955 roku. Tym, co wyróżniało Ziemskiego, była formuła „pejzażu”, którą niestrudzenie kontynuował. Pracował długimi seriami, powtarzając często ten sam motyw z nieznacznymi odstępstwami kompozycyjnymi, kolorystycznymi i fakturalnymi.

Obrazy z lat 90. był swoistym odejściem artysty od typowego malarstwa materii, w których nie było już subtelnych przejść kolorystycznych, nawarstwień farby, reliefowej faktury. Pozostała za to synteza koloru i znaku. Twierdził, że jego obrazy: „nie mówią o urokach świata, a przestrzegają przed najgorszym, przed obłędem, przed dehumanizacją. Tak rozumiem swój obowiązek, swoją współodpowiedzialność człowieka za to, co się na tym najlepszym ze światów dzieje”. Ponieważ dzieło sztuki musi być zgodne z pewną rzeczywistością, można próbować odczytać „Pejzaż lat 90.” jako profetyczną wizję tego co miało nastąpić. Malując swoje obrazy, z początkiem lat 90. Ziemski rozpoczynał już sześćdziesiąty rok życia. To nie transformacja ustrojowo-gospodarcza, otwierające się wrota barwnego kapitalizmu, ani nagłe odnalezienie spokoju - którego wcale nie szukał - wpłynęły na kształt jego późnego malarstwa. Obrał jedynie inny sposób, odmienną możliwość obrazowania - intensywną, głośną, niemal wykrzyczaną. Dążył do nadania sensu i urzeczywistnienia swojego widzenia świata. Język malarstwa pozostaje językiem i sposobem komunikacji. Dlatego też, wystawa Rajmunda Ziemskiego pt. „Pejzaż lat 90.” jest pretekstem i próbą odczytania znaczeń jego późnych obrazów w kontekście aktualnej sytuacji polityczno-społecznej, zarówno Europy jak i całego świata. Niepokój, który nam towarzyszy, mógł być tym samym niepokojem, który towarzyszył artyście. W tym niepokoju, w jego obrazach, niewątpliwie można dostrzec prawdę i piękno. Rozumiana w tym kontekście wystawa, nie ma być podsycaniem tegoż niepokoju, a skierowaniem uwagi na nasz własny „pejzaż wewnętrzny”.

Teutsch Gallery - link
ul. Mazowiecka 11, Warszawa
wystawa w dniach 14-31.05.2022
otwarcie: 14.05., godz. 19.00

[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Bądź na bieżąco z wydarzeniami!
Sprawdź, co dzieje się w ten weekend!
Postaw nam kawę