Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Scena Letnia 2022

Scena Letnia 2022

reklama
📅 Data: sobota, 21 maja 2022

⏰ Godzina rozpoczęcia: 11:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, ul. Krakowskie Przedmieście 66 (pokaż na mapie)
   udostępnij tweetnij wykop
To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: impreza koncert targi warsztaty


Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi serdecznie zaprasza na pierwszą odsłonę Sceny Letniej w tym roku. Tegoroczna edycja rozpocznie się od prezentacji kultury beskidzkiej. W siedzibie Instytutu przy Krakowskim Przedmieściu 66 w Warszawie, będzie można poznać, w każdym aspekcie, tradycje Górali Beskidzkich!

Wydarzenia Sceny Letniej w Instytucie to zarówno stoiska z niezwykle smakowitymi potrawami regionalnymi i rękodziełem artystycznym, ale także tradycyjna muzyka, taniec i śpiew. I tak będzie 21 maja! Wszystkich zainteresowanych tym, jak powstają tradycyjne wyroby ludowe zapraszamy na warsztaty prowadzone przez uznanych twórców, podczas których będzie można zgłębić tajniki wyrobu zabawek i ozdób z kolorowej bibuły. Zgłoszenia na warsztaty przyjmujemy poprzez formularz: link

Od godziny 14.00 do 17.00 na scenie, przed Instytutem, wystąpią zespoły i kapele Górali Beskidzkich. Jako pierwsza na estradę wyjdzie Kapela Góralska „Wisła”, która jest jednym z najstarszych zespołów artystycznych Beskidu Śląskiego. Muzycy, w swoim repertuarze, sięgają do bogactwa regionalnych tańców, piosenek, przyśpiewek i obyczajów. „Wisła” tańczy, gra i śpiewa nieprzerwanie od 65 lat, promując kulturę regionu na scenach w kraju i za granicą.
Następnie na scenie zobaczymy Zespół Regionalny „Hajduki” z Pewli Ślemieńskiej. Zespół reprezentuje folklor Górali Żywieckich, który zrodził się z oryginalnej kultury pastersko-rolniczej zawierającej intrygujące elementy zbójnictwa z pierwiastkami kultury czeskiej, słowackiej, węgierskiej, austriackiej i romskiej. Zespół tworzą dzieci w wieku od 5 lat, młodzież i dorośli. W programie zaprezentują obyrtkę dziewcząt i koło, zabawę powrozem, tradycyjne pieśni górali żywieckich, zagrają na tradycyjnych instrumentach takich jak: piszczałki sześciootworowe, okarynki, a także heligonka, basy, skrzypce oraz mały bas (tzw. basek podhalański).
Po „Hajdukach” usłyszymy Kapelę Regionalnego Zespołu Pieni i Tańca „Ondraszek” ze Szczyrku, która przedstawi tradycyjną muzykę z okolic Szczyrku i pogranicza polsko-słowackiego. W swojej, ponad półwiecznej, historii Kapela miała okazję występować na wszystkich ważnych festiwalach związanych z polską kulturą ludową, zdobywając wiele nagród i wyróżnień.
Na zakończenie spotkania z muzyką i tradycją Górali Beskidzkich na scenie wystąpi Kapela Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Pilsko” z Żywca. Młodzi artyści, z przytupem, zaprezentują muzyczny folklor Żywiecczyzny.

[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Bądź na bieżąco z wydarzeniami!
Sprawdź, co dzieje się w ten weekend!
Postaw nam kawę