Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Spotkanie wokół książki "Na tropach Smętka" autorstwa Melchiora Wańkowicza

Spotkanie wokół książki "Na tropach Smętka" autorstwa Melchiora Wańkowicza

reklama
📅 Data: czwartek, 26 maja 2022

⏰ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Krakowskie Przedmieście 87/89 (pokaż na mapie)
   udostępnij tweetnij wykop
To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: spotkanie


Już 26 maja o godzinie 18.00 w Domu Literatury w Warszawie przy Krakowskim Przedmieściu 87, odbędzie się spotkanie wokół książki „Na tropach Smętka”. Gośćmi będą Grzegorz Nowak, który opracował najnowsze wydanie, Aleksandra Ziółkowska-Boehm, asystentka Melchiora Wańkowicza i autorka wstępu oraz Dawid Walendowski, prawnuk autora.
Prowadzenie: Magdalena Wasąg

„Na tropach Smętka” – słynny bestseller Melchiora Wańkowicza – to ponadczasowa relacja z wyprawy, jaką pisarz odbył w 1935 roku do ówczesnych Prus Wschodnich, czyli między innymi na tereny dzisiejszej Warmii i Mazur. Obok „Ziela na kraterze” i „Bitwy o Monte Cassino” to jedna z najlepszych książek mistrza polskiego reportażu.
W podróży towarzyszyła pisarzowi nastoletnia córka Marta, a efektem wyprawy był pasjonujący reportaż o życiu na tych ziemiach i ich mieszkańcach, uzupełniony historycznymi i politycznymi odniesieniami, sięgającymi niekiedy paru stuleci wstecz. I chociaż od premiery książki minęło ponad osiem dziesięcioleci, niewiele straciła ze swojej atrakcyjności. Można powiedzieć, że przewidział to sam autor, pisząc po latach, że „reportaż dobrze napisany zrasta się z duszą czytelnika”.
„Na tropach Smętka” doczekało się wielu wznowień. Niestety wszystkie powojenne edycje poddawano ostrej cenzurze i nieuprawnionej redakcji. W tym wydaniu staramy się przywrócić dawną formę tekstu i pełną, przedwojenną warstwę graficzną reportażu. W książce zostały wprowadzone liczne przypisy i objaśnienia, ukazujące kontekst historyczny, polityczny czy literacki wielu opisywanych wydarzeń, współcześnie nie zawsze już znanych czy zrozumiałych dla czytelnika.

[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Bądź na bieżąco z wydarzeniami!
Sprawdź, co dzieje się w ten weekend!
Postaw nam kawę