Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

„Kultura”, Giedroyć i inni | PREMIERA FILMU

„Kultura”, Giedroyć i inni | PREMIERA FILMU
📅 Data: poniedziałek, 23 maja 2022

⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: Warszawa - Mokotów, FINA Wałbrzyska 3/5, Wałbrzyska 3/5 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Zapraszamy na premierę dokumentalnej opowieści o Instytucie Literackim założonym w 1946 roku w Rzymie przez Jerzego Giedroycia, Zofię Hertz, Zygmunta Hertza, Gustawa Herlinga- Grudzińskiego i Józefa Czapskiego.

Po pokazie filmu odbędzie się debata z udziałem Mateusza Matyszkowicza (Telewizja Polska S.A.), prof. Włodzimierza Boleckiego (Polska Akademia Nauk) oraz Wojciecha Konończuka (Ośrodek Studiów Wschodnich), którą poprowadzi dr Mikołaj Mirowski (redaktor naczelny kwartalnika „Pleograf”).

🔷 23 MAJA | 18:00
🔷 WSTĘP WOLNY
❗Uwaga! Ilość miejsc ograniczona! Obowiązuje rejestracja na stronie wydarzenia: link

🎥 „Kultura”, Giedroyć i inni, reż. Tadeusz Śmiarowski, 70 min, 2020, Polska
11 lutego 1946 roku za namową Jerzego Giedroycia, żołnierza Armii Andersa i uczestnika walk pod Monte Cassino – gen. Władysław Anders powołał zespół, którego zadaniem było zorganizowanie Instytutu Literackiego. W 1946 roku w Rzymie pod kierownictwem Jerzego Giedroyć zespół w skład którego weszli: Zofia Hertz, Zygmunt Hertz, Gustaw Herling-Grudziński i Józef Czapski powołał do życia polskie wydawnictwo emigracyjne – Instytut Literacki.
W związku z likwidacją wojska we Włoszech w 1947 roku siedziba Instytutu została przeniesiona do Francji w Maisons-Laffitte. Instytut Literacki był jednym z najbardziej zasłużonych wydawnictw emigracyjnych. Wydawnictwem kierował Jerzy Giedroyć od 1946 roku do jego śmierci w 2000 roku. W katalogu wydawniczym Instytutu znalazły się m.in. takie pozycje jak: „Zeszyty Literackie” czy „Kultura”. Siedziba wydawnictwa była miejscem spotkań i schronieniem dla Polaków tych przebywających na emigracji i tych, którym udało się z Polski wyjechać. Gośćmi Instytutu byli między innymi Marek Hłasko, Agnieszka Osiecka czy Bronisław Wildstein. O tym jaka była „Kultura” Jerzego Giedroycia, kto jeszcze odwiedzał redaktora naczelnego, jaka panowała atmosfera i jakie były nastroje w siedzibie Instytutu tego dowiecie się Państwo z filmu dokumentalnego : „Kultura”, Giedroyć i inni w reżyserii Tadeusza Śmiarowskiego z 2020 roku.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Mokotów lub w kategoriach: film spotkanie wykład
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧