Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

EKRAN I ZWIERCIADŁO | Uzurpatorzy tożsamości

EKRAN I ZWIERCIADŁO | Uzurpatorzy tożsamości
📅 Data: czwartek, 26 maja 2022

⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: Warszawa - Mokotów, Nowy Teatr, Madalińskiego 10/16 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


EKRAN I ZWIERCIADŁO.
Kino pyta o tożsamość.
Wykłady Adama Lipszyca.
Uzurpatorzy tożsamości

🔸 26 maja, 19:00
🔸 Świetlica Nowego Teatru
🔸 Wstęp wolny

W historii kina roi się od filmów o ludziach, którzy uciekając przed swoim poprzednim życiem podają się za kogoś innego, zamazują kluczowe elementy swojej tożsamości i/lub którzy sami nie zdają sobie sprawy, że żyją życiem cudzym. Kino sondowało rozmaite wymiary tej kwestii odwołując się do najróżniejszych konwencji: dramatu psychologicznego, filmu politycznego, kostiumowego, sensacyjnego i science-fiction. Filmy tak skądinąd odmienne jak Zawód: Reporter, Pozytywka, Powrót Martina Guerre, Impostor czy Tożsamość w sposób niezwykle intensywny i wnikliwy zadają pytania o to, czy nasza tożsamość sytuuje się w naszym najtajniejszym wnętrzu czy w sieci relacji z innymi, czy odsłonięcie ukrytych aspektów nas samych musi roztrzaskać to, czym – jak sądziliśmy lub sądzili inni – jesteśmy, czy można uciec o samego siebie i jaką rolę w tej szamotaninie odgrywa tak zwana wielka historia, która – czy tego chcemy, czy nie – raz po raz upomina się o nasze życie. Tym samym, grając na wszystkich swoich instrumentach, tych najsubtelniejszych i tych z pozoru najbardziej prostackich, kino – lepiej chyba niż jakakolwiek inna dziedzina ludzkiej aktywności – raz jeszcze potrafi zapytać o tożsamość.

Zamysł i cel tego cyklu wykładów jest filozoficzny, ale materiał – filmowy. Śledząc mianowicie wybrane dzieła dawniejszych i całkiem współczesnych mistrzów kina, chciałbym przyjrzeć się paradoksom i zawiłościom ludzkiej tożsamości.
Czy nasza tożsamość ma jakkolwiek stabilny charakter, czy jest jedynie konwencjonalnym konstruktem? Jaką rolę w konstytucji naszej tożsamości odgrywają takie czynniki jak konfiguracja rodzinna, spojrzenie drugiego człowieka, nasza cielesność, nieświadome pragnienie, komunikacja językowa? Hitchcock, Bergman, Antonioni i Lynch będą tu wchodzić w interakcję z Freudem, Foucaultem, Lacanem i Butler. Filozofia i teoria psychoanalityczna dostarczać nam będą pojęciowości i perspektyw, wielkie dzieła filmowe zaś – niepokojących hipotez i dręczących pytań. Odpowiedzi będzie niewiele.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Mokotów lub w kategoriach: wykład
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę