Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Festiwal Japoński na Uniwersytecie SWPS

Festiwal Japoński na Uniwersytecie SWPS
📅 Data: sobota, 25 czerwca 2022

⌚ Godzina rozpoczęcia: 10:00

📌 Miejsce: Warszawa - Praga Południe, SWPS, Chodakowska 19/31 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Spotkanie pasjonatów i popularyzatorów wiedzy o Japonii
Historia zajęć dotyczących Azji Wschodniej na Uniwersytecie SWPS sięga roku 1998. Od wielu lat nasi wykładowcy, wśród których są nie tylko naukowcy, lecz także dyplomaci i przedstawiciele świata biznesu, dzielą się wiedzą o tym regionie i zarażają swoją pasją kolejnych studentów.
Festiwal Japoński organizują wspólnie: Wydział Nauk Humanistycznych w Warszawie Uniwersytetu SWPS, na którym od 2018 r. funkcjonuje Zakład Studiów Azjatyckich (dawniej Centrum Cywilizacji Azji Wschodniej) oraz Studenckie Koło Naukowe Studiów Azjatyckich.
W programie wydarzenia znalazły się prelekcje poświęcone historii relacji polsko-japońskich oraz roli, jaką w japońskim społeczeństwie odgrywają najnowsze technologie. Fascynującą kulturę tego kraju przybliżą muzycy, tancerze oraz tłumacz mangi i anime. Chętni uczestnicy będą mogli spróbować swoich sił w sztuce origami, własnoręcznie skomponować lunch w stylu japońskim i sprawdzić swoją umiejętność posługiwania się pałeczkami.

📆 Termin i miejsce: 25 czerwca 2022 r. (sobota), 10.00–17.00
📌 Kampus Uniwersytetu SWPS w Warszawie, ul. Chodakowska 19/31
Sale: S201, S204 i S205 oraz dziedziniec uniwersytetu
👉 Udział w Festiwalu Japońskim na Uniwersytecie SWPS jest bezpłatny i otwarty dla wszystkich chętnych.
📌 Prosimy o zgłoszenie chęci uczestnictwa za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego: link

Postacie popkultury jak żywe – cosplay na Festiwalu Japońskim
Jednym z najbardziej widowiskowych punktów programu imprezy będzie pokaz cosplayu, czyli sztuki wcielania się w postaci z filmów, gier, komiksów czy książek. Cosplayerzy z ogromną starannością odtwarzają kostiumy wybranych bohaterów, często poświęcając na pracę dni i tygodnie.
Jeśli chcesz zaprezentować swój kostium podczas Festiwalu Japońskiego, uzupełnij odpowiednie pola w formularzu zgłoszeniowym.

👉 Program Festiwalu Japońskiego na Uniwersytecie SWPS:

Otwarcie Festiwalu Japońskiego
10.00
Dziekan Wydziału Nauk Humanistycznych w Warszawie Uniwersytetu SWPS, dr hab. Marcin Jacoby, prof. Uniwersytetu SWPS oraz dr Olga Barbasiewicz

Contemporary Japan – prelekcja prowadzona w języku angielskim
10.15
Wykład Ambasadora Japonii, Miyajima Akio

Japan and society 5.0 – prelekcja prowadzona w języku angielskim i transmitowana online prosto z Japonii
11.00
Kiedy w 2019 roku Japonia była gospodarzem szczytu G20, premier Shinzo Abe promował nowy kurs dla swojego kraju – w kierunku Społeczeństwa 5.0, śmiało definiowanego jako nowy model zarządzania i gospodarki, który w pełni wykorzystuje innowacje technologiczne czwartej rewolucji przemysłowej. W tej wizji innowacje mają pchnąć japońskie społeczeństwo w nowy Złoty Wiek, w którym "wszyscy ludzie będą mieli dostęp do wysokiej jakości usług oraz będą prowadzić wygodne i aktywne życie", a technologia rozwiąże różne problemy społeczne, od starzenia się społeczeństwa po globalne ocieplenie. Już sama ta wizja spowodowała bezprecedensowy przyrost bezpośrednich inwestycji zagranicznych i wzrost na japońskim rynku. Czy jednak sztuczna inteligencja będzie w stanie spełnić oczekiwania, czy też Japonię czeka kolejna bańka spekulacyjna? I co taka transformacja oznaczałaby dla Japonii i świata zewnętrznego?
dr Anna Bogdanova
Wykłada na College of Information Science na Uniwersytecie Tsukuba w Japonii. Urodzona na Ukrainie, mieszka w Japonii od 2012 roku. Przez lata kariery zawodowej przeszła drogę od filologii japońskiej i kulturoznawstwa do informatyki i badań nad sztuczną inteligencją. Za materiał do tego wykładu posłużyła jej obserwacja uczestnicząca szumu, jaki sztuczna inteligencja wywołuje w Japonii i zmian w społeczeństwie japońskim, które doprowadziły do powstania super inteligentnego społeczeństwa 5.0.

O relacjach polsko-japońskich wczoraj i dziś
11:45
Dr Olga Barbasiewicz przedstawi nie tylko najważniejsze, lecz także najciekawsze fakty ze stuletniej historii relacji polsko-japońskich. Opowie o pierwszym locie międzykontynentalnym do Japonii, Japończyku, który próbował popełnić seppuku na schodach Ambasady RP w Tokio w 1939 roku po tym, jak nie został dopuszczony do służby w polskiej armii czy też ucieczce polskiego ambasadora do Stanów Zjednoczonych w latach 80-tych.
dr Olga Barbasiewicz
Politolożka i japonistka. Adiunkt w Zakładzie Studiów Azjatyckich i w Instytucie Nauk Społecznych Uniwersytetu SWPS. Konsultantka biznesowa na rynki azjatyckie, ze szczególnym uwzględnieniem Japonii. Kuratorka wystaw pokazywanych w Azji i Europie. Autorka i redaktorka kilkudziesięciu książek i artykułów naukowych.

Rola dyplomacji w budowaniu relacji gospodarczych między Polska a Japonią
12.30
Eliza Klonowska-Siwak opowie o 10-letniej służbie dyplomatycznej w Japonii w zmieniających się dynamicznie czasach oraz o swoich doświadczeniach ze współpracy polsko-japońskiej w obszarze inwestycyjno-biznesowym, z uwzględnieniem różnic kulturowych i zabawnych lapsusów - nie tylko językowych. Opisze również, jak prowadzić negocjacje z Japończykami, zdradzi kilka tajników cesarskiej etykiety oraz przybliży sposób, w jaki Japończycy celebrują rozpoczęcie misji w ich cesarstwie przez nowych ambasadorów.
Eliza Klonowska-Siwak
Związana zawodowo z Japonią od 2002 roku. Dyplomata – wieloletnia radca, kierowniczka Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Tokio oraz dyrektorka Zagranicznego Biura Handlowego w Tokio (2008- 2020). Organizatorka bilateralnych imprez gospodarczych i biznesowych na szczeblu rządowym: seminariów, konferencji, forów gospodarczych, a także największej imprezy promocyjnej w Tokio – Festiwalu Polskiego w Roppongi Hills.

Obrazkiem i dymkiem – o tłumaczeniach mang
13.15
Jak tłumaczy się mangi i dlaczego czasem trzeba przy tym rzucać widelcami o podłogę, a innym razem zostać ekspertem od nanofizyki. Prelekcja oparta na przykładach z życia wziętych i okraszona anegdotami.
Paweł Dybała
dr
Paweł Dybała
Tłumacz i koordynator pionu tłumaczeniowo-redakcyjnego dla wydawnictwa J.P.Fantastica, wykładowca na Uniwersytecie Jagiellońskim. Autor rozlicznych publikacji na temat automatycznego przetwarzania humoru przez sztuczną inteligencję oraz polskich przekładów takich mang, jak „Fullmetal Alchemist”, „Death Note”, „Bleach”, „One Piece”, „Służąca Przewodnicząca”, “One Punch Man”, „Berserk”, „Blame!”, „Soul Eater” czy „Atak Tytanów”. Prowadzi swój fanpage na Facebooku.

Pokaz cosplayu na dziedzińcu Uniwersytetu SWPS
14.30

Koncert koto z prelekcją – Katarzyna Karpowicz
15.45
Koto to tradycyjny japoński instrument muzyczny, często porównywany do cytry. Jak wiele japońskich instrumentów, pochodzi z Chin. Jego pierwowzorem jest guzheng, sprowadzony do Japonii ok. VII–VIII wieku.
Katarzyna Karpowicz
Katarzyna Karpowicz ukończyła japonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Przebywała także na stypendiach naukowych i badawczych na Uniwersytecie Tokijskim, podczas których uczyła się japońskiej muzyki tradycyjnej, w tym gry na instrumencie koto. Interesuje się również muzyką współczesną i awangardową, w tym twórczością kompozytora Toru Takemitsu oraz japońskim freejazzem.

Występ grupy Sakuramai
16.30
„Dokkoisho, dokkoisho! Soran, soran!" – takie okrzyki rozbrzmią wraz z japońską muzyką podczas występu grupy tanecznej Sakuramai Poland. Ten polsko-japoński zespół popularyzuje yosakoi – pełen radości i energii taniec wywodzący się z miasta Kochi, który łączy w sobie elementy tradycyjne z nowoczesnymi. Niewątpliwego uroku dodają występowi poruszający się synchronicznie tancerze.
Więcej informacji na temat grupy znajdziecie na Facebooku, Instagramie, Twitterze i portalu YouTube.
grupa taneczna Sakuramai

Zakończenie festiwalu
17.00

Wydarzenia towarzyszące
🔴 Spotkanie z papierem – warsztaty kaligrafii, origami, rysowania mangi oraz kącik z japońskimi kolorowankami dla najmłodszych
🔴 Spotkanie z japońskim jedzeniem i strojem – warsztaty przygotowywania bento (japońskich lunchboxów), mistrz pałeczek (warsztaty sprawnościowe) oraz warsztaty zakładania yukat (letnich kimon)
🔴 Wystawa „Japońskie społeczeństwo XXI wieku“
Wszystkie wydarzenia towarzyszące potrwają od 11.00 do 14.00. Warsztaty zakładania yukat organizujemy wspólnie ze szkołą językową RakuGaku, a wystawę we współpracy z Biblioteką Publiczną Gminy Grodzisk Mazowiecki.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Praga Południe lub w kategoriach: impreza koncert spotkanie warsztaty wykład wystawa inne
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę