Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Galeria jednego obrazu. Dzieło faktyczne: Diana Lelonek

Galeria jednego obrazu. Dzieło faktyczne: Diana Lelonek

reklama
📅 Data: środa, 06 lipca 2022

⏰ Godzina rozpoczęcia: 17:30

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Gałczyńskiego 12, Faktyczny Dom Kultury (pokaż na mapie)
   udostępnij tweetnij wykop do kalendarza ustaw przypomnienie
Fundacja Instytut Reportażu zaprasza na trzecią odsłonę cyklu GALERIA JEDNEGO OBRAZU - DZIEŁO FAKTYCZNE: Diana Lelonek, Fotografia obiektu znalezionego z serii: Centrum Żywych
Rzeczy, 2016

Na zakończenie sezonu spotkań i premier, 6 lipca o godz. 18.00 w Faktycznym Domu Kultury, zapraszamy na kameralny wernisaż dzieła faktycznego* autorstwa Diany Lelonek, która działa na styku sztuki i eko-aktywizmu badając wzajemne związki człowieka i natury. W Galerii Jednego Obrazu artystka przedstawi fotografię obiektu znalezionego pochodzącego ze środowiska po-elektronicznego (format 100×70) z serii: Centrum Żywych Rzeczy. Tajemniczy, z pozoru abstrakcyjny obiekt to w istocie hybryda porzuconej przez człowieka części elektronicznego urządzenia z kolonizującymi ją organizmami naturalnymi. W Centrum Żywych Rzeczy gromadzona jest kolekcja znalezionych przedmiotów pokrytych mchami i roślinami, zestaw fotografii, dokumentacja reaserchu. Centrum Żywych Rzeczy to para-instytucja badawcza założona w 2016 roku w celu badania, gromadzenia i popularyzacji wiedzy dotyczącej nowych „humanotycznych form przyrody”.

Wszystkie eksponaty zgromadzone w kolekcji to porzucone przedmioty, zużyte i niepotrzebne już towary - odpady ludzkiej nadprodukcji, które stały się naturalnym środowiskiem dla wielu żywych organizmów. Okazy zostały znalezione na nielegalnych wysypiskach śmieci, gdzie dochodzi do transgresji przedmiotów wytworzonych przez człowieka i tkanek roślinnych. Te hybrydy roślin i sztucznych przedmiotów są trudne do sklasyfikowania, gdyż są jednocześnie ożywione i nieożywione. Produkty uczestniczą w niemal każdym procesie zachodzącym w biosferze, dlatego nie da się definitywnie oddzielić procesów ekonomicznych czy społecznych od tzw. procesów naturalnych. Więcej o projekcie na: link O prezentowanym dziele i cyklu, z którego pochodzi, oraz o swojej unikalnej praktyce twórczej artystka opowie prezentując dokumentację swojej działalności.

*Kilka razy w roku na głównej ścianie w Faktycznym Domu Kultury przy Gałczyńskiego 12 w Warszawie pokazujemy jeden nowy „obraz faktyczny”. To dzieło współczesnego twórcy lub twórczyni, które dotyka spraw aktualnych, społecznych, politycznych, czy historycznych. Na odsłonięciu obrazu twórcy opowiedzą o idei dzieła oraz swoich inspiracjach. Za dobór dzieł odpowiedzialni są: Anna Sańczuk (historyczka sztuki, dziennikarka) i Mariusz Szczygieł (reporter i prezes Fundacji Instytut Reportażu).

Po wernisażu kontynuujemy wizytę w świecie sztuki. W tym samym miejscu (Faktyczny Dom Kultury) o godz. 19.00 odbędzie się promocja książki „Kobiety Witkacego. Metafizyczny harem” Małgorzaty Czyńskiej (wyd. Marginesy). Spotkanie zapowie Mariusz Szczygieł, a poprowadzi Anna Sańczuk.

Diana Lelonek (ur.1988) - polska artystka wizualna i aktywistka ekologiczna zajmująca się wzajemnymi wpływami i powiązaniami człowieka i środowiska. Absolwentka Fotografii na Wydziale Komunikacji Multimedialnej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu (PL). Doktorat na Interdyscyplinarnych Studiach Doktoranckich na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Lelonek bada relacje między ludźmi a innymi gatunkami. Jej projekty są odpowiedzią na procesy nadprodukcji, nieograniczonego wzrostu i naszego kolonizatorskiego stosunku do środowiska. Wykorzystuje fotografię, żywą materię i znalezione przedmioty, tworząc prace interdyscyplinarne, często na styku sztuki i nauki. Brała udział w międzynarodowych biennale, festiwalach i pokazach grupowych, m.in: Riga International Biennale of Contemporary Art RIBOCA; Edith-Russ-Haus for Media Art, Oldenburg; Centrum Sztuki Współczesnej, Warszawa; Kunstraum Niederosterriech, Wiedeń; Temporary Gallery, Kolonia; Ballarat Photography Biennale, Australia; Tallin Art Hall; Culturescapes Festival, Bazylea; Musee de l'Elysee, Lozanna.
Artystkę reprezentuje Lokal_30 Gallery - link

[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Bądź na bieżąco z wydarzeniami!
Sprawdź, co dzieje się w ten weekend!
Postaw nam kawę