Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

MICHAŁ BORCZUCH | filmy | Pokazówka

MICHAŁ BORCZUCH | filmy | Pokazówka
📅 Data: sobota, 16 lipca 2022

⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Jasna 10/3 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Michał Borczuch to – bez przesady – jeden z najoryginalniejszych i najbardziej wyrazistych reżyserów teatralnych. Ma swój własny fascynujący język. Potrafi się nim bawić, zmieniać go, odświeżać i nieustannie rozwijać. Jego spektakle są bezkompromisowe, urzekające i w często przewrotny sposób łączące to, co osobiste z tym, co społeczne. A Michała Borczucha prace filmowe? Mogą Was zaskoczyć.

16 lipca zapraszamy na filmowy debiut Michała Borczucha – Warany z Komodo. Pokazowi towarzyszyć będzie przygotowaną specjalnie na tę okazję filmowa instalacja złożona z form krótszych, acz – w typowy dla Michała sposób – oryginalnych i nieobojętnych.

Jasna 10 | Świetlica Krytyki Politycznej w Warszawie
16 lipca 2022
godz. 19
wstęp wolny

Warany z Komodo to film oparty na dwóch równoległych historiach. Pierwsza koncentruje się na dokumentalnej obserwacji grupy autystycznych dorosłych mieszkających na Farmie Życia (centrum terapii pod Krakowem), druga to opowieść o młodych rodzicach, Agacie i Franku, którzy chcą złożyć swojego syna w ofierze. Mieszkańców Farmy poznajemy poprzez ich zwyczajne codzienne życie, pracę, jaką wykonują i codzienne zachowanie, podczas gdy w tym samym czasie teatralizowana historia Agaty i Franka prowadzi nas do biura prawniczki, gdzie zadajemy sobie pytanie, czym jest ofiara w świeckim świecie. Film podąża za tym zderzeniem intymnego portretu osób niepełnosprawnych z niestandardową ludzką fantazją, celowo nie szukając wyjścia z paradoksów, które się pojawiają.

Scenariusz, reżyseria: Michał Borczuch
Zdjęcia: Robert Mleczko
Montaż: Beata Walentowska
Dźwięk: Jan Moszumański, Adam Mart, Bartosz Idzi
Kostiumy: Dorota Nawrot
Scenariusz: Dorota Nawrot, Przemek Czepurko
Produkcja: Michał Borczuch, Nowy Teatr
Obsada:
Dominika Biernat
Weronika Biernat
Maria Bozowska-Bolak
Michał Cichy
Michał Dobrucki
Wojciech Gałuszka
Albert Jeżowski
Agnieszka Kilian
Kamil Mroczkowski
Jerzy Michał Perzanowski
Robert Rosik
Rafał Rzeszut
Paweł Smagała
Grzegorz Wołkowicz
Krzysztof Zarzecki
Mariusz Zemanek
Michał Żydek

Michał Borczuch. Urodzony w Krakowie 1979. Reżyser teatralny i filmowy. W teatrze zaczął od adaptacji klasyki literatury, takich jak „Werter”, „Lulu”, „Leonce i Lena” czy „Faust”. Później, pracując z osobami autystycznymi, niewidomymi i dziećmi z domu dziecka, wprowadzał do teatru co raz bardziej dokumentalne przestrzenie. Eksperymentując i wychodząc poza przyzwyczajenia publiczności teatralnej. W ostatnich latach koncentruje się na budowaniu i opowiadaniu osobistych, historii, swoich i aktorów z którymi regularnie pracuje. Jak we spektaklach: „Wszystko o mojej matce” (2016), „Zew Cthulhu” (2017), „Żaby” (2018), czy „Kino moralnego niepokoju” (2019). Od czasu do czasu powraca do wielkich narracji, jak w „Apokalipsie” (2014) przywołującej postać Fallaci i Pasoliniego lub w „Mojej walce” (2017) swobodnej i osobistej adaptacji wielotomowej powieści Karl Ove Knausgaard. Ostatnie jego premiery to „Przemiany” (2021) z udziałem warszawskiej i bydgoskiej młodzieży oraz „Mieszkanie na Uranie” (2022) wg esejów Paula B. Preciado. Wielokrotnie nagradzany w Polsce. Laureat Pasportu Polityki w kategorii Teatr w 2018 roku. Pracuje także za granicą (Dusseldorf, Lubljana, Berlin, Monachium). „Warany z Komodo” to jego filmowy debiut.

----
Cykl „Pokazówek” prezentuje prace filmowe realizowane przez artystki i artystów na co dzień kojarzone i kojarzonych z innymi niż film dziedzinami sztuki.
„Pokazówka” (słownik języka polskiego PWN): impreza mająca na celu pokazanie, zademonstrowanie czegoś; to, co zostało zorganizowane (…) dla przykładu, często jako ostrzeżenie. Kurator: Wojtek Zrałek-Kossakowski

Cykl „Pokazówek” organizowany jest przez Jasną 10 | Warszawską Świetlicę Krytyki Politycznej w ramach programu „Centrum Jasna” finansowanego ze środków Miasta Stołecznego Warszawy.

Lokal nie jest jeszcze dostosowany do potrzeb osób z ograniczeniami ruchowymi. Jeśli potrzebujesz dowiedzieć się czegoś więcej o dostępności i poszukać rozwiązań doraźnych, zapraszamy do kontaktu! Zrobimy, co w naszej mocy, żebyś mogłx dotrzeć na wydarzenie.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: film
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧