Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

MIGRACJE/MGIGRATION Międzynarodowa Wystawa Kolażu [29 lipca - 7 sierpnia]

MIGRACJE/MGIGRATION Międzynarodowa Wystawa Kolażu [29 lipca - 7 sierpnia]
📅 Data: niedziela, 07 sierpnia 2022

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Praga Północ, Pałacyk Konopackiego, ul. Strzelecka 11/13 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


MIGRACJE/MIGRATION
54. Birr Vintage Week & Arts Festival & Dom Kultury “Praga”

wystawa plenerowa
od 29.07.2022 / Piątek / 18:00 do 07.08.2022 / Niedziela / 23:55

Partner: Dom Kultury „Praga”, Warsaw, Poland
Kurator / Curator: Marta Janik

Artyści / Artists:
Lou Beach (USA)
Jerome Bertrand (Canada)
Yuliia Fareniuk (Ukraine) – the artist is a war refugee from Kiev
Maria Filek (Poland)
Una Gildea (Ireland)
Domenico Goi (Italy)
Anthony D. Kelly (Ireland)
Denis Kollasch (Germany)
Sherry Parker (USA)
Silvio Severino (Brazil/Ireland)
Maryna Siliakova (Ukraine/Poland)
Steve Tierney (Australia/Mexico)
Tanja Ulbrich (Canada/Spain)

Od 24 lutego oczy całego świata zwrócone są w stronę Ukrainy, która tego dnia została brutalnie zaatakowana przez Rosję. Już przeszło 12 milionów obywateli Ukrainy opuściło ojczyznę, by uciec przed wojną do innych krajów, podała na początku lipca Agencja ONZ ds. uchodźców.

Historia świata to historia migracji. Zjawisko to coraz częściej dotyka każdego z nas, prawie w każdym zakątku Ziemi. Ludzie migrują z wielu powodów: w poszukiwaniu pokoju, bezpieczeństwa, ale też by lepiej zarabiać, lepiej żyć. Zmusza ich do tego sytuacja polityczna, gospodarcza, coraz częściej klimatyczna. Niektórzy wyruszają w drogę, bo po prostu szukają siebie i swego miejsca na ziemi.

Ale przecież nie tylko człowiek migruje. Migrują też zwierzęta i rośliny. Niektóre ptaki potrafią pokonywać dystans nawet dziesięciu tysięcy kilometrów. Jedno nasionko mlecza może być niesione wiatrem na odległość kilku kilometrów! Temat jest szeroki i interesujący. Zachęca do przemyśleń.

Wystawa ma na celu ukazanie podejścia do tematu „migracji” artystów kolażu z różnych krajów. Ich wybór jest subiektywnym wyborem kuratorki. Artyści zostali poproszeni o wykonanie kolażu na temat „migracji” i do podzielenia się swoimi migracyjnymi doświadczeniami. Kolaże będą prezentowane podczas 54. Tygodnia Vintage i Festiwalu Sztuki (Birr Vintage Week & Arts Festival) w Birr w Irlandii w dniach 29 lipca - 7 sierpnia 2022 oraz w tym samym czasie w Domu Kultury Praga na warszawskiej Pradze-Północ, na terenie Pałacyku Konopackiego. Obie wystawy będą plenerowe. Chcemy, aby zobaczyło je możliwie najwięcej osób.

Kolaż wydaje się być najlepszą techniką do pokazywania doświadczenia migracji, trafną jego metaforą. Poprzez migracje nasze kraje stają się kolażem. Ale nie tylko one, my też jesteśmy kolażowi. My, którzy żyjemy z migrantami, ale też my, migranci. Składamy się z przeróżnych doświadczeń i historii. Pojawiają się nowe problemy, nowe wyzwania. Uczymy się, stawiamy pytania. Co to znaczy być u siebie? Co to znaczy być obcym? Co znaczy słowo „ojczyzna”? W naszych życiach pojawiają się przypadkowe elementy, z których budujemy sensy. Jak w kolażu.

A stąd tylko krok do migracji, którą odbywa przecież każdy z nas. Migracji do swego wnętrza. Jest to podróż jedyna w swoim rodzaju, najbardziej osobista.

Do udziału w festiwalu zapraszamy też artystkę z Ukrainy, Yuliię Fareniuk, członkinię Kiev Collage Collective, uchodźczynię wojenną, która przyjedzie do Birr na czas trwania festiwalu, poprowadzi warsztaty z mieszkańcami a także zrobi z nimi kolażowy mural w przestrzeni miejskiej.

Projekt jest wspierany przez The Arts Council of Ireland, Creative Ireland Program, Offaly County Council oraz Ambasadę Irlandii w Polsce.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Praga Północ lub w kategoriach: wystawa
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę