Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Potrzeba kontaktu / w cyklu: Radio na żywo - goście Moniki Małkowskiej

Potrzeba kontaktu / w cyklu: Radio na żywo - goście Moniki Małkowskiej
📅 Data: wtorek, 23 sierpnia 2022

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Mokotów, Służewski Dom Kultury, Bacha 15 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


offline: sala widowiskowa z publicznością / wstęp wolny
online: transmisja na profilu SDK na Facebook’u

W ub. roku widziałam na Ursynowie i Służewiu billboardy ze zdjęciami zwykłych mieszkańców dzielnicy, którzy przedstawiali się z imienia i zachęcali do kontaktu z nimi.
O czym to świadczy? Ludzie są istotami społecznymi i bez kontaktów z innymi czują, że ich życie blaknie.
Kiedyś sąsiedzi współtworzyli rodzinę. Traktuje o tym wiele filmów i seriali. Niewielkie społeczności mieszkańców jednej kamienicy (serial „Dom", „Wojna domowa") czy bloku (serial „Alternatywy 4") zespalali też ludzie, oferujący rozmaite usługi tuż pod oknami, na ulicy bądź podwórzu. Nikt już nie krąży od domu do kolejnego, by coś sprzedać, naprawić, pomóc, odebrać, rozweselić, uprzyjemnić kilka chwil w ciągu dnia.
A było tego mnóstwo: drutowanie, ostrzenie noży i nożyc, rozwożenie świeżej wody (woziwoda), roznoszenie świeżego, niedostępnego gdzie indziej mięsa i nabiału (cielęciniary), rozwożenie węgla (węglarze w „Misiu"), ziemniaków, kiszonej kapusty; nikt nie pyta o suchy chleb dla konia (postać z „Wojny domowej", Jarema Stępowski). Do przeszłości należą osobnicy skupujący szmaty oraz Cyganie z patelniami. Nie ma wędrownych kuglarzy, zniknęły też orkiestry podwórkowe, wędrowni śpiewacy i wędrowne „dziady" z ich dziadowskimi pieśniami – trochę karykatury średniowiecznych minstreli.
Ludzie nie tańczą na placach, ulicach, zbitych z kilku desek podium, do muzyki amatorskich kapel. To wszystko były inicjatywy integrujące społeczności lokalne, miejskie i wiejskie.
Co nas teraz integruje?
Gość: Grzegorz Sieczkowski, historyk, publicysta, autor programów w TVP Historia, autor książek

Prowadząca: Monika Małkowska: absolwentka warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Doktorat na Wydziale Sztuki Mediów (2011). Od 1990 zajmuje się krytyką i historią sztuki; recenzuje komiksy, filmy, modę oraz inne zjawiska z obszaru kultury. Autorka 10 tysięcy tekstów (głównie do „Rzeczpospolitej”, z którą współpracuje od 1994), także do wielu periodyków. Ma na koncie 4 książki (o modzie, kulinariach i sztuce). Współpracuje z radiem i TVP. Od 1995 wykłada na wyższych uczelniach (EAS, ASP, Wyższa Szkoła Dziennikarstwa, Akademia Teatralna). Od 2014 prowadzi blog MOMArt.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Mokotów lub w kategoriach: spotkanie
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧