Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Hydrobotaniczne miasto II | warsztat oraz wykład na temat wodnego ogrodnictwa

Hydrobotaniczne miasto II | warsztat oraz wykład na temat wodnego ogrodnictwa
📅 Data: niedziela, 17 lipca 2022

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Plac Defilad (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


W czerwcu na Placu Defilad, w ramach projektu PLAC NOWEGO SĄSIEDZTWA, posadziliśmy wspólnie rośliny wodne w dwóch donicach udostępnionych nam dzięki uprzejmości Uniwersytetu Warszawskiego. Tym samym na placu powstały oczka wodne – nowe siedliska i nisza mikroklimatyczna, co możemy odczuć przede wszystkim w trakcie letnich upałów.

Zapraszamy na kolejne spotkanie hydrobotaniczne, podczas którego wraz z Grupą Projektową CENTRALA urządzimy wspólnie trzecią doniczkę – przypomnimy sobie podstawy zakładania własnej wodnej rabaty, ale i przesadzimy rośliny wodne z już istniejących donic.
Wydarzenie będzie też okazją do wysłuchania wykładu i zobaczenia po raz pierwszy cyklu fotografii autorstwa Simone De Iacobisa na temat małej architektury warszawskiej poświęconej roślinom wodnym. Dzięki temu rozpoznaniu łatwiej uświadomić sobie, że niepostrzeżenie z architektury zniknęła roślinność wodna, ale mamy w Warszawie wiele obiektów, do których mogłaby powrócić. Wyzwania suszy i potrzeba retencji wody wymagają popularyzacji wiedzy o roślinach wodnych w mieście i działań w zakresie przywracania ich do miast. Dowiemy się więc, gdzie można odtworzyć zdrowe stawy w ich historycznych kontekstach.
Cykl fotograficzny Simone De Iacobisa został zrealizowany w ramach stypendium artystycznego m.st. Warszawy.
Start: stół społeczny na placu Defilad

CENTRALA (Małgorzata Kuciewicz i Simone De Iacobis) tworzy projekty pod hasłem Amplifikacja natury, w oparciu o badania relacji pomiędzy architekturą i procesami przyrodniczymi, zjawiskami atmosferycznymi i astronomicznymi. Zajmują się miejskimi mokradłami, tworzeniem rzemieślniczych mikroklimatów, wielogatunkową urbanistyką, architekturą chronobiologiczną – wzmacniającą poczucie bycia częścią sezonów. Wygrali konkurs „FUTUWAWA. Jak będziemy mieszkać w Warszawie przyszłości”. Reprezentanci Polski na Biennale Architektury w Wenecji (2018), London Design Biennale (2021), Triennale Architektury w Lizbonie (2022). Od 2017 stale współpracują z Charkowską Szkołą Architektury, realizując autorski cykl warsztatów.

Wydarzenie jest częścią Placu Nowego Sąsiedztwa realizowanego w ramach tegorocznej odsłony projektu Plac Defilad. Plac Nowego Sąsiedztwa to spotkania i rozmowy toczące się wokół ważnych dziś tematów: miejskości zorientowanej na pokonanie kryzysów, spotkania z nowymi sąsiadami i sąsiadkami z Ukrainy, a także rozpoznania i pielęgnowania sąsiedztwa międzygatunkowego. To również miejsce, w którym wszyscy mieszkańcy miasta, niezależnie od „stażu” zamieszkiwania w Warszawie, mogą poczuć się dobrze, m.in. za sprawą nowej, oatycznej odsłony placu, gdzie zieleń wychyla się spod betonu i zapowiada przyszły kształt placu Centralnego.
Kuratorki: Aleksandra Litorowicz, Bogna Świątkowska
Producentka: Anka Kobierska
Sąsiedzi, partnerzy: Fundacja Nowej Kultury Bęc Zmiana, Fundacja Puszka, Grupa Projektowa Centrala, A-A Collective, Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego

fot. Oprawa czynnego źródła w Parku Kazimierzowskim (przed 1908 rokiem), kiedyś w filtrem hydrobotanicznym.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: warsztaty wykład
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę