Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

MIÓD W USZACH | Zapoznanie z miejskimi pszczołami

MIÓD W USZACH | Zapoznanie z miejskimi pszczołami
📅 Data: niedziela, 7 sierpnia 2022

⌚ Godzina rozpoczęcia: 17:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Plac Defilad (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️


Plac Nowego Sąsiedztwa zaprasza na Miód w Uszach – wydarzenie, podczas którego spróbujemy zaprzyjaźnić się z miejskimi pszczołami, na co dzień mieszkającymi na dachu Pałacu Kultury i Nauki.

W 2014 roku Wiktor Jędrzejewski zainicjował ruch Miejskie Pszczoły, który dzięki współpracy z urzędnikami i radnymi m.st. Warszawa doprowadził do legalizacji pszczelarstwa w naszym mieście. To dzięki tej zmianie możemy dziś hodować pszczołę miodną na dachach lub w przydomowych ogrodach. Wiktor obecnie opiekuje się pasiekami na Osiedlu Jazdów oraz na dachu Pałacu Kultury i Nauki – podczas miodnego popołudnia opowie nam o pracy z pszczołami i pozwoli skosztować miodu prosto z pałacowej pasieki.

W programie również przedstawienie wyników badań prowadzonych wczesną wiosną oraz na początku lata 2021 roku przez badaczy i badaczki z Ogrodu Botanicznego UW, którzy śledzili interakcje między roślinami i zapylaczami na miejskich zieleńcach, w ścisłym centrum Warszawy – przy pl. Zawiszy i Unii Lubelskiej oraz przy rondach – Dmowskiego i De Gaulle’a. W tę opowieść zabierze nas Barbara Płaskonka.

Popołudniowe spotkanie uświetni set DJ’ski Ignacego Hryniewicza na silent disco:
„Ull owadzich snów to kompozycja muzyczna zainspirowana fantazją o byciu pszczołą. W trakcie jej nagrywania wyobrażałem sobie wszelkie znane mi elementy ich jestestwa: współżycie w roju i dbanie o królową matkę, zapylający taniec oraz czułe relacje z kwiatami, rozwibrowany dynamizm i rytmiczny tętent skrzydeł, swobodną wolność latania, tworzenie słodkiego i życiodajnego miodu, bycie obdarzoną żądłem na wypadek zagrożenia oraz wyrazistym cętkowanym odwłokiem, oraz całą sferę zmysłową wymykającą się mojemu ludzkiemu rozumowaniu. Zapraszam do wsłuchania się, ruchu, interakcji w rytm tych dźwięków, a także do stworzenia swojego własnego wyobrażenia na temat bycia jedną z tych cudownych istot.”

Goście i gościnie:

Wiktor Jędrzejewski – w 2012 założył lokal „Państwomiasto” na ulicy Andersa. Było to pierwsze tego rodzaju miejsce na mapie Warszawy, które z zysków kawiarni utrzymywało przestrzeń (ponad cztery razy większą) przeznaczoną na cele społeczne, edukacyjne i kulturotwórcze. W innej skali i w inny sposób dziś tę działalność kontynuuje na warszawskim Jazdowie. Wiktor większość swojego czasu poświęca na projektowanie, lobbowanie i produkcję rozwiązań uławiających międzygatunkowe relacje pomiędzy ludźmi i innymi zwierzętami żyjącymi w mieście.

Barbara Płaskonka – kończy studia na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego na specjalizacji ekologia i ewolucja. Pracę magisterską realizuje w Ogrodzie Botanicznym UW pod okiem dr inż. Katarzyny Roguz, gdzie jest też edukatorką – jej zadaniem jest m.in. oprowadzanie wycieczek i prowadzenie warsztatów.

𝓘𝓰𝓷𝓪𝓬𝔂 𝓗𝓻𝔂𝓷𝓲𝓮𝔀𝓲𝓬𝔃: osoba kreatywna, projektant doświadczeń, animator artystyczno-kulturalny, niezależny kurator i twórca interdyscyplinarnych projektów społecznych oraz ekologicznych. Fascynuje go praktykowanie utopii w działaniu, operowanie na styku różnych dziedzin, przekraczanie granic wyobraźni, a także inicjowanie twórczego fermentu w kuchni jak i poza nią. Współzałożyciel kolektywu Synergia, w ramach działalności, którego odbyło się kilkanaście transmedialnych wydarzeń we współpracy z różnymi instytucjami i organizacjami. Współdziałał z Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Fundacją Bęc Zmiana, Osiedlem Jazdów, Biennale Warszawa, Kuchnią Konfliktu, HER Docs Film Festival, Extinction Rebellion Polska, Wolskim Centrum Kultury, kwartalnikiem Przekrój i wieloma innymi inicjatywami.

****
Wydarzenie jest częścią Placu Nowego Sąsiedztwa realizowanego w ramach tegorocznej odsłony projektu Plac Defilad. Plac Nowego Sąsiedztwa to spotkania i rozmowy toczące się wokół ważnych dziś tematów: miejskości zorientowanej na pokonanie kryzysów, spotkania z nowymi sąsiadami i sąsiadkami z Ukrainy, a także rozpoznania i pielęgnowania sąsiedztwa międzygatunkowego. To również miejsce, w którym wszyscy mieszkańcy miasta, niezależnie od „stażu” zamieszkiwania w Warszawie, mogą poczuć się dobrze, m.in. za sprawą nowej, oatycznej odsłony placu, gdzie zieleń wychyla się spod betonu i zapowiada przyszły kształt placu Centralnego.

Kuratorki: Aleksandra Litorowicz, Bogna Świątkowska
Producentka: Anka Kobierska
Sąsiedzi, partnerzy: Fundacja Nowej Kultury Bęc Zmiana, Fundacja Puszka, Grupa Projektowa Centrala, A-A Collective, Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego
Zdjęcie w tle dzięki uprzejmości Wiktora Jędrzejewskiego

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: spotkanie inne
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📱 Kanał nadawczy 📱