Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

"Tajemnica Chopina" Mateusza Glińskiego - Chopin na 250-lecie teatru publicznego w Polsce. Czytania dramatów

"Tajemnica Chopina" Mateusza Glińskiego - Chopin na 250-lecie teatru publicznego w Polsce. Czytania dramatów
📅 Data: wtorek, 26 maja 2015

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Muzeum Fryderyka Chopina, ul. Okólnik 1 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Zapraszamy na czytanie dramatu "Tajemnica Chopina" Mateusza Glińskiego z muzyką na żywo w ramach Wtorków w Muzeum Fryderyka Chopina!

"Coraz nowe batalie, nowe dyskusje...". XIX-wieczny salon paryski to miejsce fermentu intelektualnego. Chopin improwizuje przy fortepianie, podczas gdy jego otoczenie toczy zażarte dysputy o rodzących się doktrynach politycznych, filozofii i duchowości.

Związek z pisarką George Sand, niejednoznaczna relacja z Delfiną Potocką, pełna troski przyjaźń z Janem Matuszyńskim, intymne rozmowy z Julianem Fontaną, światopoglądowe starcia postaci dramatu, to tylko niektóre wątki obszernego tekstu utkanego z listów, które Chopin pisał i wymieniał przez całe życie. Sztuka z jednej strony opiera się na autentycznej korespondencji, z drugiej zaś autor broni wiarygodności listów, które rzekomo wymieniali między sobą Chopin i Delfina Potocka, pianistka, śpiewaczka, muza romantyków, natchnienie Zygmunta Krasińskiego, wieloletnia przyjaciółka kompozytora. To jej artysta dedykuje m. in. "Koncert f-moll" op. 21 oraz "Walc Des-dur" op. 64 nr 1, jej głosem nie przestaje się zachwycać. Bliska relacja zrodziła plotki o rzekomym romansie, a w XX wieku ośmieliła Paulinę Czernicką do opublikowania spreparowanych fragmentów listów obojga, które wskazywały na bardzo intymny związek.

Postaci dramatu okazują się świetnymi obserwatorami, szczególnie Chopin charakteryzujący m.in. Thalberga z właściwą sobie swadą i błyskotliwością. O Paryżu współczesnym artyście padają bardzo różne słowa. Przepych, jałowa atmosfera salonu, ale także jedyne miasto, w którym warto żyć, szaleć, cierpieć i umierać. Niestrudzona i wdzięczna publiczność ciągle domagająca się muzyki Chopina niewątpliwie stanowi o sprzyjającej procesowi twórczemu atmosferze. Pianista jest pełen namiętności, zmienny, targany wątpliwościami, wypłakujący się przy fortepianie z listem od matki w dłoni. To miłośnik malarstwa, teatru, literatury, słynący ze swych celnych spostrzeżeń, a także oddany przyjaciel, którego szlachetność i bezinteresowność są doceniane. Jest także nieprzenikniony. Sztuka niczym film akcji trzyma nas w napięciu do końca koncentrując się na próbach odkrycia tajemnicy duszy Chopina. Cząstkę jej oddał każdemu, z kim obcował.

Prowadzenie cyklu: Katarzyna Marzęcka
Opieka reżyserska: Barbara Wiśniewska
Oprawa muzyczna: Natalia Czekała
Obsada: Joanna Halinowska, Marta Juras, Oriana Soika, Wiktoria Wolańska, Piotr Piksa, Kamil Banasiak, Łukasz Borkowski, Mateusz Król

WSTĘP WOLNY
Wtorek, 26.05.2015 r., g. 18:00, Muzeum Fryderyka Chopina, ul. Okólnik 1

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: teatr
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę