Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Uwaga: premiera! ZABIŁAM. Justyna Kopińska rozmawia z Natalią Ojewską o konflikcie w Rwandzie

Uwaga: premiera! ZABIŁAM. Justyna Kopińska rozmawia z Natalią Ojewską o konflikcie w Rwandzie

reklama
📅 Data: środa, 24 sierpnia 2022

⏰ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: Warszawa - Mokotów, Big Book Cafe, J.Dąbrowskiego 81 (pokaż na mapie)
   udostępnij tweetnij wykop do kalendarza ustaw przypomnienie
O matkach skazanych za zbrodnię ludobójstwa w Rwandzie, o najkrwawszym konflikcie współczesnej Afryki i o roli, jaką odegrały w nim kobiety. A także o różnych obliczach sprawiedliwości mówi NATALIA OJEWSKA, reporterka i kryminolożka, autorka książki „Zabiłam”.

Rozmawia: JUSTYNA KOPIŃSKA, reporterka i pisarka.
24 sierpnia, środa, godz. 19.00
Przyjdź do BIG BOOK CAFE osobiście, wstęp wolny
lub oglądaj LIVE na Facebooku
Partner wydarzenia: Wydawnictwo Słowne

„Dziś żyją w ciągłej niepewności. Nie wiedzą, czy ich mężowie i dzieci wciąż na nie czekają, czy mają szansę odzyskać zaufanie i wrócić do ról żon i matek. /../
A jak poradziły sobie te sprawczynie, które wyszły na wolność? Czy powitano je z otwartymi ramionami? Czy dzieci wybaczyły im popełnione zbrodnie? Czy możliwe jest pojednanie z rodziną ofiar po tym, jak zabiło się najbliższą im osobę?” – pisze Natalia Ojewska we wstępie do książki „Zabiłam”.

Szacuje się, że w Rwandzie w 1994 r. w ciągu 100 dni z rąk ekstremistów Hutu zginęło około miliona Tutsi. Kobiety stanowią ok. 10% wszystkich sprawców skazanych za zbrodnie ludobójstwa. Większość z nich to matki, pochodzące z różnych grup społecznych. W perspektywie tych 100 dni można zadać sobie pytanie: ile lat potrzebnych jest, by się pogodzić z tym, co się wydarzyło, by wybaczyć? Ile - by wybaczyć samej sobie?

Natalia Ojewska dwa miesiące spędziła na rozmowach z rwandyjskimi kobietami. Z matkami skazanymi za zbrodnię ludobójstwa przeciwko Tutsi. W swojej książce opowiada historie piętnastu z nich. Tych, które odbyły lub jeszcze odbywają karę więzienia. Poznajemy ich motywacje, relacje z popełnionych czynów i tego, co nastąpiło potem: zmagania się z ciężarem zbrodni. Losy każdej z nich są przejmującym świadectwem okrucieństwa czasów w których przyszło im żyć – bratobójczej rzezi w Rwandzie.
Do zrozumienia mechanizmu, który nakręcił tę spiralę ludobójstwa potrzebne jest tło historyczne. Zapis wieloletniej propagandy, najpierw deprecjonującej, potem wręcz odzierającej Tutsi z człowieczeństwa. Pisana językiem wprost nawołującym do przemocy na tle etnicznym, niestety zadziałała.
I, wystarczyła jedna iskra zapalna, katastrofa samolotu prezydenckiego, której winni do tej pory nie zostali wykryci, by wydarzyło się to, co się dzieje z wieloma aktami przemocy – raz uruchomiona maszyneria nie daje się łatwo zatrzymać.

O AUTORCE:
Natalia Ojewska – niezależna dziennikarka, zajmująca się prawami człowieka, procesami przed trybunałami międzynarodowymi, kryzysami humanitarnymi i niedocenianymi problemami społecznymi. Z wykształcenia kryminolożka. Jest stałym współpracownikiem „The Wall Street Journal”.

[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Bądź na bieżąco z wydarzeniami!
Sprawdź, co dzieje się w ten weekend!
Postaw nam kawę