Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Podróże z antropologią. Islandia

Podróże z antropologią. Islandia
📅 Data: czwartek, 18 sierpnia 2022

⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: 💻 online (informacje dotyczące transmisji w opisie wydarzenia)

♿ Wydarzenie dostępne dla osób z niepełnosprawnością

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Zapraszamy na spotkanie z cyklu Podróże z antropologią!

Czwartek 18 sierpnia 2022 godz. 19:00
Spotkanie odbędzie się w formie relacji live na stronie Stowarzyszenia Pracownia Etnograficzna na Facebooku >> link

Zainspirowane Islandią: Obraz północy i Islandii w narracjach polskich migrantów
Anna Wojtyńska

Położona na obrzeżach Europy, Islandia rzadko znajduje się w centrum uwagi publicznej. Jeszcze do niedawna budziła raczej niewiele skojarzeń, często mylona z Irlandią. Zwykle jest przywoływana w mediach jako pewne kuriozum – kraj bez nazwisk, członek NATO bez własnej armii. Zmieniły to nieco niedawne wydarzenia – światowy kryzys finansowy z 2008, który dotknął Islandię szczególnie boleśnie czy wybuch wulkanu Eyjafallajökull w 2010, który skutecznie zakłócił ruch powietrzny nad Europą. Spektakularne rozliczenie bankierów odpowiedzialnych za kryzys ekonomiczny w kraju, a także powołanie Zgromadzenia Narodowego do prac nad nową konstytucją uczyniły z Islandii symbol demokracji deliberatywnej. Z kolei, polski ruch obrony praw kobiet często przywoływał Islandię jako wzór równości płci i feminizmu. Islandzkie wydarzenia z 1975 roku stały się inspiracją strajku kobiet w październiku 2016. Okazjonalnie pojawiały się w Polsce informacje o tym, że Islandia jest jednym z najszczęśliwszych krajów, najbardziej egalitarnym czy jednym z najbezpieczniejszych miejsc do życia. Polacy bez wątpienia zarazili się też swoistą „gorączką turystyczną” do Islandii, nakręcaną dynamiczną kampanią reklamową, która została zainicjowana na wyspie jako sposób na uporanie się z recesją. Jednocześnie dewaluacja korony w relacji do złotego sprawiła, że kraj ten stał się bardziej dostępny dla polskich zwiedzających. Zakrojona na szeroką skalę promocja Islandii w mediach często opierała się na wizerunku wyspy jako manifestacji egzotycznej Północy. Chociaż skierowany do potencjalnych turystów, obraz ten najwyraźniej inspirował też przyszłych migrantów.

Podczas wykładu – odwołując się do koncepcji borealizmu oraz antropologicznych rozważań na temat mobilności inspirowanej określonymi wyobrażeniami geograficznym – postaram się przybliżyć najnowsze nurty w migracji z Polski do Islandii, a także obraz Islandii jaki się z nich wyłania.

Anna Wojtyńska, antropolożka; ukończyła Katedrę Etnologii i Antropologii Kulturowej na Uniwersytecie Warszawskim, tytuł doktora otrzyma na Uniwersytecie Islandzkim. Jej głównym tematem badań jest migracja do Islandii, praktyki transnarodowe, pozycja polskich migrantów na islandzkim rynku. Obecnie pracuje przy projekcie badawczym na temat integracji w małych społecznościach wiejskich wokół wyspy, poza regionem stołecznym.

Spotkanie składa się z 45 min wykładu oraz sesji odpowiedzi na pytania od publiczności. Pytania można będzie zadawać na czacie w czasie transmisji wykładu.

Zachęcamy do poznania materiałów z poprzednich edycji projektu: link

Partnerzy: Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UW, Pracownia Duży Pokój

Patronaty i matronaty: Solo Jolo, Ethnopassion

Spotkania odbywają się w ramach projektu „Podróże z antropologią” realizowanego przez Stowarzyszenie „Pracownia Etnograficzna” im. Witolda Dynowskiego. Dofinansowano z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministerstwa Edukacji i Nauki. Zadanie publiczne pn. Podróże z antropologią dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy online lub w kategoriach: slajdowisko wykład
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę