Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

TRYBUNA NOWEGO SĄSIEDZTWA - spacer

TRYBUNA NOWEGO SĄSIEDZTWA - spacer

reklama
📅 Data: niedziela, 28 sierpnia 2022

⏰ Godzina rozpoczęcia: 13:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Plac Defilad (pokaż na mapie)
   udostępnij tweetnij wykop


👉 Niedziela, 28 sierpnia 2022, godz. 13:00
👉 Zbiórka przy trybunie honorowej

Zapraszamy na powolny, uważny spacer wokół trybuny honorowej na Placu Defilad. Zobaczymy, kto dziś na niej stoi i zastanowimy się nad splotami interesów i biografii różnych mieszkańców i gości Placu.

Trybuna honorowa na Placu Defilad stoi w osi centralnej Pałacu Kultury i Nauki, pierwotnie miała służyć dygnitarzom jako miejsce, z którego obserwowali defilady i przemawiali do tłumów. Dziś jest otoczona metalową barierą, zarośnięta chwastami, można przejść obok nawet jej nie zauważając. Podczas spaceru chcemy zwrócić Waszą uwagę właśnie na te chwasty – parędziesiąt gatunków roślin, wyrastających ze szpar pomiędzy płytami. Niedeptane samosiejki stoją i obserwują – co by powiedziały, gdyby mogły przemówić? Zanim wszystko zostanie wyczyszczone pod „nowych sąsiadów” Pałacu – nowe dominanty architektoniczne, geometryczne trawniki, drzewka, kanciastą sadzawkę – chcemy przyjrzeć się temu, jak Plac Defilad przedstawia się dzisiaj. Powstałe wielowarstwowo, organicznie, bez planu elementy tego miejsca – płot budowy, bariera wokół trybuny, pod nią kwiaty i tablica upamiętniające samospalenie Piotra Szczęsnego, wszędzie samochody – choć trudne, pewnie brzydkie, zarysowują przeżytą historię i teraźniejszość Placu. Natura i architektura, ludzcy i nieludzcy mieszkańcy, współżyją dzięki temu, że dzielą ziemię, wodę, powietrze i słońce. Moment ten zaraz minie, zaraz wszystko będzie ładne. Spotkajmy się dostrzec wspólnie tych, którzy są tam dzisiaj.

Autorki projektu:
👉 Katarzyna Ferworn-Horawa zajmuje się sztuką i filozofią. Szczególnie interesują ją posthumanistyczne, nonantropocentryczne perspektywy badawcze w teorii filozoficznej oraz we własnej praktyce artystycznej. Absolwentka studiów magisterskich i doktoranckich w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Obecnie przygotowuje do obrony rozprawę doktorską na Wydziale Filozofii UW.
👉 Agata Kowalewska (Engelman) jest badaczką i artystką, łączącą badania teoretyczne, działania artystyczne i bajarstwo. W swojej pracy skupia się na procesach zdziczania, przestrzeniach ludzko-nieludzkich konfliktów i nieludzkich kulturach. Agata często pracuje w kolaboracjach i pisała m.in. o miejskich dzikach, świńskim seksie i polityce czystości, hybrydowych kulturach bobrów, oraz kornikach i czemu powinniśmy pozwolić niektórym drzewom umrzeć.
👉 Izabela Maciusowicz, absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Uzyskała stopień doktora sztuki na Wydziale Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie obecnie pracuje jako nauczyciel akademicki. Członkini Związku Polskich Artystów Fotografików. Kolekcjonerka albumów fotograficznych. Z aparatem fotograficznym eksploruje otaczającą ją przestrzeń.

Wydarzenie jest częścią Placu Nowego Sąsiedztwa realizowanego w ramach tegorocznej odsłony projektu Plac Defilad. Plac Nowego Sąsiedztwa to spotkania i rozmowy toczące się wokół ważnych dziś tematów: miejskości zorientowanej na pokonanie kryzysów, spotkania z nowymi sąsiadami i sąsiadkami z Ukrainy, a także rozpoznania i pielęgnowania sąsiedztwa międzygatunkowego. To również miejsce, w którym wszyscy mieszkańcy miasta, niezależnie od „stażu” zamieszkiwania w Warszawie, mogą poczuć się dobrze, m.in. za sprawą nowej, oatycznej odsłony placu, gdzie zieleń wychyla się spod betonu i zapowiada przyszły kształt placu Centralnego.
Kuratorki: Aleksandra Litorowicz, Bogna Świątkowska
Producentka: Anka Kobierska
Sąsiedzi, partnerzy: Fundacja Nowej Kultury Bęc Zmiana, Fundacja Puszka, Grupa Projektowa Centrala, A-A Collective, Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego

📷 Zdjęcie autorstwa Izabeli Maciusowicz

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: spacer


[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Bądź na bieżąco z wydarzeniami!
Sprawdź, co dzieje się w ten weekend!
Postaw nam kawę