Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Wernisaż wystawy "GDY WSZYSTKO BYŁO TANIE" grafiki Darka Bylinki i koncert Magdy Dubrowskiej

Wernisaż wystawy "GDY WSZYSTKO BYŁO TANIE" grafiki Darka Bylinki i koncert Magdy Dubrowskiej
📅 Data: niedziela, 18 września 2022

⌚ Godzina rozpoczęcia: 17:00

📌 Miejsce: Warszawa - Wawer, WCK Filia Radość, Powojowa 2 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Wystawa "GDY WSZYSTKO BYŁO TANIE" grafiki Darka Bylinki
Wernisaż 18.09.22 o godzinie 17:00 / wstęp wolny

Zanim obronił dyplom na ASP, pracował jako asystent scenografa na planie filmowym, obserwując bacznie pracę reżysera i operatora, poszukujących jednego kadru czy też znaku istotnego dla sceny i filmu. Uczył się jak spojrzeć na zastaną sytuację, stan rzeczy, i trafnie a przede wszystkim prawdziwie ją ocenić. Uczył się dostrzec to co przed nim i co wtopione w szerszy kontekst i niedostrzegalne dla innych. Do tej umiejętności patrzenia, dołożył na studiach warsztat, który umożliwił mu językiem grafiki, graficznego skrótu i symbolu, pokazać istotny szczegół rzeczywistości nie dostrzegalny przeciętnemu widzowi, zajętemu własnym światem. Stosując alfabet znaków i skrótów graficznych,przekładał rzeczywistość na język komunikacji wizualnej, a z grafiki uczynił najprostsze narzędzie dialogu z drugim człowiekiem. Możliwe,że to dzięki jej nieskomplikowanej formie, jest najbardziej skuteczną w tej konwersacji bo daje szansę dotarcia do odbiorcy w sposób prosty a jednak dosadny, wywołujący świadomość ceny istnienia człowieka „tu i teraz”. Ale „tu i teraz” zbudowanego na przeszłości gdy wszystko: węgiel, woda, gaz, prąd, chleb były tanie, łatwo dostępne i marnotrawione przez brak świadomości o ich ograniczonych zasobach. To co wydawało się wtedy banalne, dziwne i śmieszne, jakby wyjęte z kapelusza, dzisiaj urasta do sytuacji dramatycznej, w której przeszłość dogoniła człowieka, i zepchnęła go na krawędź przepaści. To co kiedyś mogło wywoła wzruszenie ramion, dzisiaj jest krzykiem rozpaczy i niezgody na postępującą degradację Życia. Darek protestuje i krzyczy do nas tymi kilkunastoma grafikami, a pracą „Chrustu naszego powszedniego daj nam dzisiaj i na zimę” drzwi z możnych tego świata, którzy nie dźwigają odpowiedzialności.
Artysta obronił dyplom w pracowni plakatu u profesora Juliana Pałki, na Wydziale Grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w 1987r.Nabyta świadomość i umiejętność filmowego obrazowania przeniosła się na sposób rozumienia i posługiwania się symbolem i znakiem w grafice, co było absolutnie pierwszorzędne w jego artystycznej aktywności, którą podjął już podczas studiów. Litera, znak, kolor, ale też fotografia stały się narzędziem jego artystycznej wypowiedzi.
Grafiki, które zobaczymy, powstały na przestrzeni ostatniej dekady. Z pozoru bieżące komentowanie, przeszło w proces śledzenia dramatycznych zmian środowiskowych, wpływających na kondycję fizyczną i kulturową społeczeństwa. „Gdy węgiel był tani a kominy wielkie”, to konstatacja rozbuchanej konsumpcji zasobów i niekontrolowanego oraz bezmyślnego ich zużycia. Dzisiaj te grafiki to dramatyczny krzyk o opamiętanie: Gdy prąd tani a żarówki wielkie, „Gdy woda była tania a wanny wielkie” oraz „Gdy chleb był tani a siatki wielkie” zobaczymy, mimo odwołań do przeszłości, prawdziwy obraz czasów, w których obecnie żyjemy. Pojedyncze grafiki jak klatki filmowe, tworzą spójnie dramatyczny obraz nadciągającej katastrofy, której początków świadomie doświadczał Darek. A to tylko część jego dorobku artystycznego, gdyż jego wrażliwość powodowała, że zajmował się również zjawiskami równości ludzi bez względu na płeć, orientację seksualną czy kondycję społeczną. I tak mu zostało do dzisiaj. Tylko ograniczoność miejsca dzisiejszej ekspozycji powoduje, że nie widzimy pełnego przekroju jego twórczości. Trudno zdecydować, które z wątków są ważniejsze, dzisiaj wydaje się że one po prostu współistnieją, a te które są obecnie prezentowane, podejmują problem dotykający nas wszystkich-przetrwanie gatunku ludzkiego.
sala widowiskowa wstęp wolny

Zapraszamy również na koncert Magdy Dubrowskiej z okazji wernisażu grafik Darka Bylinki "Gdy wszystko było tanie"
18 września / niedziela / godzina 17:00 / wstęp wolny

Magda Dubrowska aka DJ Kochliwa Magda to songwriterka, autorka muzyki i tekstów, wokalistka i basistka znana z takich zespołów jak Nanga, Utrata Skład czy Gang Śródmieście. Od niedawna występuje także solo, a każdy występ to jedyny w swoim rodzaju performens, podczas którego artystka wykorzystuje osobliwe instrumentarium ze swojej kolekcji, m.in. sampler z bakłażana i rzodkiewek, własnej roboty elektryczną kalimbę czy teremin.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Wawer lub w kategoriach: koncert wystawa
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę