Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Podróże z antropologią. Kaszuby

Podróże z antropologią. Kaszuby

reklama
📅 Data: czwartek, 20 października 2022

⏰ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: 💻 online (szczegóły dotyczące transmisji w opisie poniżej)
   udostępnij tweetnij wykop do kalendarza ustaw przypomnienie
Zapraszamy na spotkanie z cyklu Podróże z antropologią!
Kaszubskie feretrony. Projekcja filmu Dotknąć obrazu i spotkanie z reżyserką Olgą Blumczyńską

Spotkanie odbędzie się w czwartek, 20 października 2022, godz. 19:00 w formie relacji live na stronie Stowarzyszenia Pracownia Etnograficzna na Facebooku >> link

Pochodząca z Kaszub etnografka wraca w swoje rodzinne strony, by przyjrzeć się ludowej religijności. Dobrze zna ją ze swojego domu, ale odcina się od niej w dorosłym życiu. Poszukuje osób, dla których święte obrazy są szczególnym przedmiotem kultu. Zbliża się do dwóch grup nastolatków – męskiej i żeńskiej – stojących przed zadaniem ratowania starej tradycji pokłonu i tańca feretronów (świętych obrazów). Młodzi ludzie przygotowują się do najważniejszego wydarzenia w roku, czyli maryjnego odpustu. Podczas pielgrzymki będą nieść na swoich barkach obrazy i kłaniać się nimi przy przydrożnych kapliczkach oraz w sanktuarium. Nie zdają sobie jednak sprawy, przed jak trudnym wyzwaniem stoją. Okazuje się, że układu pokłonów muszą uczyć się z YouTuba, a dźwiganie ponad stukilogramowego obrazu przekracza ich możliwości fizyczne.
Zawarte w dokumencie archiwalne nagrania ukazują głęboko zakorzenioną religijność Kaszubów. Mimo że czasy się zmieniły i młodzi bohaterowie czują potrzebę unowocześniania obrzędów, jedno pozostaje niezmienne – niezachwiana wiara w sens tradycji pokłonu feretronów, która zbliża ludzi do Boga. Film jest pretekstem do stawiania pytań o współczesną duchowość i znaczenie życia we wspólnocie.
Dokument stanowi część projektu badawczego poświęconego kaszubskiemu pokłonowi feretronów, realizowanego w Oddziale Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku.
Trailer filmu: link

Olga Blumczyńska – antropolog, filmowiec, pasjonatka opowieści w duchu historii mówionej. Ukończyła Instytut Orientalistyczny oraz studia I stopnia Etnologii i Antropologii Kulturowej na Uniwersytecie Warszawskim. Kształciła się pod kątem filmowym w Wajda School w Warszawie. Pracowała dla Muzeum Emigracji w Gdyni, gdzie stworzyła portal historii mówionej archiwumemigranta.pl kolekcjonujący filmowe oraz dźwiękowe opowieści polskich emigrantów rozsianych po całym świecie. Wyreżyserowała dwa filmy dokumentalne: „Stany Przeszłe” i „Dotknąć obrazu”. Obecnie pracuje jako niezależny badacz i filmowiec, realizując projekty społeczne i dokumentacyjne we współpracy z instytucjami kultury.

Partnerzy: Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UW, Pracownia Duży Pokój
Patronaty i matronaty: Solo Jolo, Ethnopassion, dlaStudenta.pl

Spotkania odbywają się w ramach projektu „Podróże z antropologią” realizowanego przez Stowarzyszenie „Pracownia Etnograficzna” im. Witolda Dynowskiego. Dofinansowano z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministerstwa Edukacji i Nauki. Zadanie publiczne pn. Podróże z antropologią dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.
Zachęcamy do poznania materiałów z poprzednich edycji projektu: link

[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Bądź na bieżąco z wydarzeniami!
Sprawdź, co dzieje się w ten weekend!
Postaw nam kawę