Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

00:59 | PEPERSKI

00:59 | PEPERSKI
📅 Data rozpoczęcia: poniedziałek, 01 czerwca 2015

⌚ Godzina rozpoczęcia: 12:00

📅 Data zakończenia: piątek, 05 czerwca 2015

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Studio Stawki, Ul. Inflancka 11 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


0:59 (one to one) to wystawa eksponująca wielkoformatowe rysunki, składające się na pracę dyplomową mieszkającej na stałe w Wiedniu artystki Peperski. W najnowszym projekcie świadomie eksploruje logiczne następstwo dotychczasowych poszukiwań linii granicznych, rozwijając proces tworzenia o dotąd niezaistniały bezpośredni kontakt z obiektem, którego kontur oznacza za pomocą markera na przezroczystej folii. To właśnie na tym materiale Peperski odrysowuje w skali 1:1 trójwymiarowe obiekty – osoby oraz rzeczy – zostawiając na nich ślad swojego dotyku. W ten sposób, dzięki zmniejszeniu dystansu do minimum, artystka uchwytuje projekcję pomiędzy okiem a obiektem. Proces ten, w wyniku translacji z trzech do dwóch wymiarów, jest podobny do czynności kartograficznej. Kubiści, którzy również przenosili na płaszczyznę obiekty widziane z kilku perspektyw, obserwowali je z daleka. Peperski, oprócz zmysłu wzroku, używa też zmysłu dotyku, rozszerzając tym samym percepcję odbioru rzeczywistości. Mapowanie obiektu, który może zostać fizycznie objęty, stwarza możliwość obserwacji zakłóceń pomiędzy rzeczywistością a jej projekcją jako mapy.

Projekt 00:59 stanowi kontynuację poprzednich prac artystki, co nasuwa przypuszczenie, że w fizycznej realności Peperski interesuje jedynie kwestia ustalenia gdzie jeden byt się kończy, a zaczyna następny oraz prawo do zaznaczenia, gdzie przebiega linia graniczna. Jednocześnie artystka nie uznaje linii i granic. Poszukiwania przyczyny tej wewnętrznej sprzeczności nakierowują na założenia formalnego strukturalizmu, którego celem jest zrekonstruowanie danego obiektu w taki sposób, by wiadomym stały się zasady, dzięki którym funkcjonuje. Opisana przez Rolanda Barthesa symulakra, jako rekonstrukcja obiektu, tworzy poprzez selekcję i rekombinację wyimaginowaną, sztuczną rzeczywistość. Nie będąc kopią, przypomina ona pierwowzór, sprawiając jednocześnie, że staje się on dostępny i zrozumiały. Artystka, poprzez stworzenie mapy namacalnej rzeczywistości, stara się uwidocznić zakłamania, które w wyniku tego procesu powstają. Prace Peperski skłaniają do zadania pytania, na ile nasze wyobrażenie o świecie wynika z bezpośredniego z nim kontaktu, a co jest jedynie wrażeniem.

Końcowym efektem projektu jest 31 rysunków stworzonych w procesie performance’u i rozpostartych w powietrzu tak, by można było je oglądać z każdej strony. Obrazy prezentowane w grupie tworzą przezroczystą instalację nakładających się na siebie map.

*Aby właściwie zrozumieć znaczenie tytułu wystawy, należy odczytać go jak godzinę na zegarze w języku angielskim. One to one (tłum. jeden do jednego) to słowna gra, odnoszącą się do kartograficznego sposobu odwzorowania trówymiarowego obiektu.

PEPERSKI | 00:59 PERFORMANCE: link

PEPERSKI, ur. w Polsce, rocznik ’87. Mieszka i tworzy w Wiedniu. W 2014 roku z wyróżnieniem ukończyła wiedeński Univesität für angewandte Kunst na wydziale Grafiki Artystycznej. Jest zdobywczynią I miejsca w konkursie na design limitowanej serii wiedeńskich czekoladek z Mozartem (Mozartkugeln) firmy Mirabell, a także autorką szaty graficznej obchodów roku Chopinowskiego w Austrii. Stworzony przez nią cykl grafik ,,Chopin2010byPeperski” został włączony w ekspozycję wnętrz reprezentacyjnych Muzeum Chopina w Warszawie. Na swoim koncie ma m.in. wyróżnienie za prace inspirowane legendarną ,,Krainą Pasibrzuchów” w ramach Vivatis Award’08 (2008), 12-dniowy pobyt w Tokyo University of the Arts (GEDAI) (2009), indywidualną prezentację grafik podczas spotkania w Instytucie Polskim w Wiedniu (2010), III nagrodę w XVII edycji konkursu GRAFIKA WARSZAWSKA 2010 organizowanego przez Galerię Test MCKiS oraz nominację do grona 12 finalistów Stypendium Talentów austriackiego Radia Ö1 i Banku Austria (2010). Swoje prace prezentowała na wystawach w Austrii, Polsce, Niemczech i Japonii.

link

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: wystawa
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę