Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Premiera utworu Dobrawy Czocher i spotkanie z Kasprem Jakubowskim na wystawie Antropocen

Premiera utworu Dobrawy Czocher i spotkanie z Kasprem Jakubowskim na wystawie Antropocen
📅 Data: niedziela, 25 września 2022

⌚ Godzina rozpoczęcia: 17:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Zodiak Warszawski Pawilon Architektury, Pasaż Stefana Wiecheckiego "Wiecha" 4 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


●Premiera utworu Dobrawy Czocher “Bioróżnorodność” będzie pretekstem do rozmowy wokół jednego z obszarów tematycznych wystawy.
W rozmowie prowadzonej przez kuratora, Kacpra Kępińskiego udział wezmą autorzy instalacji artystycznych, które prezentowane będą na wystawie i tematycznie związane są właśnie z zagadnieniem bioróżnorodności: Dobrawa Czocher, Kasper Jakubowski.

●Projekt instalacji “Re-natura”, którego autorem jest związany z Fundacją Dzieci w Naturze, architekt i edukator - Kasper Jakubowski, jest odpowiedzią na zaobserwowany problem: globalne załamanie się bioróżnoroności. Według autora może nim być właśnie proces renaturyzacji czyli odbudowy ekosystemów zgodny z założeniem, że większa różnorodność, to większa stabilność. W swojej pracy popularyzuje także pojęcie czwartej przyrody w kontekście architektury.

●Z kolei utwór “Biodiversity” skomponowany na ensemble wiolonczelowy jest interpretacją pytania postawionego przez artystkę Dobrawę Czocher, o to jaki jest wspólny mianownik przyrody oraz muzyki. Składa się z trzech części: “Dawn”, “Day” i “Dusk”, a całość wyraża odpowiedź na postawione pytanie: wymianę, połączenie, współzależność. Harmonie i melodie tworzące kompozycje muzyczne są w tym kontekście porównywane do ekosystemów.

Podczas kameralnego koncertu trio wiolonczelowe w składzie: Dobrawa Czocher, Mateusz Błaszczak, Antonina Tomaszewska wykona specjalną, rozszerzoną wersję utworu przygotowanego na wystawę. Zespół będzie ustawiony w pawilonie Zodiak w sposób nie standardowy - wiolonczeliści będą oddaleni od siebie i będą musieli wykazać się szczególną uważnością na siebie nawzajem, na to co wyraża ich linia muzyczna i dokąd prowadzi. Poprzez takie ustawienie zespół dodatkowo chce zwrócić uwagę na ryzyko braku współdziałania, harmonii, które można odnieść zarówno do przyrody, jak i do (wykonywania) muzyki.

Gdzie: ZODIAK Warszawski Pawilon Architektury , Pasaż Wiecha 4, Warszawa
Kiedy: 25.09, godz. 17.00
Wstęp wolny

O wystawie:
𝘼𝙣𝙩𝙧𝙤𝙥𝙤𝙘𝙚𝙣 to era człowieka, zmian antropogenicznego pochodzenia, które skutkują katastrofalnym ociepleniem klimatu. Nazwa wystawy niesie w sobie ambiwalencję – jest jednocześnie narcystyczna (mówi o sile wpływu człowieka) i krytyczna wobec stanu współczesnego świata.
● Chcemy jednak, by osoby odwiedzające wystawę, nie odchodziły z poczuciem beznadziei. Wciąż możemy zatrzymać lub ograniczyć dalszą degradację naszego wspólnego domu. Struktura ekspozycji opiera się na diagramie ekonomii obwarzanka – kompasu na XXI wiek. Granice obwarzanka wyznaczają podstawa społeczna i pułap ekologiczny.
Pierwsza określa minimalne warunki mieszkaniowe, zdrowotne, prawo do równości czy nauki, które gwarantują godne życie. Drugi pułap wyznacza planetarne granice w obszarach krajobrazu, bioróżnorodności, wody, klimatu, przekształcania gruntów i zanieczyszczeń, których przekroczenie pociąga za sobą nieodwracalne szkody dla przyrody (niektóre z nich są zresztą już niebezpiecznie naciągnięte).
● Więcej o wystawie przeczytasz na: link

●Dobrawa Czocher
Naukę gry na wiolonczeli rozpoczęła w wieku 7 lat. Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku w klasie Jadwigi Ewald oraz Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie Piotra Hausenplasa. Swoje umiejętności doskonaliła w klasie Alexandra Geberta w Hochschule für Musik Detmold (Niemcy). Laureatka licznych konkursów solowych jak i muzyki kameralnej. Od 2015 roku tworzy duet z pianistką Hanną Raniszewską, w którym łączy klasyczne podejście do instrumentu z fascynacją muzyką eksperymentalną czy elektroniczną. W 2021 duet podpisał kontrakt z legendarną wytwórnią Deutsche Grammophon tym samym stając się najmłodszym duetem kompozytorskim w historii wytwórni. Z wydanym przez Deutsche Grammophon „Inner Symphonies” duet wyruszył w trasę koncertową po Europie prezentując materiał w wielu prestiżowych salach koncertowych. Artystka uwielbia poszerzać spektrum brzmienia wiolonczeli, oscylując pomiędzy muzyką klasyczną, a współczesną, a jej mottem jest, aby nigdy nie przestawać się rozwijać, co udowodniła komponując własną muzykę. Jej pierwszy debiutancki album solowy zostanie wydany przez wytwórnię BMG / Modern Recordings w styczniu 2023 roku.

●Kasper Jakubowski
Architekt krajobrazu. Doktor nauk technicznych na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Edukator i prezes Fundacji Dzieci w Naturę. Współautor projektu zieleni na nagrodzonym osiedlu „Nowy Strzeszyn” w Poznaniu. Popularyzator czwartej przyrody w miastach i autor ebooka "Czwarta przyroda: sukcesja przyrody i funkcji nieużytków miejskich". Organizator powstania pierwszej Stacji Natura (Żabie Doły w Zielonkach). Współautor - razem z Archigrest i Kają Kusztrą - stałej ekspozycji i ścieżki edukacyjnej po czwartej przyrodzie na Kopcu Powstania Warszawskiego. Inicjator i popularyzator sadzenia pierwszych lasów kieszonkowych w Polsce metodą Miyawaki (np. w ramach Zielonego Miasta Poznań). Projektant ogrodu pokazowego „Sukcesja i powroty” na Festiwalu In Garden w Lublinie (2022).

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: koncert spotkanie inne
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę