Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Historia dawnej warszawskiej Pragi przez kapliczki opowiedziana

📅 Data: piątek, 07 października 2022

⏰ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: Warszawa - Praga Południe, Centrum Promocji Kultury, ul. Podskarbińska 2 (pokaż na mapie)
   udostępnij tweetnij wykop


„Historia dawnej warszawskiej Pragi przez kapliczki opowiedziana”. Pogadanka i mini wykład na temat historii Pragi z perspektywy zachowanych i ocalonych od zapomnienia kapliczek. Czemu służyły kapliczki? A czemu służą dziś? Czemu Praga słynie z kapliczek oraz ile ich ocalało do czasów współczesnych? Jak kapliczki pomagały wypędzać demony oraz złe duchy i zapewniać spokój mieszkańcom? Jak kapliczki walczyły (tak walczyły!) w konspiracji i pomagały przetrwać II wojnę światową? Kapliczka: sacrum czy profanum i dlaczego to drugie? Gdzie znajduje się właściwie Warszawska Praga i dlaczego to nieoczywiste? Jak kapliczki łączą pokolenia i rozgrzewają polskie serca?

Po wykładzie odbędzie się dyskusja z reżyserem a wszyscy uczestnicy otrzymają dostęp do filmu dokumentalnego: "Historia dawnej warszawskiej Pragi przez kapliczki opowiedziana” oraz do materiałów wcześniej nie publikowanych. Wielu osobom wydaje się, że znają Warszawę. Praga jest ich małą ojczyzną i wiedzą o niej wiele. Okazuje się jednak, że wystarczy zmienić optykę oraz przyjrzeć się dzielnicy z perspektywy małej architektury sakralnej, by wszystko nie było już takie oczywiste. Historie które pojawią się na wykładzie nie są omawiane w szkołach. Nie opowiadają o tym księża, a jest to element naszej historii, o której nie wolno nam zapomnieć.

Projekt „Historia dawnej warszawskiej Pragi przez kapliczki opowiedziana” dofinansowany przez Fundację PGNiG w ramach programu Rozgrzewamy Polskie Serca. Wstęp wolny.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Praga Południe lub w kategoriach: wykład


[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Bądź na bieżąco z wydarzeniami!
Sprawdź, co dzieje się w ten weekend!
Postaw nam kawę