Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

„Głowaccy Arka na Manhattanie” – wieczór z książką Ewy Zadrzyńskiej – Głowackiej

„Głowaccy Arka na Manhattanie” – wieczór z książką Ewy Zadrzyńskiej – Głowackiej

reklama
📅 Data: środa, 12 października 2022

⏰ Godzina rozpoczęcia: 18:30

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Station of Art Gallery, Grzybowska 12/13 (pokaż na mapie)
   udostępnij tweetnij wykop


Wydawnictwo Marginesy oraz Entropia Słowa zapraszają na wieczór z książką Ewy Zadrzyńskiej – Głowackiej „Głowaccy Arka na Manhattanie”

Fragmenty przeczyta Małgorzata Zajączkowska
Rozmowę poprowadzi Artur Wolski
Podczas wieczoru towarzyszyć nam będzie wystawa Łukasza Jankiewicza.

Mamy 15 podwójnych zaproszeń. Wystarczy wysłać zgłoszenie na [email protected]
Ilość miejsc jest ograniczona. Każde zgłoszenie zostanie przez nas potwierdzone do 11 października.

Ewa Zadrzyńska-Głowacka jest dziennikarką, reżyserką, autorką opowiadań i słuchowisk. Jej artykuły ukazywały się w „Gazecie Wyborczej”, „Polityce”, „Twoim Stylu”, a także w „The New York Timesie” i „San Francisco Chronicle”. Opowiadania ukazywały się w „Kulturze”, „Literaturze”, „Wezwaniu”, a także w zbiorze opowiadań Lower East Side Portable. W USA wydała dwie książki dla dzieci, przychylnie przyjęte przez recenzentów m.in. „New York Timesa”, „Washington Timesa” czy „School Library Journal”. Jest również autorką wystawy „Polska na pierwszej stronie 1979–1989”. W 2006 zaczęła reżyserować program filmowy pokazujący Polskę oczami fanów poezji: Poezja łączy ludzi. Obecnie współpracując z poetami laureatami różnych stanów w USA, produkuje dla PBS półgodzinne dokumenty o wybranych stanach, kontynuując zaczęty w Polsce program. Za pracę dziennikarską nagrodzono ją stypendium na Uniwersytecie Stanforda w Kalifornii. W Nowym Jorku mieszka od 1984 roku. Była żona Janusza Głowackiego.

Opowieść Ewie i Januszu Głowackich, którzy w latach 80. i 90. w swoim apartamencie na Manhattanie stworzyli oazę dla przyjaciół przybywających do Nowego Jorku.
Zgromadzone tu przedmioty przypominają czasy i ludzi, którzy odeszli bezpowrotnie…
Głowaccy: Ewa i Janusz. Arka, czyli ich mieszkanie w Nowym Jorku. Tu autorka spędziła ponad trzydzieści lat. Najpierw z mężem i córką, potem tylko z mężem, a teraz solo. Wśród tych samych obrazów, prawie tych samych mebli i prawie tych samych książek. Jest to bezpieczny i duży – jak przystało na arkę – apartament. A w nim przedmioty więcej lub mniej wartościowe: solidna grzałka z czasów PRL-u, wspaniałe prace Andrzeja Czeczota i Andrzeja Dudzińskiego, sióstr Bożeny i Alicji Wahl, Hanny Bakuły i Rafała Olbińskiego, Feliksa Topolskiego i Jana Sawki. Opis kolekcji jest pretekstem do opowieści o życiu autorki wśród elit intelektualnych i bezdomnych, wśród kolekcji Metropolitan Museum i skarbów znalezionych na ulicy. To również opowieść o kłopotach i sukcesach, o małżeństwie i jego rozpadzie.I wreszcie to głos kobiety niezależnej, pisarki, która założyła korporację i kilkakrotnie zmieniając zawody, przeżyła wśród burzliwych fal Manhattanu. Pracowała jako pomocnik przy produkcji filmowej i jako dziennikarka, jako pisarka i copywriterka, bizneswoman i reżyserka filmowa.Książka jest bogato ilustrowana pracami Jana Glińskiego i zdjęciami dzieł sztuki, mieszkania oraz fotografiami z archiwum rodziny Głowackich.
„Pierwsi Europejczycy zjawili się na Manhattanie w 1609 roku, ja – trzysta siedemdziesiąt cztery lata później. W jednej ręce walizka, w drugiej córeczka Zuzanka.
Janusz Głowacki, tata Zuzy, czekał na lotnisku Johna Fitzgeralda Kennedy’ego (JFK).
Od tego czasu, z małymi przerwami, już tu jestem. Janusz i Zuza też, trochę tu, trochę tam, czasami razem, czasami oddzielnie. Teraz Janusz pomiędzy Polską a USA, gdzieś nad Atlantykiem, niezależny i nieuchwytny, jak zawsze. Zuza w Warszawie. Ja na Manhattanie.
A pode mną niezmienne od wieków – łupki manhattańskie, marmury inwoodzkie i jeszcze jedna skała zwana Fordham Gneiss. Dla mnie to ważna informacja, bo lubię wiedzieć, na czym stoję.” – fragment

Autorka będzie podpisywała książki, które będzie można zakupić w promocyjnej cenie 40 zł.
Mamy 15 podwójnych zaproszeń. Wystarczy wysłać zgłoszenie na [email protected]
Ilość miejsc jest ograniczona. Każde zgłoszenie zostanie przez nas potwierdzone do 11 października.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: spotkanie


[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Bądź na bieżąco z wydarzeniami!
Sprawdź, co dzieje się w ten weekend!
Postaw nam kawę