Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Niedenthal [wystawa 13 października 2022 - 4 czerwca 2023]

Niedenthal [wystawa 13 października 2022 - 4 czerwca 2023]
📅 Data rozpoczęcia: czwartek, 13 stycznia 2022

⌚ Godzina rozpoczęcia: 12:00

📅 Data zakończenia: niedziela, 4 czerwca 2023

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Dom Spotkań z Historią, Karowa 20 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Zapraszamy na wystawę zdjęć Chrisa Niedenthala – tworzą ją zdjęcia zarówno mniej znane, jak i te ikoniczne, bez których nie da się opowiedzieć o tym fotografie legendzie.

Wernisaż: 13 października 2022 o godzinie 16:00.
Wystawę można oglądać do 4 czerwca 2023.
WSTĘP WOLNY.
od wtorku do piątku: 10:00–20:00
w sobotę i niedzielę: 12:00–20:00

Wystawa wzbogacona jest o liczne artefakty: oryginalne okładki magazynu „Time”, artykuły ze zdjęciami, koperty zaadresowane do zagranicznych redakcji i aparaty fotograficzne, którymi posługiwał się Chris Niedenthal.
„Wielkim wyzwaniem było wybranie blisko 200 kadrów z liczącego setki tysięcy zdjęć archiwum. Bardzo trudno przygotować wystawę fotografa, którego zdjęcia od lat są prezentowane na wystawach i w publikacjach. Miałyśmy pokusę, by czymś zaskoczyć, zrobić coś, czego jeszcze nie było. Jednak nasz pomysł, by zaprezentować przekrojowo dorobek fotoreporterski Chrisa Niedenthala z minionych 50 lat jest już czymś, czego wcześniej nikt nie zrealizował” – wyjaśniają koncepcję wystawy jej kuratorki: 𝐀𝐧𝐧𝐚 𝐁𝐫𝐳𝐞𝐳𝐢𝐧́𝐬𝐤𝐚 𝐢 𝐊𝐚𝐭𝐚𝐫𝐳𝐲𝐧𝐚 𝐏𝐮𝐜𝐡𝐚𝐥𝐬𝐤𝐚.

Chris Niedenthal urodził się w 1950 roku w Londynie, w rodzinie polskich emigrantów. Swój pierwszy aparat dostał od rodziców, gdy miał 11 lat jako prezent za dobrze zdany egzamin.
Już na studiach w London College of Printing rozpoznał kierunek, w jakim będzie się rozwijał. Chciał dokumentować, nie tworzyć nową rzeczywistość:
„Interesowała mnie prasa i fotoreportaż̇. Trudno było wybić mi to z głowy. Na studiach mieliśmy fotografię reklamową, portretową, ale ja zawsze robiłem wszystko w wersji reporterskiej”.
W wieku 23 lat przyjechał na kilka miesięcy do Polski i został tu na stałe. Pracował jako fotoreporter prasowy, początkowo był wolnym strzelcem i dokumentował Polskę Gierka. W latach 1974-1978 robił materiały m.in. dla niemieckich pism. W 1978 roku rozpoczął blisko pięcioletnią współpracę z „Newsweekiem”. 14 grudnia 1981, w drugim dniu stanu wojennego, zrobił jedno ze swoich najsłynniejszych zdjęć: wóz opancerzony SKOT na tle kina Moskwa z banerem reklamującym film „Czas apokalipsy”.
Jednak, jak podkreślają kuratorki wystawy:
„Chrisa Niedenthala interesowało przede wszystkim życie codzienne i zwykli ludzie. Tego rodzaju fotografie to wielka i fascynująca część jego archiwum. [...] Współpraca z „Newsweekiem”, a potem z „Time”, była wielkim krokiem w jego karierze, dawała mu też nieograniczony dostęp do zachodnich kolorowych filmów wysokiej jakości (dla polskich fotografów w tym czasie praktycznie niedostępnych) i pozwalała na podróże. Dzięki temu w jego archiwum znajduje się niepowtarzalny reporterski zapis z Polski i krajów Europy Wschodniej lat 70. i 80”.
W 1984 roku „Newsweek” po raz pierwszy wysłał Niedenthala poza Polskę̨: fotografował w Budapeszcie, Pradze i Moskwie. W 1987 roku z całą rodziną przeprowadził się na ponad sześć́ lat do Wiednia, w którym mieściło się̨ biuro „Time” na Europę Wschodnią. Ponownie do Polski wrócił w 1993 roku. Wspólnie z Włodzimierzem (Woodym) Ochnio przez sześć lat prowadzili studio fotografii reklamowej Magic Media. W kolejnych latach był autorem kilku bardzo ważnych społecznie projektów ekspozycyjnych.
Po 2015 roku wrócił do fotoreportażu:
„Ten zawód to jest w pewnym sensie misja. Skoro tyle fotografowałem tej naszej historii, przez lata, to uważam, że nie mogę przestać, muszę udokumentować ten stan, w który popadliśmy teraz. W dawnej Polsce robiłem to dla bardzo ważnych pism światowych, teraz robię to dla siebie”.

Organizator wystawy: 𝐃𝐨𝐦 𝐒𝐩𝐨𝐭𝐤𝐚𝐧́ 𝐳 𝐇𝐢𝐬𝐭𝐨𝐫𝐢𝐚̨
Kuratorki: 𝐀𝐧𝐧𝐚 𝐁𝐫𝐳𝐞𝐳𝐢𝐧́𝐬𝐤𝐚 𝐢 𝐊𝐚𝐭𝐚𝐫𝐳𝐲𝐧𝐚 𝐏𝐮𝐜𝐡𝐚𝐥𝐬𝐤𝐚
Teksty: 𝐊𝐚𝐭𝐚𝐫𝐳𝐲𝐧𝐚 𝐏𝐮𝐜𝐡𝐚𝐥𝐬𝐤𝐚
Koordynacja projektu i produkcja wystawy: 𝐉𝐮𝐥𝐢𝐚 𝐋𝐢𝐛𝐞𝐫𝐚
Projekt graficzny: 𝐋𝐨𝐭𝐧𝐞 𝐒𝐭𝐮𝐝𝐢𝐨
𝐖𝐲𝐬𝐭𝐚𝐰𝐢𝐞 𝐭𝐨𝐰𝐚𝐫𝐳𝐲𝐬𝐳𝐲 𝐤𝐚𝐭𝐚𝐥𝐨𝐠 𝐳 𝐰𝐲𝐛𝐨𝐫𝐞𝐦 𝐩𝐫𝐞𝐳𝐞𝐧𝐭𝐨𝐰𝐚𝐧𝐲𝐜𝐡 𝐰 𝐃𝐒𝐇 𝐟𝐨𝐭𝐨𝐠𝐫𝐚𝐟𝐢𝐢.
Koncepcja i wybór zdjęć: 𝐀𝐧𝐧𝐚 𝐁𝐫𝐳𝐞𝐳𝐢𝐧́𝐬𝐤𝐚, 𝐊𝐚𝐭𝐚𝐫𝐳𝐲𝐧𝐚 𝐏𝐮𝐜𝐡𝐚𝐥𝐬𝐤𝐚
Teksty: 𝐊𝐚𝐭𝐚𝐫𝐳𝐲𝐧𝐚 𝐏𝐮𝐜𝐡𝐚𝐥𝐬𝐤𝐚
Projekt graficzny: 𝐋𝐨𝐭𝐧𝐞 𝐒𝐭𝐮𝐝𝐢𝐨
Wydawca: 𝐃𝐨𝐦 𝐒𝐩𝐨𝐭𝐤𝐚𝐧́ 𝐳 𝐇𝐢𝐬𝐭𝐨𝐫𝐢𝐚
𝐏𝐫𝐞𝐦𝐢𝐞𝐫𝐚 𝐤𝐚𝐭𝐚𝐥𝐨𝐠𝐮: 𝟏𝟑 𝐩𝐚𝐳́𝐝𝐳𝐢𝐞𝐫𝐧𝐢𝐤𝐚.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: wystawa
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📱 Kanał nadawczy 📱