Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Wawerska historia / spotkanie varsavianistyczne i finisaż wystawy Powrót do szkoły

Wawerska historia / spotkanie varsavianistyczne i finisaż wystawy Powrót do szkoły
📅 Data: sobota, 05 listopada 2022

⌚ Godzina rozpoczęcia: 16:00

📌 Miejsce: Warszawa - Wawer, Żegańska 1A (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Na początku była tu tylko drewniana karczma o nazwie Wawer. Stała samotnie przy zbiegu obecnych ulic Płowieckiej i Korkowej. Niespełna trzydzieści lat później osada była już na tyle duża, że w 1866 roku utworzono gminę.
Życie mieszkańców toczyło się skromnie, bo okoliczne ziemie nie były urodzajne. W tym czasie typowy tutejszy dom zbudowany był z drewnianych bali pobielonych wapnem, kryty słomą lub pozyskaną nad Wisłą trzciną. Nie tylko domy mieszkalne, ale i budynki Zarządu Gminy, sądu pokoju i aresztu gminnego zbudowane były z drewna.
Ci, którzy nie pracowali na roli, znajdowali zatrudnienie w powstających na przełomie wieków fabrykach, między innymi wytwórniach mydła i świec na Grochowie, wytwórni wina szampańskiego w Miedzeszynie, hucie szkła w Kaczym Dole czy fabryce wyrobów metalowych Towarzystwa Akcyjnego „Wawer”.
Choć mieszkańców przybywało, długo nie działała tu żadna szkoła. 6 na 10 ówczesnych wawerczyków nie umiało czytać i pisać. Dla swoich dzieci chcieli lepszej przyszłości, więc własnymi siłami zbudowali szkołę, jedną z pierwszych na terenie dzisiejszej Warszawy. Zadecydowano, że budynek, choć niewielki, będzie murowany.

Serdecznie zapraszamy na finisaż wystawy "Powrót do szkoły", która poprzez opowieść o Murowance przedstawia dzieje Wawra i społeczny kontekst edukacji kiedyś i dziś.
– Powrót do szkoły to wystawa opowiedziana za pomocą abecadła. Hasła zaczynają się od kolejnych liter. Za ich pomocą opowiadamy o Murowance, wpisując jej historię w konteksty społeczne. Jest to więc swoista kapsuła czasu, która czeka na odkrycie – mówi kurator wystawy Paweł Brylski.

Finisażowi będzie towarzyszyć spotkanie z varsavianistką Magdaleną Stopą, która zbadała i opisała historię Murowanki w monografii, której wydanie planowane jest na 2023 rok nakładem Fundacji na rzecz Wielkich Historii.

Wystawę można oglądać 5 listopada 2022 roku od 9.00 do 21.00 w dawnych zakładach Szpotańskiego, dzisiejszym Ferio Wawer (Szpotańskiego 4). Spotkanie z Magdaleną Stopą odbędzie się o 16.00 w sąsiednim budynku Wawerskiego Centrum Kultury (Żegańska 1A).

– Po spotkaniu zapraszamy do wspólnego oglądania wystawy w Ferio. To będzie okazja, by porozmawiać o szkole i życiu w naszej dzielnicy. Opowiemy także o planowanym przez nas otwarciu Muzeum z Klasą, które będzie się mieścić w Murowance, a które uhonoruje pierwotną funkcję tego budynku – mówi Maciej Piwowarczuk, prezes Zarządu Fundacji na rzecz Wielkich Historii.

Zapisz się >> link

Organizator: Fundacja na rzecz Wielkich Historii, Fundacja Muzeum z Klasą
Dofinasowanie: Zadanie publiczne pn. Wystawa o Murowance dofinansowywane ze środków budżetu Województwa Mazowieckiego. Projekt współfinansuje m.st. Warszawa.
Partnerzy: Wawerskie Centrum Kultury

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Wawer lub w kategoriach: spotkanie wykład wystawa
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧