Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Jak żyć? Spotkanie z dokumentem | MACIEJ CUSKE ZAPRASZA #6

Jak żyć? Spotkanie z dokumentem | MACIEJ CUSKE ZAPRASZA #6

reklama
📅 Data: poniedziałek, 28 listopada 2022

⏰ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Mokotów, FINA Wałbrzyska 3/5, Wałbrzyska 3/5 (pokaż na mapie)
   udostępnij tweetnij wykop


💥 Zapraszamy na szóste spotkanie z cyklu dokumentalnego Ninateki! Widzimy się 28 listopada o godz. 18:00 w siedzibie Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego przy ul. Wałbrzyskiej 3/5 w Warszawie. Gościem naszego spotkania będzie Jacek Bławut – reżyser i operator filmów dokumentalnych i fabularnych. Podczas wydarzenia pokażemy dwa filmy, które będą też dostępne przez tydzień na darmowej platformie VOD Ninateka.pl. W programie "Nienormalni" Jacka Bławuta oraz "Nauka" Emi Buchwald. Wstęp wolny!
Filmy oraz streaming ze spotkania będą dostępne na ninateka.pl.

💥 O cyklu
Jak żyć? Spotkanie z dokumentem. Maciej Cuske zaprasza, to autorski projekt mający na celu zachęcenie miłośników kina do zgłębienia wiedzy na temat polskich filmów dokumentalnych. Przewodnikiem po świecie dokumentu jest reżyser Maciej Cuske, który co miesiąc proponuje widzom Ninateki dzieła mistrzów oraz najlepsze dokumenty ostatnich lat. Po seansach zapraszamy na spotkania z twórcami wybranych filmów dokumentalnych, które są doskonałą okazją do rozważań na temat ich pracy oraz pokonywania przeszkód i dylematów, z którymi muszą się zmagać w trakcie realizacji swoich zamierzeń artystycznych. Partnerem wydarzenia jest Wajda School & Studio.

ℹ Wstęp wolny, aby mieć gwarancję miejsca zapraszamy do wypełnienia formularza rejestracyjnego >> link
PROGRAM WYDARZENIA:

🟡 Zapowiedź Macieja Cuske przed pokazem filmów
🟡 Projekcja filmu "Nienormalni", reż. Jacek Bławut, Polska 1990, 78 min
🟡 Projekcja filmu "Nauka", reż. Emi Buchwald, Polska 2016, 20 min
🟡 Spotkanie z Jackiem Bławutem

🎥 "Nienormalni", reż. Jacek Bławut, Polska 1990, 78 min
Fabularyzowany dokument, zrealizowany w ośrodku dla osób z upośledzeniem umysłowym w Kozicach Dolnych. Wzruszający film o dzieciach specjalnej troski. Jacek Bławut poświęcił na realizację tego niezwykłego filmu dwa lata. W jednym z domów opieki zgromadził upośledzone umysłowo dzieci i powierzył im zagranie samych siebie.
Fabuła jest dosyć prosta – do ośrodka przybywa nowy nauczyciel muzyki. Będzie tu tylko przez miesiąc i w tym czasie ma nauczyć wychowanków elementów rytmiki i podstaw grania na różnych instrumentach. Początkowo nauczycielowi nic się nie udaje, jednak stopniowo zaczyna rozumieć swoich uczniów i akceptować ich odmienność. Także dzieci, z natury nieufne i zamknięte w sobie, odkrywają się przed nim i przed sobą całkowicie.
„Oni nie mogą całe życie przemykać się bocznymi bramami” – powiedział na premierze o bohaterach swego filmu Jacek Bławut. I zadedykował „Nienormalnych” rodzicom i opiekunom dzieci niepełnosprawnych. Film został nagrodzony na festiwalach w Gdyni, San Sebastian i Mannheim.

🎥 "Nauka", reż. Emi Buchwald, Polska 2016, 20 min
W pewnej szkole podstawowej dzieci mają nauczyć się recytacji wiersza Juliana Tuwima „Nauka”. Poetycka fraza czasem jest niezrozumiała, niektóre słowa wymagają wyjaśnienia, ale z pomocą przychodzą rodzice. Niestety nie wszystkie metafory da się przetłumaczyć w niebudzący wątpliwości sposób, a poezja zderza się z prozą życia – zwłaszcza gdy w telewizji akurat trwa transmisja meczu Legii Warszawa. Niektórzy dostaną czwórki, inni dwóje, ale z tej lekcji każdy coś wyniesie.

👤 Maciej Cuske – urodził się i mieszka w Bydgoszczy. W 2004 roku ukończył reżyserię filmu dokumentalnego w Szkole Wajdy, gdzie jest wykładowcą. Prowadzi warsztaty filmowe w Polsce i za granicą oraz współtworzy Bydgoską Kronikę Filmową przy Miejskim Centrum Kultury – miejsce dla młodych filmowców w jego rodzinnym mieście. Twórca głównie filmów dokumentalnych, pokazywanych na wielu polskich i międzynarodowych festiwalach filmowych, za które otrzymał wiele nagród, m.in. Brązowy i Srebrny Lajkonik oraz Srebrny Róg na KFF w Krakowie, „Biała Kobra” na Festiwalu „Człowiek w zagrożeniu” w Łodzi, „Złoty Zamek” na Off Cinema w Poznaniu, Nagroda Polskiej Akademii Filmowej „Orzeł” w 2021, Najlepszy reżyser 2021 na West Lake Film Festival w Chinach. Ekspert Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Członek Polskiej Akademii Filmowej. W 2020 roku nominowany do Paszportu Polityki.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Mokotów lub w kategoriach: film spotkanie


[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Bądź na bieżąco z wydarzeniami!
Sprawdź, co dzieje się w ten weekend!
Postaw nam kawę