Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama
reklama

Solarium Nowego Teatru: Filip Preis "Szepczące Żródlo"

Solarium Nowego Teatru: Filip Preis "Szepczące Żródlo"

reklama
📅 Data rozpoczęcia: wtorek, 27 grudnia 2022

⌚ Godzina rozpoczęcia: 20:00

📅 Data zakończenia: piątek, 30 grudnia 2022

📌 Miejsce: Warszawa - Mokotów, Nowy Teatr, Międzynarodowe Centrum Kultury, Madalińskiego 10/16 (pokaż na mapie)

♿ Wydarzenie dostępne dla osób z niepełnosprawnością
   udostępnij tweetnij wykop


Solarium Nowego Teatru: Filip Preis
“Szepczące źródło”
⛲ wernisaż 21.12, 20:00
⛲ 22-23.12, 27-30.12
⛲ 15:00-22:00
Wstęp wolny
Świetlica Nowego Teatru

W nowej pracy Filipa Preisa, będącej jego filmowym debiutem, wszystko zaczyna się i kończy w źródle. To ono powołuje do życia postaci o lśniącej skórze i snuje czułą historię o queerowej wspólnocie.
Fragmenty zbroi, miecze i sztylety, kwiaty i nagość, a w warstwie dźwiękowej: chóry, mandolina, morskie fale i flety. Nadmiar zdaje się być zasadą porządkującą świat w filmie Preisa. Elementy i scenerie pożyczone z baśniowych opowieści mają działać nie tylko odprężająco - autor dodaje im erotycznego charakteru zamieniając tytułowe szepty źródła w duszny labirynt. Szept to dzielenie się tajemnicą. To mówienie z bliska, do ucha. To intymność nie tylko seksualna, ale także emocjonalna.
Preis z dużą świadomością używa wizualnych klisz - gęstych od znaczeń symboli, sentymentalnych pejzaży czy cottage core’owych stylizacji - wprowadzając do swojej opowieści dozę humoru. Pozornie poważna atmosfera ustępuje często frywolności i subtelnym żartom. Artysta w baśniowym kostiumie znajduje formę czułego spojrzenia na bliskie osoby, gdzie krew na ustach jest raz owocowym sokiem, a raz wyraźnie widoczną sztuczną farbą. Gdzie słońce zachodzi, ale nigdy na tyle skutecznie, by całkowicie zniknąć za horyzontem.
Tytułowe źródło jest morzem, potem, śliną pozostałą po pocałunku, rosą w trawach. Jest wszechobecne jak opowieść, bo film Preisa to także hołd dla opowiadania, jako sposobu tworzenia świata i wielkich opowiadaczek, w tym tej będącej istotną częścią jego wizualnych inspiracji - Mai Deren.

⛲⛲⛲
Kurator: Michał Grzegorzek
Reżyseria/DOP: Filip Preis
Produkcja: Ganna Grudnytska, Joanna Manecka
Muzyka: Ernest Borowski
Asysta na planie: Bartosz Janisz, Karolina Kobielusz, Siim Oja, Michalina Sobieraj, Arkadiusz Ukleja
SFX Make-Up: Sophia Kalinowska-Werter
Postaci: Ernest Borowski, Dominik Depowska, Antonina Leniarska, Mac Lewandowski, Katarzyna Odo, Paulina Pawłowska, Natalia Piotrkowicz, Bartosz Roborecki, Jakub Stępień, Natalia Szczepańska, Emma Szumlas
Specjalne podziękowania dla: Aleksandry Szajneckiej, Magdy Staniszewskiej, Marty Koniecznej, Łukasza Sidorowicza, bractwa Krzyżogryfa z Bytowa

⛲⛲⛲
Filip Preis jest absolwentem Fotografii w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L.Schillera w Łodzi. W swojej twórczości inspiruje się kulturą internetu, absurdami codzienności i wizualnymi kliszami. W świecie rzeczywistym szuka wizualnych wrażeń świata cyfrowego. Jest członkiem społeczności LGBTQIA+, często eksploruje pojęcie queerowej wrażliwości. Swoje prace prezentował w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki, Galerii Foksal, galerii Serce Człowieka,PGS Sopot, a także podczas Festiwalu Fotografii W Ramach Sopotu, Fotofestiwalu w Łodzi i Kraków Fringe będącego częścią Miesiąca Fotografii w Krakowie. Często współpracuje także z warszawskim kolektywem Turnus. Mieszka i pracuje w Warszawie.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Mokotów lub w kategoriach: film wystawa


[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama

Sprawdź też inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Postaw nam kawę