Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama
reklama

Dzieci z nie-miejsc. Kiedy doświadczenie staje się opowieścią - promocja książki

Dzieci z nie-miejsc. Kiedy doświadczenie staje się opowieścią - promocja książki

reklama
📅 Data: wtorek, 29 listopada 2022

⌚ Godzina rozpoczęcia: 17:30

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Pracownia Duży Pokój, ul. Warecka 4/6 (pokaż na mapie)
   udostępnij tweetnij wykop


Zapraszamy na dyskusję wokół książki:
Dzieci z nie-miejsc. Kiedy doświadczenie staje się opowieścią

Wtorek, 29 listopada 2022, godz. 17:30
Pracownia Duży Pokój, ul. Warecka 4/6 Warszawa

Książka Dzieci z nie-miejsc. Kiedy doświadczenie staje się opowieścią powstała w wyniku współpracy opiekunów i opiekunek dzieci umieszczonych w pieczy bądź w adopcji z antropolożkami z Interdyscyplinarnego Zespołu Badań nad Dzieciństwem UW. Zawarte w niej teksty inspirowane są autoetnografią. Czytając je nie mamy pewności, co wydarzyło się naprawdę, a co jest przetworzoną literacko opowieścią o realnych uczuciach i problemach. Wiemy natomiast, że stoi za nimi prawdziwe i poruszające doświadczenie i potrzeba opowiedzenia o nim. Choć każda z tych historii jest inna i bardzo osobista, wszystkie one są częścią szerszej rzeczywistości kulturowej – tej dotyczącej współczesnego systemu pomocy w Polsce i tego, jak funkcjonuje on względem dzieci. Historie ukazują fragmenty rzeczywistości opiekunów i opiekunek dzieci odłączonych od pierwszych rodzin. Obnażają wielowymiarowość i nieoczywistość takich słów jak: rodzina, miłość, praca opiekuńcza, państwo, dobro dziecka, adopcja czy matka.

W dyskusji wezmą udział:
Michał Janczura (moderacja), Zbigniew Janus, Anna Krawczak, Ewa Maciejewska-Mroczek, Elżbieta Matusiak, Beata Potocka, Anna Witeska-Młynarczyk.

Goście wydarzenia:
Michał Janczura - dziennikarz radia Tok FM, autor serialu radiowego „Piecza”
Zbigniew Janus - ojciec trzech dorosłych córek i trzydzieściorga dzieci zastępczych, z którymi miał przyjemność przebywać na przestrzeni ostatnich siedmiu lat.
Anna Krawczak – antropolożka, wieloletnia przewodnicząca Stowarzyszenia Nasz Bocian, matka zastępcza i adopcyjna, członkini Interdyscyplinarnego Zespołu Badań nad Dzieciństwem UW.
Ewa Maciejewska-Mroczek – polonistka, amerykanistka, antropolożka, członkini Interdyscyplinarnego Zespołu Badań nad Dzieciństwem UW. Badaczka dzieciństwa, prowadziła badania m.in. nad nowymi technologiami reprodukcyjnymi i adopcją.
Ela Matusiak - matka, żona, opiekunka, trenerka, pedagożka społeczna. Od 17 lat prowadzi placówkę opiekuńczo-wychowawczą typu rodzinnego „Mały Książę” w której na co dzień przebywają osoby nastoletnie. Współzałożycielka i prezeska Fundacji PROJEKT ROZ.
Beata Potocka - pedagożka, prowadząca rodzinny dom dziecka, mama zastępcza i adopcyjna sześciu córek
Anna Witeska-Młynarczyk – antropolożka, inicjatorka grupy dyskusyjno-piszącej „Autoetnografia praktyk opieki”, członkini Interdyscyplinarnego Zespołu Badań nad Dzieciństwem UW, adiunkta w Instytucie Socjologii UMCS.

Spotkanie będzie równolegle transmitowane na stronie Stowarzyszenia Pracownia Etnograficzna na Facebooku.

Książka powstała w wyniku projektu – cyklu spotkań badaczek i praktyków opieki, prowadzonego przez Annę Witeskę-Młynarczyk w latach 2020/21.
Projekt zrealizowany został w ramach grantu "Adopcja jako proces, doświadczenie i instytucja - perspektywa antropologiczna" prowadzonego przez dr hab. Ewę Maciejewską-Mroczek z Interdyscyplinarnego Zespołu Badań nad Dzieciństwem Uniwersytetu Warszawskiego. Finansowanie: Narodowe Centrum Nauki, grant UMO-2017/27/B/HS3/00645.

Organizatorzy i Patroni: Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna, Interdyscyplinarny Zespół Badań nad Dzieciństwem UW, Oficyna Naukowa, Pracownia Duży Pokój, Koalicja na Rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej.
Dofinansowano z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Edukacji i Nauki.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: spotkanie wykład


[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama

Sprawdź też inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Postaw nam kawę