Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Czym jest mieszkanie bezczynszowe i czy warto je kupić?

Czym jest mieszkanie bezczynszowe i czy warto je kupić?

reklama

W wielu ogłoszeniach o sprzedaży mieszkania można spotkać się z terminem „mieszkanie bezczynszowe”. Również deweloperzy chętnie oferują tego typu lokale. Spotkałeś się z tym pojęciem, ale nie wiesz, z czym wiąże się kupno takiej nieruchomości? Zapraszamy do naszego poradnika – kompleksowo omawiamy zagadnienie mieszkań bezczynszowych.

Mieszkanie bezczynszowe – co to jest?

Jak sama nazwa wskazuje, mieszkanie bezczynszowe to mieszkanie, którego właściciel nie musi płacić czynszu do spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty zarządzającej budynkiem. Inaczej mówiąc, takie mieszkania nie przynależą do spółdzielni czy wspólnot. To z kolei oznacza spore oszczędności – w skali roku w kieszeni właściciela takiego lokalu mogą pozostać tysiące złotych. Nie jest to jednak jedyny powód, dla którego warto rozważyć kupno mieszkania bezczynszowego.

Czy mieszkań bezczynszowych jest na rynku wiele? Deweloperzy dostrzegają zainteresowanie mieszkaniami bezczynszowymi wśród kupców, dlatego co roku ich oferta powiększa się o kolejne propozycje. Również na rynku wtórnym bez trudu można znaleźć mieszkania bezczynszowe. Aktualne oferty z warszawskiej dzielnicy Wawer można znaleźć pod tym adresem: https://gethome.pl/mieszkania/na-sprzedaz/warszawa/wawer/.

Jakie opłaty ponoszą właściciele mieszkań bezczynszowych?

Właściciele mieszkań bezczynszowych nie płacą czynszu, ale nie oznacza to, że nie ponoszą innych opłat z tytułu użytkowania lokalu. Obejmuje ich bezpośrednie rozliczanie się z dostawcami mediów (na podstawie wskazań zamontowanych liczników). Dodatkowo na własny koszt przeprowadzają wszelkie remonty. To z kolei oznacza, że w praktyce i tak muszą odkładać co miesiąc pewną kwotę, by – w razie potrzeby – móc opłacić remont np. dachu. Plusem jest jednak to, że taki wydatek nie obciąża tylko jednej rodziny (jak ma to miejsce w przypadku domów jednorodzinnych), ale wszystkie zamieszkujące budynek.

W przypadku mieszkań bezczynszowych pojawia się też kwestia sprzątania i utrzymania części wspólnych. Właściciele poszczególnych lokali mogą ustalić między sobą, że każdy z nich będzie odpowiedzialny za część nieruchomości. Rozwiązaniem jednak częściej spotykanym jest podpisanie umowy z firmą sprzątającą, która odpowiada za czystość na klatkach schodowych i przejmuje na siebie obowiązki w zakresie odśnieżania zimą przestrzeni wokół budynku.

Szukasz mieszkania bezczynszowego? Na to koniecznie zwróć uwagę

Mieszkania bezczynszowe są dostępne zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Kupno tego typu nieruchomości od dewelopera jest mało ryzykowne. Ponieważ budynek jest nowy, pierwsze większe remonty będzie trzeba przeprowadzić dopiero za ok. 8-10 lat. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku nieruchomości używanych. Tu trzeba uważać.

Kupno mieszkania bezczynszowego od osoby prywatnej może, ale nie musi, być obciążone ryzykiem. Wszystko zależy od czujności potencjalnego kupca. Przed podpisaniem umowy przedwstępnej czy aktu notarialnego konieczne będzie sprawdzenie:

  • stanu technicznego zarówno lokalu, jak i budynku – nie obejdzie się bez pomocy specjalisty (np. inżyniera budownictwa), który po zapoznaniu się z dokumentacją i wykonaniu przeglądu będzie w stanie określić stan choćby instalacji,
  • sposobu, w jaki mieszkańcy podzielili między sobą obowiązek dbania o części wspólne budynku – jest to szczególnie ważne, jeżeli przyszły właściciel mieszkania chce samodzielnie dbać o klatkę, a nie korzystać z usług zewnętrznej firmy,
  • czy aktualny właściciel mieszkania nie zalega z opłatami – wystarczy poprosić go o przedstawienie rachunków i dowodów wpłat.

Ceny mieszkań bezczynszowych na rynku wtórnym mogą być bardzo kuszące. Kupując je, należy jednak zachować szczególną ostrożność – może się okazać, że mieszkanie jest zadłużone, a budynek w złym stanie technicznym.

W przypadku mieszkań bezczynszowych o wszelkich remontach czy zmianach decydują wszyscy właściciele. Z tego względu potencjalnym kupcom zaleca się „rozpoznanie terenu”, czyli porozmawianie ze wszystkimi aktualnymi mieszkańcami budynku. To sposób, by w przyszłości uniknąć nieporozumień i sprzeczek. W przeciwnym razie nawet drobne naprawy będą przedłużać się w nieskończoność, a konflikty między sąsiadami mogą zakończyć się na sali sądowej.

Kiedy zdecydować się na mieszkanie bezczynszowe?

Mieszkanie bezczynszowe to dobry wybór z punktu widzenia osób, które chcą zaoszczędzić. W zależności od położenia lokalu, oszczędności mogą sięgać nawet kilkunastu tysięcy złotych rocznie. Taka inwestycja ma sens, jeżeli właściciel mieszkania sprzeda je przed momentem wykonania generalnego remontu. W przeciwnym razie oszczędności będzie trzeba wydać na wymianę instalacji, dachu, docieplenie i odmalowanie elewacji budynku, czy odnowienie części wspólnych.

Kupno mieszkania bezczynszowego sprawdzi się także w przypadku osób, które lubią wziąć sprawy we własne ręce i samodzielnie naprawiać zepsute rzeczy czy dbać o zieleń wokół budynku. Wówczas oszczędności finansowe mogą być jeszcze większe – obejdzie się bez angażowania firmy sprzątającej, choć pozostanie kwestia wzajemnych rozliczeń między lokatorami. W rezultacie mieszkanie bezczynszowe może być namiastką własnego domu.

reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę