Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Sefer Falenic – spotkanie z Jolantą Pełką | Wystawa Tamci, oni, inni

Sefer Falenic – spotkanie z Jolantą Pełką | Wystawa Tamci, oni, inni
📅 Data: środa, 14 grudnia 2022

⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: Warszawa - Wawer, Kinokawiarnia Stacja Falenica, Patriotów 44b (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Falenica, będąca dzisiaj częścią Warszawy, ma ciekawą historię, a poznawanie jej dziejów interesuje wielu współczesnych mieszkańców, lokalnych historyków i ba¬daczy. Nie jest to zadanie łatwe, gdyż większość materiałów źródłowych nie prze¬trwała próby czasu.

Falenica ma jednak coś wyjątkowego – własną księgę pamięci: „Sefer Falenic”. Powstała z inicjatywy przedwojen¬nych żydowskich mieszkańców. Ci, którzy wyjechali z Polski przed wybuchem II wojny światowej, oraz ci, którzy cudem ocaleli, spisali w niej swoje falenic¬kie wspomnienia. Wydawcą „Sefer Falenic” było w 1967 roku Ziomkostwo Falenicy w Izraelu (Irgun Jocej Falenic be-Israel) z siedzibą w Tel Awiwie. Redaktorem publikacji był Dawid Sztokfisz.

Takie księgi posiada wiele polskich miast i miasteczek. Powstawały one z potrzeby przywrócenia pamięci o ludziach i miejscach, które bezpowrotnie zniszczono. Prawie wszystkie wspomnienia zostały napisane w językach hebrajskim lub jidysz.
Obszerne fragmenty udało się przetłumaczyć i wydać.

Zapraszamy na spotkanie poświęcone „Sefer Falenic” z Jolantą Pełką, prezesem Zarządu Europejskiego Instytutu Kultury, animatorką kultury i społeczniczką współodpowiedzialną za przekład i publikację księgi pamięci, a także upamiętnienie Sanatorium dla dzieci im. W. Medema w Miedzeszynie.

Spotkanie towarzyszy wystawie „Tamci, oni, inni”, zainspirowanej historią przedwojennej Falenicy.
Wystawa „Tamci, oni, inni” została przygotowana przez grupę warszawskich licealistek i licealistów. Pełni emocji, przez pryzmat przedwojennych relacji polsko-żydowskich na linii otwockiej odczytują dzisiejsze spotkania z Innym, by zapytać: Dlaczego przyzwyczajamy się do krzywdy innych? Dlaczego historia się powtarza? Co możemy zrobić, żeby tak się nie działo? Czy możemy zrobić cokolwiek?
Więcej: link

---
Organizator
Fundacja na rzecz Wielkich Historii

Współorganizator
Dzielnica Wawer

Dofinansowano ze środków EVZ Foundation.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Wawer lub w kategoriach: spotkanie wystawa
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧