Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama
reklama

„Czarny sufit”, reż. A. Biedrzycki | Premiera pierwszego fabularnego filmu o Józefie Mackiewiczu

„Czarny sufit”, reż. A. Biedrzycki | Premiera pierwszego fabularnego filmu o Józefie Mackiewiczu

reklama
📅 Data: środa, 14 grudnia 2022

⌚ Godzina rozpoczęcia: 17:30

📌 Miejsce: Warszawa - Mokotów, FINA Wałbrzyska 3/5, Wałbrzyska 3/5 (pokaż na mapie)
   udostępnij tweetnij wykop


Zapraszamy do siedziby Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego przy Wałbrzyskiej 3/5 na premierę pierwszego fabularnego filmu o Józefie Mackiewiczu, jednym z najwybitniejszych pisarzy polskich XX wieku. Jego twórczość i bezkompromisowa postawa stanowiły wyzwanie i problem, nie tylko dla władz PRL-u, ale także dla środowisk emigracyjnych.

ℹ Wstęp bezpłatny. Obowiązuje rejestracja >> link

🎥 Czarny sufit, reż. Arkadiusz Biedrzycki, 2022, Polska
Mackiewicz jako pierwszy Polak (obok Ferdynanda Goetla i Jana Emila Skiwskiego) widział zwłoki polskich oficerów w Katyniu. Będąc przeciwnikiem jakiegokolwiek porozumienia z Sowietami zawsze głośno i konsekwentnie mówił o prawdzie na temat zbrodni katyńskiej.
Po zakończeniu wojny, będąc już na emigracji, zwalczał system komunistyczny, który wedle jego słów nakładając „kaganiec na każdą wolną myśl i słowo, stanowi największe zagrożenie dla rozwoju każdej kultury. Nie tylko polskiej, ale każdej”. Swoim pisarstwem dowodził, że zarówno niemiecki nazizm, jak i sowiecki komunizm, są uosobieniem zła.
Akcja filmu toczy się w Monachium w 1968 roku – w mieszkaniu Józefa Mackiewicza i jego żony Barbary Toporskiej. Film jest zapisem rozmowy z jego wieloletnim znajomym korespondencyjnym, Jerzym Giedroyciem, na temat ówczesnej sytuacji międzynarodowej oraz istoty systemu komunistycznego. W rolę Józefa Mackiewicza wcielił się Marek Kalita, jego żonę zagrała Agnieszka Wosińska, natomiast w Jerzego Giedroycia – Krzysztof Stroiński.
Producentem filmu jest Instytut Pamięci Narodowej.

👥 Dyskusja po filmie
Po filmie dyskusja z udziałem m.in. Arkadiusza Biedrzyckiego, autora scenariusza i reżysera; Adama Hlebowicza, dyrektora Biura Edukacji z Instytutu Pamięci Narodowej, producenta filmu; Roberta Kaczmarka, dyrektora FINA, reżysera pierwszych filmów dokumentalnych o pisarzu i Włodzimierza Boleckiego, znawcy twórczości Mackiewicza.

👤 Arkadiusz Biedrzycki – autor scenariusza i reżyser filmu. Dotychczas wyreżyserował m.in film krótkometrażowy "Częstotliwość drgań" (2013), dwa seriale dokumentalne: "Polscy szpiedzy" (2016) i "Powrót pisarzy" (2019) oraz dwa spektakle Teatru TV: "Słabych" wg tekstu Magdaleny Drab (w ramach cyklu "Teatroteka", 2018) i "Cenę władzy" o wypadkach grudniowych i kulisach kryzysu politycznego, jaki im towarzyszył (2020).
👤 Włodzimierz Bolecki – profesor Instytutu Badań Literackich PAN, zajmuje się teorią i historią literatury XX wieku. Autor zarysu monograficznego dot. Józefa Mackiewicza, zarazem pierwszej książki o pisarzu "Ptasznik z Wilna".
👤 Adam Hlebowicz – dziennikarz i historyk, w latach 2005-2016 dyrektor Radia Plus w Gdańsku, w l. 2016-17 dyrektor Programu III Polskiego Radia, obecnie dyrektor Biura Edukacji Narodowej w IPN. Autor 13 książek i ponad 600 artykułów. Redaktor naukowy "Słownika inteligencji polskiej w ZSRS 1945–1991" „Zostali na Wschodzie”.
👤 Robert Kaczmarek – reżyser filmów dokumentalnych, scenarzysta i producent filmowy. Przewodniczący Rady Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, dyrektor Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego. Autor głośnych filmów: "Defilada zwycięzców" (2007) i "Towarzysz generał" (2009), ale także tryptyku muzycznego: "Czas Komedy" (1994), "Esencja nastroju" (2007), "Zbigniew Seifert. Przerwana podróż" (2021). Producent cyklu dokumentalnego "Errata do biografii" i reżyser wielu jego odcinków o powikłanych losach polskich pisarzy. Reżyser pierwszego filmu o Mackiewiczu, zatytułowanego "Jedynie prawda jest ciekawa" (1996).

ℹ Wstęp bezpłatny. Obowiązuje rejestracja >> link

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Mokotów lub w kategoriach: film spotkanie


[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama

Sprawdź też inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Postaw nam kawę