Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama
reklama

Retroteka # 16 | Wieczór z reklamą

Retroteka # 16 | Wieczór z reklamą

reklama
📅 Data: sobota, 04 lutego 2023

⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: Warszawa - Mokotów, Kino Iluzjon (pokaż na mapie)
   udostępnij tweetnij wykop


Poznaj zapomniany świat polskich piosenek i filmów reklamowych z lat 30-tych! Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny oraz dyrektor muzyczny Jan Emil Młynarski zapraszają na wyjątkowy WIECZÓR Z REKLAMĄ.

UWAGA!
Wstęp na pokaz filmowy jest bezpłatny.
Wstęp na koncert jest płatny. Bilety na koncert: link

Przedstawimy polskie piosenki reklamowe, które pisali najlepsi twórcy a wykonywali najlepsi artyści jak Mieczysław Fogg, Adam Aston, Lena Żelichowska, Tadeusz Faliszewski. Piosenki reklamujące samochody, garderobę czy lekarstwa wychodziły na płytach największych wytwórni, które także reklamowały się piosenką polecając swoje nowości.

W filmowej części wieczoru zaprezentujemy wybór 14 dawnych filmów reklamowych. Najstarsze z nich pochodzą jeszcze z końca lat 20., a więc z czasów kina niemego. Sensacją będą zamykające pokaz filmy reklamowe z czasów II wojny światowej, zrealizowane z udziałem znanych polskich aktorów, m.in. Józefa Węgrzyna, Tamary Wiszniewskiej, Władysława Grabowskiego, Wandy Jarszewskiej i Heleny Zarembiny.

Zobacz niesamowite dawne filmy reklamowe!

1. Reklama Polskich Zakładów Siemensa
Przemoczona na deszczu i przemarznięta pani wraca do domu. Na szczęście dzięki sprzętowi AGD firmy Siemens szybko zdoła się ogrzać. To jeden z najstarszych zachowanych polskich filmów reklamowych, pochodzący jeszcze z końca lat 20.

2. Reklama Konfekcji Warszawskiej
Reklama gdyńskiego sklepu odzieżowego „Konfekcja Warszawska”. Jak głosi jeden z wykorzystanych w niej sloganów: „Ubierać się w Konfekcji Warszawskiej – to mieć powodzenie!”.

3. Wyprawa Amundsena
Film reklamujący czekoladę warszawskiej firmy Plutos. Jest to rzadki przykład przedwojennej polskiej animacji.

4. Niegdyś a dzisiaj
Reklama Proszków z Kogutkiem - znanych i cenionych przed wojną środków od bólu głowy. W zabawny sposób pokazuje jak bardzo zmieniło się przygotowywanie leków na przestrzeni ostatnich kilkuset lat.

5. Serce matki
Zwiastun do polskiego melodramatu Michała Waszyńskiego „Serce matki” z 1938 roku. Wykorzystane w nim hasła reklamowe dziś raczej śmieszą niż wzruszają, niemniej wciąż budzą wielkie emocje.

6. Ludzie Wisły
Zwiastun dramatu Aleksandra Forda i Jerzego Zarzyckiego z 1938 roku, będący poniekąd parodią ówczesnych zwiastunów kinowych i bombastycznych haseł reklamowych.

7. Reklama dziennika Nowa Prawda
Fragment reklamy z ok. 1937 roku promującej najnowszy numer warszawskiego dziennika „Nowa prawda”.

8. Moja maleńka
Zwiastun austriackiej komedii Johanna Hübler-Kahli z 1935 roku. Jest to ciekawy przykład animowanych napisów.

9. Melodie świata
Reklama odbiorników radiowych Telefunken z 1937 roku. Ich brzmienie jest tak czyste, że nie daje się odróżnić od muzyki wykonywanej na żywo.

10. Bolek i Lolek
Zwiastun komedii Michała Waszyńskiego z 1936 z Adolfem Dymszą w obu rolach tytułowych. Niestety film nie zachował się do naszych czasów, a więc kinowy zwiastun jest jedynym materiałem, dzięki któremu możemy zobaczyć choć strzępy kilku scen.

11. Bóg się rodzi
Film reklamowy PKO z 1935 roku, zrealizowany w formie jasełek. W ciężkich czasach kryzysu tematów do szopki nie brakowało.

12. Zaproszenie do szczęścia
Zwiastun do amerykańskiego dramatu Wesleya Rugglesa z 1939 roku to kolejny przykład bombastycznych haseł reklamowych zachwalających w tamtych czasach nowości kinowe.

13. Jak za dawnych dobrych lat
Przez kolejne pokolenia zmieniają się style i mody, jedno jednak jest niezmienne: zamiłowanie do kawy Franck. Jest to unikatowy przykład filmu reklamowego w czasów okupacji niemieckiej.

14. Imieniny pradziadka
To druga zachowana okupacyjna reklama kawy Franck. W roli tytułowego pradziadka wystąpił wybitny aktor teatralny Józef Węgrzyn.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Mokotów lub w kategoriach: film


[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama

Sprawdź też inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Postaw nam kawę