Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Razem do Wolności

Razem do Wolności
📅 Data: czwartek, 23 lutego 2023

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Wesoła, Parafia Opatrzności Bożej - Wesoła (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Rada i Zarząd Dzielnicy Wesoła m.st. Warszawy, Dyrektor Ośrodka Kultury w Dzielnicy Wesoła m.st. Warszawy oraz Proboszcz Parafii Opatrzności Bożej zapraszają na wydarzenie organizowane w hołdzie bohaterom i ofiarom wojny w Ukrainie w przededniu rocznicy jej wybuchu.

W czwartek 23 lutego 2023 r. o godzinie 18:00 w Kościele pw. Opatrzności Bożej przy ul. ks. Piotra Skargi 2 odbędą się:
• godz. 18:00 Msza Święta w intencji pokoju w Ukrainie
• godz. 18:45 koncert pt. Razem do Wolności w wykonaniu Natalii Kovalenko i Aleksandra Ładysza, z akompaniamentem dr Jarosława Domagały
Wstęp wolny.

Poznaj artystów:

NATALIA KOVALENKO – sopran
Absolwentka Akademii Muzycznej im. P. Czajkowskiego w Kijowie na Ukrainie. Pierwszą poważną nauczycielką śpiewu od 15 roku życia artystki była jedna z najwybitniejszych profesorów śpiewu na Ukrainie - Natalia Zacharczenko. Akademię ukończyła z wyróżnieniem otrzymując dyplom śpiewu klasycznego oraz uprawnienia do nauczania śpiewu.
Pani Natalia od kilku lat mieszka w Polsce, która stała się jej drugą Ojczyzną. W 2010 roku założyła w Polsce Agencję Artystyczną, która miała na celu nawiązanie relacji kulturowych pomiędzy Ukrainą a Polską. Organizowała zarówno pojedyncze koncerty, jak i całe ich cykle. Ma w swoim dorobku artystycznym wiele autorskich projektów muzycznych. Pracuje z czołowymi artystami z Polski, Ukrainy i Kanady, współpracuje też z Polskim Radiem. Koncertuje w Polsce, Europie, na Ukrainie oraz w Kanadzie. Jest zapraszana i zasiada jako juror w wielu konkursach i festiwalach.
Przez ostanie kilka lat przygotowała wiele ciekawych i entuzjastycznie przyjętych projektów muzycznym takich jak np. „Moja Matko ja wiem”, którego m.in. celem jest pomoc młodym ludziom którzy ucierpieli w wyniku działań wojennych na wschodzie Ukrainy. Należy dodać, że artystka jako jedyna została wybrana i poproszona przez Andrzeja Płonczyńskiego (wieloletniego akompaniatora Anny German i prawie wszystkich Gwiazd polskiej estrady) do cyklów koncertów poświęconych Annie German, za wyjątkową wrażliwość i kunszt artystyczny.
W 2017 została zaproszona do ścisłego grona Społecznego Komitetu 200 rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki – gdzie powierzono jej wyłączną koordynację projektów Moniuszkowskich na Ukrainie. W 2018 roku przygotowała, uczestniczyła i koordynowała tourne artystów z Polski i Ukrainy, finansowany przez Senat RP promujący muzykę Stanisława Moniuszki na najlepszych scenach w Kijowie, Żytomierzu, Winnicy, Tarnopolu i Iwano-Frankiwsku. W tym samym roku przygotowała kolejne projekty, uczestniczyła w przygotowaniu spektakularnej inauguracji roku Stanisława Moniuszki, realizowanej przez Filharmonię Narodową Ukrainy w Kijowie i artystów z Polski i Ukrainy w marcu 2019 r.
Pani Natalia zawsze dba o najwyższy poziom artystyczny, jest jak sama mówi – perfekcjonistką w trakcie poszukiwania doskonałości w sobie i innowacji w sztuce. W swoim repertuarze ceni sobie utwory niepozbawione wartościowej treści i emocji, dba o to, aby opowiadane przez nią historie przemawiały do serc wszystkich słuchaczy. Jej wszechstronność wokalna pozwala na wykonanie zarówno repertuaru klasycznego, jak i piosenki popularnej czy artystycznej.

ALEKSANDER ŁADYSZ – bas
Śpiewakiem obdarzonym wyjątkowo pięknym, ciepłym i „ciemnym" potężnym głosem basowym. Odziedziczył go po ojcu Bernardzie Ładyszu, który był jego pierwszym nauczycielem. Absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie. Studiował śpiew pod kierunkiem wybitnego polskiego śpiewaka Michała Szopskiego.
W 1981 roku zaczął pracę w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie. Głos młodego śpiewaka szybko doceniono. Ówczesny dyrektor Teatru Wielkiego powierzył mu szereg partii w nowych operach m.in. Kucharki w „Małym Dworku" Z. Bargielskiego, Czekisty w „Mistrzu i Małgorzacie" R. Kunada, czy Subiekta w „Manekinach" wg. prozy Brunona Schulza Zbigniewa Rudzińskiego – ten właśnie utwór Opera z Warszawy przedstawiła na wielu scenach Francji, Niemiec, Belgii, Luxemburga i Izraela. Podczas licznych podróży artystycznych zaśpiewał w niemal wszystkich krajach Europy na tak słynnych scenach jak: Teatr Bolszoj w Moskwie, Staats Oper w Wiedniu, Palais des Congrés, Champs Elysées w Paryżu, Staats Oper Berlin, Semper Oper w Dreźnie, Operze Lwowskiej, koncertował min. w Narodowej Filharmonii w Kijowie, Tarnopolu czy Winnicy na Ukrainie, na stałe współpracuje i koncertuje w Kanadzie. Debiutował w Telewizji Polskiej w cyklu „Młode Talenty", a także na Festiwalu im. S. Moniuszki w Kudowie Zdroju.
Na prośbę Marii Fołtyn powołał w Kanadzie Oddział Stowarzyszenia Stanisława Moniuszki w Montrealu. W roku 2017 zainicjował przy Fundacji POLCANART założenie Społecznego Komitetu Obchodów 200 rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki.
W 2000 roku stworzył prywatną instytucję Małą Operę – dającą szereg koncertów w prestiżowych salach stolicy, a latem w plenerach. Aleksander Ładysz ma w dorobku wiele bardzo ważnych opracowań i inscenizacji. Zorganizował ponad 500 koncertów i imprez artystycznych. W 2003 roku przyjął propozycję współpracy z największym dziś w Europie zespołem wojskowym – Reprezentacyjnym Zespołem Artystycznym Wojska Polskiego, jako menedżer i solista. Jest autorem i realizatorem festiwalu Wojsko Dzieciom oraz Międzynarodowego Festiwalu Kompozytorów Polskich, którego pierwsza edycja odbyła się w październiku 2006 r. Co roku organizuje koncerty z okazji Światowego Dnia Chorego, który przypada 11 lutego.
Koncertuje w całej Polsce i za granicą. W 2005 roku wykorzystał znakomity pomysł kontynuowania dorobku Ojca i założył zespół Polskie Trio z repertuarem polskim – patriotycznym. W 2006 roku, podczas III Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Retro im. Mieczysława Fogga w Krakowie Aleksander Ładysz został nagrodzony Złotym Liściem Retro za wyjątkowe propagowanie wartości artystycznych i patriotycznych w cyklu koncertów „To Polska właśnie”, jest również pomysłodawcą i organizatorem Letnich Muzycznych Ogrodów na Frascati, a w 2007 roku w ArtParkach na dziedzińcu Muzeum Wojska Polskiego.
W roku 2007 opracował dwa nowe projekty Praskie Czwartki Muzyczne oraz Śpiewnik Dialogu Międzykulturowego. Jest organizatorem, konferansjerem i wykonawcą wielu okazjonalnych koncertów dla różnych środowisk i organizacji w Polsce i zagranicą z najwybitniejszymi artystami. Ma w repertuarze i wykonuje każdy gatunek muzyki od arii, pieśni, musicali po współczesne piosenki, a nawet pop.
Od roku 2010 współpracuje z Krynicą Zdrój organizując koncerty na rzecz powodzian, koncerty Papieskie, jest autorem pierwszego i kolejnych w Krynicy Koncertów Noworocznych i pierwszego w Polsce programu „Kolacja z Ewą” czyli Ewa Wachowicz i Aleksander Ładysz w mariażu kulinarno-muzycznym oraz realizatorem i autorem cyklu pt. „Powróćmy do Patrii” w willi Jana Kiepury przy odrestaurowanym z inicjatywy A. Ładysza zabytkowym fortepianie Jana Kiepury.
Od 2015 roku jest założycielem, fundatorem i prezesem Polsko - Kanadyjskiej Fundacji „Niezależny Fundusz Kultury POLCANART” działającej na rzecz szeroko pojętej promocji kultury w Polsce i na Świecie. Jest autorem projektu Moniuszko 2019 oraz organizatorem koncertów moniuszkowskich na świecie.

DR JAROSŁAW DOMAGAŁA - fortepian
Absolwent Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie fortepianu prof. Anny Wesołowskiej-Firlej. Posiada stopień naukowy doktora nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki, dysertację doktorską obronił na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Posiada duże doświadczenie artystyczne. Był korepetytorem i akompaniatorem w Teatrze Wielkim w Łodzi, odbył również staż zawodowy w Niemczech. Jako akompaniator współpracował z cenionymi artystami, m.in.: A. Lubańską (Opera Narodowa w Warszawie), A. Zdunikowskim (Opera Narodowa w Warszawie), B. Grabias (Teatr Wielki w Łodzi), A. Mikołajczyk (Opera Monachijska), A. Niemirowiczem (Teatr Wielki w Łodzi). Towarzyszył również jako akompaniator znanym artystom polskiej estrady, m.in.: Joannie Rawik, Halinie Frąckowiak, Jackowi Wójcickiemu, Katarzynie Jamróz, Krzysztofowi Hanke. Współpracował również jako pianista-akompaniator ze znanymi polskim aktorami, m.in.: Wojciechem Siemionem, Jerzym Zelnikiem, Jolantą Lothe. Współpracował także z cenionymi zespołami muzycznymi.
Prowadził zajęcia z zakresu kameralistyki wokalnej podczas międzynarodowych warsztatów wokalnych, współpracując z wieloma wybitnymi pedagogami, m.in. prof. Zdzisławą Donat (Teatr Wielki w Warszawie), prof. Urszulą Trawińską-Moroz (Teatr Wielki w Warszawie), czy prof. Izabelą Kłosińską (Teatr Wielki w Warszawie). Był również akompaniatorem podczas Mistrzowskich Kursów Wokalnych prof. Teresy Żylis-Gary. W zajęciach wzięli udział studenci wydziałów wokalnych wyższych szkół muzycznych z Polski, Białorusi, Ukrainy, Belgii i Chin. Współpracował z kilkoma cenionymi zespołami muzycznymi, m.in.: Płocką Orkiestrą Symfoniczną, Łomżyńską Orkiestrą Kameralną, Orkiestrą Politechniki Łódzkiej, Kwartetem smyczkowym „Polish String Quartet” z Łodzi.
Koncertował jako solista i akompaniator w wielu krajach, m.in.: Kanadzie, Niemczech, Holandii, Austrii, Szwecji, Szwajcarii, Francji, Norwegii, Czechach, Słowacji, Serbii, Ukrainie, Chorwacji i Hiszpanii. Dokonał kilku nagrań muzycznych, towarzysząc w charakterze akompaniatora solistom i chórom. Przyczynił się do odkrycia i popularyzacji dorobku kompozytorskiego ks. Eugeniusza Gruberskiego, Ludwika Teodora Płosajkiewicza, E.T.A. Hoffmana i Wacława Lachmana.
Prowadzi ożywioną działalność naukową. Jest autorem kilku książek i ok. 50 artykułów, w których przedstawia różnorodne aspekty kultury muzycznej i edukacji artystycznej. Publikacje zamieszcza w cenionych pismach, m.in.: „Wychowanie Muzyczne w Szkole”, „Notatki Płockie”, Kutnowskie Zeszyty Regionalne”, „Studia Płockie”, „Rocznik Gostyniński”, „Poradnik Muzyczny”, „Kultura i edukacja”. Wszedł w skład zespołu ekspertów, który przygotował na zlecenie MKiDN Raport o stanie szkolnictwa muzycznego w Polsce.
Osiągnął liczne sukcesy pedagogiczne, uczniowie klasy fortepianu J. Domagały uzyskali wiele nagród na konkursach muzycznych ogólnopolskich, międzywojewódzkich i regionalnych. Jest dyrektorem Szkoły Muzycznej I stopnia im. S. Moniuszki w Gąbinie, przyczynił się do znaczących sukcesów dydaktycznych i artystycznych szkoły (90 nagród i wyróżnień) oraz zapewnił odpowiednie warunki pracy szkoły tworząc bazę instrumentalną i lokalową. Jest autorem dwóch eksperymentów pedagogicznych, które szkoła realizuje za zgodą MKiDN. Był pedagogiem Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu. Realizował ponadto zajęcia jako wykładowca na Studiach Podyplomowych Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku. W latach 2004-2010 był ekspertem Ministerstwa Edukacji Narodowej w zakresie awansu zawodowego nauczycieli szkolnictwa artystycznego.
Jest zastępcą przewodniczącego Społecznego Komitetu Obchodów 200-rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki. Jest członkiem Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Towarzystwa Naukowego Płockiego. W latach 2004-2010 był ekspertem Ministerstwa Edukacji Narodowej w zakresie awansu zawodowego nauczycieli szkolnictwa artystycznego.
W dowód uznania za szczególne osiągnięcia w zakresie upowszechniania kultury otrzymał kilkanaście nagród i wyróżnień, m.in. Odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej” Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Nagrodę Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie za szczególny wkład w rozwój edukacji muzycznej w Polsce, Nagrodę Prezydenta Miasta Płocka za osiągnięcia w dziedzinie twórczości i edukacji artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury; Dyplom uznania Prezydenta Miasta Kutna za szczególne osiągnięcia w rozwoju życia kulturalnego miasta; Nagrodę Starosty Powiatu Kutnowskiego w dziedzinie upowszechniania kultury; Nagrodę Burmistrza Miasta Gostynina za osiągnięcia w pracy dydaktyczno-wychowawczej oraz nagrody Burmistrza Miasta i Gminy Gąbin.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Wesoła lub w kategoriach: koncert inne
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧